A jövő héten kezdik irtani a Balatonnál a szúnyogokat
A jövő héten kezdik irtani a Balatonnál a szúnyogokat

A korábbi években megszokottnál előbb, március 24-26-án kezdik meg az első biológiai légi szúnyoggyérítést a Balatonnál, valamivel több mint ezer hektáron, ott, ahol már elindult a lárvák kikelése.

A kezelés során a parti területekre és a háttérterületek időnként víz alá kerülő mocsaras, nádas részeire koncentrálnak környezetkímélő biológiai módszerrel.

A mostani beavatkozás elsősorban azokat a szúnyogfajokat érinti, melyek az embert is csípik. Ezek lárvái már kezdenek kikelni, azonban a száraz idő miatt a rovarok tenyészhelyeinek csak egy része van víz alatt, így megfékezésük is több sikerrel kecsegtet.

Sajnos az enyhe tél idén sem tizedelte meg jelentős mértékben az áttelelő petéket, imágókat, de ha a következő pár hónap nem lesz túl csapadékos, akkor a légi biológiai és földi kémiai gyérítésekkel – hasonlóan az elmúlt évhez – kezelhető marad a helyzet.

Az Európai Unióban tavaly már tilos volt a a légi kémiai szúnyoggyérítés, illetve jó néhány irtószer is tiltólistára került. Ennek ellenére a földi kémiai beavatkozás a mostanihoz hasonló biológiai gyérítéssel együtt sikeresnek bizonyult az előző évben.

A tó körüli gyérítést végző Balatoni Szövetség által megbízott szakértői csoport vezetője, Sáringer-Kenyeres Tamás szerint a biológiai védekezésben előrelépést jelentett a tavaly kipróbált és bevált granulátumos kijuttatás. Ez azért jobb a folyékony formánál, mert a vegetáció beindulása, vagyis a fák, bokrok lombosodása után is hatékony, nem marad a leveleken, hanem lepereg a lárvák tenyészőhelyeire.

A borítóképünkön az egyiptomi csípőszúnyog látható (aedes aegypti), mely a malária és a sárgaláz terjesztője, felismerését pedig jellegzetes zebracsíkos mintázata könnyíti meg. Ezekkel szerencsére még nem találkozhatunk itthon, de félő, hogy a klímaváltozás nyomán az Afrikában honos szúnyogfaj is feltűnhet előbb-utóbb felénk is.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI)

search icon