Nem kell ahhoz nagy terĂĽlet, hogy az ember vegyszermentesen, de mĂ©gis intenzĂven termelhessen zöldsĂ©get. Szalczinger Judit 1500 nm-en termeli zöldsĂ©geit a mezĹ‘gazdasági sokszĂnűsĂ©g Ă©s a teljes szabadság jegyĂ©ben. A Szabadon nĹ‘tt cĂmet viselĹ‘ blog gazdájával beszĂ©lgettem a biointenzĂv kertĂ©szkedĂ©s gyakorlati kĂ©rdĂ©seirĹ‘l, a klĂmaváltozáshoz valĂł alkalmazkodásrĂłl Ă©s arrĂłl, miĂ©rt olyan fontos a mezĹ‘gazdasági sokszĂnűsĂ©g.
A családi asztal mellĹ‘l ma már dobozközössĂ©gi rendszert ĂĽzemeltetve termeli zöldsĂ©geit, Ă©s hisz abban, hogy csak teljes elhivatottság kell az igazán finom zöldsĂ©gekhez. Hogy ez hogyan lehetsĂ©ges? IntenzĂv termelĂ©ssel, mĂ©gis talaj- Ă©s ökoszisztĂ©ma-Ă©pĂtĂ©ssel, sokszĂnű fajtakĂnálattal Ă©s másod-, harmadvetĂ©sekkel. Judit 19 Ă©ves kora Ăłta kertĂ©szkedik. A családi termelĂ©st azonban szĂ©p lassan felváltotta az árutermelĂ©s. Ezt olyan tapasztalattal teszi, amit nemcsak könyvekbĹ‘l, hanem kertlátogatásokbĂłl, önkĂ©nteskedĂ©sbĹ‘l Ă©s persze kĂsĂ©rletezĂ©sbĹ‘l gyűjtött össze.
Kertjét Vértesszőlősön műveli, teljesen vegyszermentesen. Évente 200-nál is több zöldségfajtát termel, köztük olyanokat, amelyeket nagyon nehéz beszerezni, többnyire csak biopiacokon. A különleges fajtákat, tájfajtákat adja tovább dobozrendszerben.
A dobozközösség lényege az, hogy a szezonalitás fényében mindig olyan zöldségek kerülnek a megvásárolt dobozokba, amelyek éppen a kertben nőnek. Heti, havi vagy akár éves csatlakozással is tehetsz a tányérra vegyszermentes, különleges zöldségeket a biokertészkedés szellemében.
A kert lényege a tapasztalatgyűjtés
Egy jól működő, önellátó kertet létrehozni nem kis feladat. Judit szerint ezt csak akkor lehet jól csinálni, ha komolyan veszi az ember, és valóban tesz bele energiát. Cserébe a zöldség meghálálja, és minőségi termény kerülhet az asztalra.
A szemĂ©lyes Ă©s a más kertĂ©szetekbĹ‘l gyűjtött tapasztalat is aranyat Ă©r. Az ökolĂłgiai kertĂ©szkedĂ©s (Ăgy pĂ©ldául a permakultĂşra) lĂ©nyege is pontosan ez. Megfigyelsz, jegyzetelsz, tanulmányozod a kerted ökoszisztĂ©máját, erĹ‘ssĂ©geit, gyengesĂ©geit, Ă©s erre Ă©pĂtesz. Emellett a workshopok, biokertĂ©szetek látogatása, az önkĂ©ntes gazdálkodás is rengeteg olyan tapasztalattal gyarapĂthat, amelyeket a saját kertedben is alkalmazhatsz.
