A Greenpeace akciójából úgy tűnik, a dunai műanyagszennyezés jelentős részben a Coca-Colától származik
A Greenpeace akciójából úgy tűnik, a dunai műanyagszennyezés jelentős részben a Coca-Colától származik

Április 17-én több civilszervezet együttes összefogásával zajlott nagyszabású takarítás a Szentendrei-szigeten. Az összegyűjtött műanyaghulladék túlnyomó többsége ismert nagyvállalatoktól származott.

A Greenpeace Magyarország és a Maradjanak a FÁK a Rómain civil csoport önkéntesei több mint 2000 darab műanyaghulladékot gyűjtöttek össze. Ezek közül 624-ről volt biztosan megállapítható mely márkához tartoznak.

Az azonosított PET-palackok közül 325 darab származott a Coca-Colától, 101 darab a Pepsitől, míg 56 darab a Szentkirályi Magyarországtól.

23 aktivista bevonásával, összesen 80 zsák hulladékot gyűjtöttünk össze a Szentendrei-szigetre szervezett szemétszedés alkalmával. 500 méteres partszakaszt tudtunk megtisztítani, a begyűjtött hulladék közel kétharmada, mintegy 2000 darab műanyag szemét volt, döntő többségben PET-palack.

–mondta Tóth-Kalló Éva, a Maradjanak a FÁK a Rómain civil csoport önkéntese

A műanyagszennyezés súlyosságát és hosszútávú hatásait jól példázza, hogy az önkéntesek 25 olyan palackot azonosítottak be, melyek 10 éve nincsenek már forgalomban, mégis „szinte egy az egyben megmaradtak”.

A Greenpeace az akció kapcsán ismét felhívta a figyelmet arra, hogy önmagában az újrahasznosítás és az ehhez kapcsolódó hangzatos reklámszlogenek nem oldják meg a műanyagok problémáját. Az igazi megoldást az jelentené, ha a cégek szakítanának végre az egy használat után szemétté váló PET-palackokkal, és hazánkban is bevezetnék az újratölthető italcsomagolásokat.

Azt várjuk a cégektől, hogy segítsenek kilábalni a nagyrészt általuk okozott műanyagválságból úgy, hogy felhagynak végre az eldobható csomagolóanyagok használatával. A kormánynak pedig jogszabályokkal kell köteleznie a cégeket az egyszer használatos italcsomagolások garantált újrahasznosítására és újratöltésére. Előrelépés, hogy a közelmúltban elfogadott törvény értelmében 2023-ban Magyarországon is bevezetik a kötelező visszaváltási rendszert, azonban az igazi megoldást a tartós, újratölthető, újrahasználható csomagolóanyagok jelentenék a műanyagszennyezés megfékezésére.

– mondta Simon Gergely, a Greenpeace kampányfelelőse

A civilszervezet egyszer használatos italcsomagolások kivezetésére indított petícióját már 30 ezren írták alá és továbbra is várják a támogatókat.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon