Kezdő kertészként (mint amilyen én is vagyok) gyakran belefuthatsz hiánybetegségek okozta problémákba a zöldségeid nevelése során. A kert azonban megsegít: remek ázalékok és természetes „permetszerek” készíthetők, amelyektől szebbek és egészségesebbek lesznek a növényeid.
Folyamatos kísérletezés, próbálkozás, büdös löttyök rohasztása, szűrése: ebből állnak egy vegyszermentesen gazdálkodó kertész első évei. Nem könnyű szép és egészséges növényeket nevelni, sőt, a nagy hőség és a számtalan kártevő rengeteget ronthat a helyzeten. Szerencsére, ha nem pár centisre vágott füved van, hanem hagysz a természetnek is életteret, számos megoldást találhatsz ázalékok képében. Elkészítésük egyszerű, a hatásuk pedig magáért beszél.
Mik azok az ázalékok?
Az ázalék röviden a növényekből nyert kivonatot jelenti. Olyan tápoldatról van szó, amely gazdag különböző tápanyagokban, például foszforban, magnéziumban, káliumban és vasban, amelyek segítik a talaj tápanyagellátását. Ha bejuttatod a talajba, akkor a benne lévő nitrogén felszabadul, elősegítve a környező növények növekedését.
Az is pozitívumként említendő, hogy a megmaradt növényi részek segítik a talaj humuszképződését, amitől javul a talaj állapota. Sőt, sok kertben ezek a növények alapból jelen vannak, így ki sem kell tenned a lábad a kertedből, máris csodás tápoldatot készíthetsz a növényeidnek.
Miből készíthetsz ázalékot?
Rengeteg gyógynövény, fűszer vagy „gyomnövény” áll rendelkezésedre ahhoz, hogy jót tegyél a zöldségeiddel. A legjobb az, hogy ha rendszeresen használod és teszteled őket, elbúcsúzhatsz a vegyszerektől (bár remélem, meg sem ismerted őket). Az alábbi praktikák a teljesség igénye nélkül bevethetők a vegyszermentes kertben!
Csalánlé
A legnépszerűbb, legkönnyebben kivitelezhető permet. A csalán levelei és szárai értékes anyagokat tartalmaznak, így ha rendszeresen használod, számos előnyét megtapasztalhatod. Rengeteg káliumot, magnéziumot, nitrogént, foszfort, vasat tartalmaz, emellett A-, B-, C- és K-vitamint és szerves savakat is ad a növényeknek.
Fűszernövények
A meggyengült növények meghálálják, ha fűszernövényeket is használsz. Az oregánóból készített forrázat például jó segítség: körülbelül 10 grammnyi oregánóhoz adjunk 2 deciliter forró vizet, hagyjuk állni egy órát, szűrjük le, majd keverjünk három rész vízhez egy rész főzetet! Szórófejes flakonba töltve permetezzük a növényeinkre!
Pitypanglé
Mivel karógyökereivel mélyre hatol, értékes tápanyagokat szív fel a földből. Ráadásul igen gazdag káliumban, így olcsó és magas tápanyagtartalmú permetet készíthetsz belőle. Gyökerestől dobd bele egy nagy vödörbe a pitypangokat, kb. 1 kilót, majd öntsd fel 4 liter vízzel! Hagyd állni 3–4 hétig, majd szűrd át, és hígítsd fel vízzel, mielőtt kijuttatod!
Szegfűszeg és fahéj
Csigák, tetvek, bolhák ellen is véd, de még a poloskák is elkerülik. 1 evőkanál fahéjhoz 1 liter forró vizet kell keverni, majd 10–15 szem szegfűszeget. 24 óráig áztasd, szűrd le, hígítsd fel 2 liter vízzel, és már használhatod is.
Feketenadálytő-lé
Másik remek és közkedvelt ázalék a nadálytőből készült oldat. A növény gyökere szintén mélyre nyúlik, nitrogént, káliumot, magnéziumot és vasat hoz a felszínre, amit a szöveteiben raktároz.
További pozitívuma, hogy nagyobb zöld tömeget is képez, amivel a talaj szervesanyag-tartamát is növelni tudja. Vízbe áztatva kioldódik belőle a rengeteg tápanyag. Egy nagy hordóba vagy vödörbe áztasd be úgy, hogy ellepje a víz! Néhány hét elteltével remek trágya és tápanyag válik belőle.
Bodzalé
Hajtása erősíti a növényeket, és védi őket a kártevőktől. Virága szintén erősítő hatású. Előbbihez 40 gramm fekete bodzát főzz 10 liter vízben 20–30 percig, majd miután kihűlt, hígítsd 10 liter vízzel! 50 gramm friss virágot is használhatsz 3 liter vízben főzve, majd 1:1-es arányban hígítva használd!
Fokhagymalé
Baktériumok és gombák ellen is véd ez az erjesztett ázalék. 2–3 kg pikkelylevelet 10 liter vízbe áztass be 8 napig, majd hígítsd tízszeresen!
Gilisztaűző varádicsázalék
Gombák, baktériumok ellen jó megoldás, főként a borsó esetében a babrozsda ellen, uborkánál, szőlőnél, almafánál lisztharmat ellen, burgonyánál, paradicsomoknál baktérium ellen is bevethető. 1 kg száraz virágot 3–5 napig áztass 5 liter vízben, majd az ázalékot 15 liter vízzel hígítva használd!
Kamillaázalék
Levéltetvek ellen bevethető csodaszer: 1 marék virágot 1,5 liter vízbe áztass be másfél napra, szűrd le és ötszörös arányban hígítsd!
Tejes permet
Habár nem ázalék, nagyon hatásos a kertben: védi a paradicsomot a gombák és a vírusok ellen, és segít a kalciumhiány okozta betegségek orvoslásában. 1 liter tejet 10 liter vízzel hígíts fel, majd a folyadékot permetezd a paradicsomokra!
Hogyan készíts ázalékot?
Elkészítésük általában egyszerű, sőt keverheted is a fenti növényeket (például a csalánt a fekete nadálytővel). Az áztatás hatására a növények lebomlanak, a tápanyagok pedig a vízbe kerülnek remek, vegyszermentes oldatot alkotva. A megfelelő hígítás fontos, az ázalékot nagy hordóban vagy vödörben érdemes kikeverni. Fontos, hogy lefedd, mert mindenféle élőlény beleköltözhet, a készülő csodaszer szúnyoglárvák és kukacok lakhelyévé válhat.
Érdemes felaprítani a növényeket, bár én például nem szoktam: a megmaradt növényi részek mehetnek a komposztba. Esővízzel felöntve az igazi, de készülj fel: a legtöbb ázalék borzasztó büdös! De kit zavar, ha hatásos, nem igaz?
Ha van egy jó recepted, amelyet nem látsz a fenti felsorolásban, küldd el nekünk bátran: timea.gallo@greendex.hu