Judit a terĂ©nyi Magosvölgy Ă–kolĂłgiai Gazdaságban gyűjtött tapasztalatait saját kertĂ©szetĂ©ben is alkalmazza. Az alapok mellett Ăgy olyan plusz tudás kerĂĽlhetett a birtokába, amit a növĂ©nytermesztĂ©s Ă©s a kĂsĂ©rletezĂ©s során is bevethetett. A Nemzeti Biodiverzitás- Ă©s GĂ©nmegĹ‘rzĂ©si Központ On-farm programjának rĂ©sztvevĹ‘jekĂ©nt pedig a tájfajták Ă©s a kĂĽlönleges növĂ©nyfajták tesztelĂ©sĂ©t is vĂ©gzi. De mit is jelent ez?
A tájfajták és különlegességek bűvöletében
A tájfajták jellegĂĽkbĹ‘l adĂłdĂłan könnyebben alkalmazkodnak a helyi klĂmához. Judit Ă©vente 150–200-fajta zöldsĂ©get termeszt, amelyek egĂ©sz Ă©vben biztosĂtják a betakarĂthatĂł mennyisĂ©get. Szabadföldön Ă©s fűtetlen sátorban termeszti zöldsĂ©geit: csak szabadfajtákkal dolgozik, nincsenek hibridek vagy szabadalmakkal vĂ©dett zöldsĂ©gek a kertjĂ©ben. ElsĹ‘sorban a tájfajtákra helyezi a hangsĂşlyt, rĂ©gi, hagyományos fajtákra, amelyek jĂłl beilleszthetĹ‘k a kislĂ©ptĂ©kű árutermelĂ©sbe.
Emellett a különleges fajtákra „szakosodott”, amelyek mindig előzetes tesztelés útján kerülnek a dobozokba. Az érdekességek között különleges kinézetű paradicsom, rövid tenyészidejű káposzták, ázsiai levélzöldségek vagy Magyarországon nem beszerezhető, az ipari mezőgazdaság által nem preferált sárgadinnyefajták is helyet kapnak. Ha pedig a fajtateszten, kis területen ellenőrzött fajta beválik, a zöldségközösség tagjai is élvezhetik a speciális termést.
Ipari mezőgazdaság és tájfajták: van létjogosultságuk?
Sokat beszéltünk már arról, mi lehetne a helyes gyakorlat a mezőgazdaságban, miként lehetne fentarthatóbbá tenni a zöldségtermesztést.
Judit szerint az ipari mezĹ‘gazdaság Ă©s a biointenzĂv termelĂ©s nagyon eltĂ©r egymástĂłl. MĂg elĹ‘bbi esetĂ©ben monokultĂşra folyik, földforgatással, hosszĂş sorokban termelĂ©ssel, a biointenzĂv termelĂ©s esetĂ©ben kis terĂĽleten, a talaj Ă©letben hagyásával sok fajtát termelnek meg, Ăgy kedvezve az ökoszisztĂ©mának Ă©s a zöldsĂ©geknek is.
Judit állĂtja, ha sokan Ă©s sok helyen művelnĂ©k ezt a zöldsĂ©gtermesztĂ©si mĂłdot, sokkal több helyi Ă©lelmiszerrel, tájfajtákkal tudnák ellátni a lakosságot. A tájfajták a helyi klĂmához, viszonyokhoz szokott növĂ©nyek, amelyek vegyszermentes gazdálkodás mellett tudják biztosĂtani a megfelelĹ‘ termĂ©st.
A tájfajták „idejĂ©ben” szerves anyagokkal pĂłtolták a kĂĽlönbözĹ‘ tápanyagokat, nem volt műtrágyázás, tehát nem műtrágyaoldatos kultĂşrákhoz nemesĂtettĂ©k Ĺ‘ket. Az ipari tĂ©nyezĹ‘k miatt nem volt követelmĂ©ny az a fajta uniformitás, ami a mostani fajtákat jellemzi, viszont a kĂĽlönbözĹ‘ idĹ‘járási szĂ©lsĹ‘sĂ©gekhez jĂłl alkalmazkodtak. Ma rengeteg fajta közĂĽl választhatunk, mindig találni olyanokat, amelyek kiválĂłan alkalmazkodnak az adott terĂĽlet adta lehetĹ‘sĂ©gekhez. A biointenzĂv kertĂ©szkedĂ©s lĂ©nyege pedig pontosan ebben rejlik.
