A világjárvány hatása az óceánokra
A világjárvány hatása az óceánokra

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban hétfőn közzétett jelentés szerint a koronavírus-járvány során 193 országban nyolcmillió tonna hulladék keletkezett – ebből 25 900 tonna volt a „járványhoz kapcsolódó műanyaghulladék”, amely a világ óceánjaiba szivárgott, és a tengerpartokon és a tengerfenéken kötött ki.

„A COVID-19 világjárvány az egyszer használatos műanyagok iránti megnövekedett kereslethez vezetett, ami fokozza a nyomást a globális műanyaghulladék-problémára” – írják a szerzők.

A kutatók becslése szerint a hulladék mintegy 87%-a kórházakból – és nem magánszemélyektől – származik, és a globális kibocsátás nagy része Ázsiában keletkezett (72%).

A kutatás szerint a műanyag azért is olyan népszerű alapanyag az egyéni védőfelszerelések és csomagolások gyártására, mert tartós és olcsó. Azonban ez a műanyag veszélyezteti a tengeri élővilágot, és hosszú távú problémákkal fenyegeti a part menti környezetet és az ökoszisztémát. Egy másik jelentés szerint megközelítőleg 1,56 millió arcmaszk került az óceánba 2020 folyamán.

Forrás (businessinsider)

search icon