Új korszak küszöbén az atomenergia
Új korszak küszöbén az atomenergia

Kína a világon először töltött újra működés közben egy tóriumalapú olvadéksós reaktort, ezzel technikai és stratégiai előnyre tett szert a jövő atomenergiájáért folyó versenyben. A fejlesztés tisztább energiatermelést ígér, és újraszabhatja a nukleáris ipar geopolitikai erőviszonyait is.

A Makronóm publikációja szerint Kína történelmet írt a nukleáris energia területén, miután a napokban sikerült működés közben, azaz leállítás nélkül újratöltenie egy tóriumos olvadéksós reaktor (Molten Salt Reactor, MSR) üzemanyagát.

Ez a mérföldkő nem csupán technikai bravúr, hanem gyakorlatilag egy új korszak kezdete lehet az atomenergia történetében, különösen annak fényében, hogy a tóriumalapú létesítmények tervei hosszú ideje szinte az „asztalfiókban” vártak arra, hogy megvalósuljanak. Azaz Kína, miközben mára a világ egyik legnagyobb atomenergia-felhasználójává vált, most vezető szerepet vállalhat a tóriumos technológia terjesztésében.

Az ázsiai ország az üzemelő nukleáris kapacitás tekintetében tavaly már a harmadik helyen állt az Egyesült Államok és Franciaország mögött, de a teljes – működő, építés alatt álló és jóváhagyott – kapacitást tekintve világelső. Az elmúlt tíz évben közel megháromszorozta nukleáris kapacitását, jelenleg 55–57 üzemelő reaktorral és több mint 58 GW beépített kapacitással büszkélkedhet, továbbá igen jelentős mennyiségű reaktor áll építés vagy engedélyezés alatt.

Tavaly év végén Kínában egyidejűleg mintegy 30 atomreaktor épült, ezek összesített teljesítménye 30 GW körül van. A teljes fejlesztési portfólióban (építés alatt, engedélyezve, illetve előkészítés alatt) jelenleg több mint 170 GW-nyi kapacitás szerepel, bár ezek többsége még nem jutott el az építési fázisig. 

Az elemzés teljes terjedelmében a Makronóm publikációjában olvasható.

(Makronóm)

Fotó: Canva

search icon