BiointenzĂv kertĂ©szkedĂ©s a gyakorlatban
Mint kezdĹ‘ kertĂ©sz Ă©s zöldfĂĽlű földművelĹ‘ kĂĽlönösen Ă©rdekesnek találom a tĂ©nyt, hogy a saját önellátĂł kertemben is megtalálhatom azokat a fajtákat, amelyekkel hosszĂş távon is jĂł minĹ‘sĂ©get Ă©rhetek el. A tapasztalatszerzĂ©s azonban az a „luxus”, amit minden kertĂ©sznek magáévá kell tennie, ha jĂłl működĹ‘ kertet akar. A biointenzĂv kertĂ©szkedĂ©s, amit Judit is vĂ©gez, olyan plusz gyakorlati tudást adhat, amitĹ‘l egy olyan tapasztalatlan kertĂ©sz, mint Ă©n, teljesen lázba jön. De mi is ez pontosan?
Judit Jean Martin Fortier kanadai gazdálkodĂł szavaival Ă©lve fogalmazza meg, miĂ©rt is olyan kĂĽlönleges ez a kertĂ©szkedĂ©si mĂłd. LĂ©nyegĂ©ben kis terĂĽleten termel minĂ©l több zöldsĂ©get, amelyeket szervesanyag-utánpĂłtlással, intenzĂv komposzthasználattal, ökolĂłgiai mĂłdszerekkel, kĂ©zi szerszámokkal gondoz. ĂŤgy sokkal eredmĂ©nyesebben Ă©s a termĂ©szet számára kĂmĂ©lĹ‘bben termelhetĹ‘ nagy mennyisĂ©gű jĂł minĹ‘sĂ©gű zöldsĂ©g.
A mĂłdszer intenzĂven támaszkodik a mezĹ‘gazdasági sokfĂ©lesĂ©gre, a vetĂ©sváltásokra Ă©s arra, hogy minĂ©l többfĂ©le zöldsĂ©g teremjen a kertben. Sok esetben 3–4 növĂ©ny kerĂĽl egy Ă©vben ugyanarra a terĂĽletre a másod- Ă©s a harmadvetĂ©seknek hála.
Judit kertjében az áttelelők már javában kint vannak februárban is, fűtetlen fóliában, ezek a növények már márciusban szedhetőek. A palántanevelés februárban kezdődik, amelyhez Judit melegágyas trágyatalpas fűtést használ.
A melegágyas trágyatalpas fűtĂ©s egy mĂ©ltatlanul elhanyagolt erĹ‘forrás. LĂ©nyege, hogy a megfelelĹ‘en kezelt trágya Ăłriási hĹ‘t kĂ©pes leadni. Ehhez egy raklapkeretbĹ‘l kĂ©szĂtett melegágyat használnak, amelybe a komposztálandĂł dolog (jelen esetben trágya) kerĂĽl, lehetĹ‘leg minĂ©l nagyobb mennyisĂ©gben. Ez egy kisebb vagy nagyobb fĂłliasátorba kerĂĽl, de van, hogy a szabad Ă©g alatt marad, Ă©s a fĂłlia alagutat tesz az ágyások tetejĂ©re. ĂŤgy a fagyosabb Ă©jszakákon letakarva a mĂnuszokban is fagymentesen tartja a palántákat. MegfelelĹ‘ szigetelĂ©ssel voltakĂ©pp bármire kĂ©pes ez a mĂłdszer.
