A NASA megtalálta az influenzajárványok éghajlati küszöbértékét
A NASA megtalálta az influenzajárványok éghajlati küszöbértékét

A NASA műholdas adatai rávilágítanak az alacsony páratartalom és az influenza kitörése közötti kulcsfontosságú összefüggésre.

Mi váltja ki az influenzavírus kitörését? A NASA Aqua műhold légköri infravörös szondájának (AIRS) adatai alapján a NASA új tanulmánya szerint a válasz szorosan összefügg a helyi időjárással – pontosabban az alacsony páratartalommal.

Az átlagos páratartalom széles skálán mozog az Egyesült Államokban, de a tél közeledtével még a legpárásabb államokban is csökkenni kezd. A NASA dél-kaliforniai Jet Propulsion Laboratóriuma és a Dél-kaliforniai Egyetem kutatói 2003 és 2015 között minden egyes hétre vonatkozóan összevetették a légkör alsó részén lévő vízpáratartalomra vonatkozó AIRS-méréseket az influenzás esetekre vonatkozó becslésekkel. A kutatók megállapították, hogy minden államban van egy bizonyos szintű alacsony páratartalom, amely jelezheti az influenzajárvány közelgő kitörését. Amikor ez a küszöbérték átlépésre kerül, az influenzás megbetegedések számának jelentős növekedése következik be átlagosan két-három héten belül.

Forrás (climate.nasa)

search icon