MezĹ‘gazdasági sokfĂ©lesĂ©g Ă©s a klĂmaváltozás kihĂvásai
Akármilyen jĂłl működik egy kert, Ă©s akármennyire gondos a kertĂ©sz, a klĂmaváltozás hatásait, az idĹ‘járás szĂ©lsĹ‘sĂ©geit nem lehet kivĂ©deni. Alkalmazkodni azonban szabad. Judit is több Ăzben találkozik a problĂ©mával szezonrĂłl szezonra, azonban Ăşj tapasztalatokkal Ă©s Ăşj gyakorlatokkal vĂ©rtezi fel magát Ă©s kertjĂ©t a változásokkal szemben.
Az egyik ilyen, amit mi sem győzünk hangsúlyozni a témában, a mezőgazdasági sokféleség. Ez az évezredek, évszázadok alatt a termesztésbe vont növényfajok kialakult változatosságát jelenti, ami régióként, kultúránként, földrajzi tájegységenként eltérő.
Nagyon sok helyi változat alakult ki, azonban a 20. században ez a változatosság háttĂ©rbe szorult az ipari mezĹ‘gazdaság tĂ©rhĂłdĂtásával. A zöldsĂ©gfajtákbĂłl pĂ©ldául iszonyatosan nagy a vesztesĂ©g. Van, hogy egy zöldsĂ©g fajtáinak a 70–80%-a eltűnt, Ă©s vannak olyanok is, amelyekhez ma mĂ©g gĂ©nbankokon, gyűjtĹ‘kön keresztĂĽl hozzáfĂ©rhetĂĽnk. Ezen tĂşl mindig vannak Ăşj nemesĂtĂ©sek is, csak manapság nagyon kevĂ©s az olyan nemesĂtĹ‘, aki biogazdálkodásra szánt fajtákkal foglalkozik. Éppen ezĂ©rt a bevált, jĂłl működĹ‘ fajták megĹ‘rzĂ©se rendkĂvĂĽl fontos, kĂĽlönösen akkor, ha a klĂmaváltozás hatásait nĂ©zzĂĽk.
Figyelj Ă©s alkalmazkodj!
Judit szerint a legtöbb, amit tehetünk, hogy figyelünk, tanulunk és alkalmazkodunk. Ilyen megfigyelés például az évek óta megjelenő tavaszi hidegbetörés. Az enyhe telet követően jön egy markáns hidegbetörés, amely aztán letarolja a már ébredező növényeket, ezt pedig egy esős, az Észak-Dunántúlon sokszor havazásos április követi. Így a növények fejlődése nagyon rapszodikus, nehezebben indul.
Ezt tetĂ©zi az aszályos, forrĂł nyár, a lĂ©gköri aszály, amely szintĂ©n komoly károkat okozhat. Vannak azonban technikák, amelyek segĂthetik a gazdálkodĂłt, a kertĂ©szt az idĹ‘járással szembeni kĂĽzdelemben. Judit a fent alkalmazott trágyás fűtĂ©st alkalmazza tavasszal, Ăgy a megjelenĹ‘ hirtelen fagy nem tud kárt tenni a palántákban. A kiĂĽltetĂ©s Ăgy szintĂ©n nem konkrĂ©t hĂłnaphoz kapcsolĂłdik, hanem az elĹ‘rejelzĂ©seknek megfelelĹ‘en törtĂ©nik. A helybe vetĂ©snek szintĂ©n akkor Ă©rdemes nekilátni, amikor már valĂłban csĂrakĂ©pes a mag, nem pedig hetekig hever a hideg földben.
A lĂ©gköri aszály is megtanĂtja a gazdálkodĂłt alkalmazkodni. NĂ©zzĂĽnk egy konkrĂ©t pĂ©ldát! A hagyományos babfajták nem bĂrják a forrĂłságot, a homoki babok vagy mĂ©teres babok azonban igen. Ezek a fajták mĂ©g a forrĂłságban is kĂ©pesek fejlĹ‘dni. Érdemes tehát kĂsĂ©rletezni, minĂ©l több fajtát kiprĂłbálni ahhoz, hogy kiderĂĽljön, melyik bĂrja jobban az adott tájegysĂ©gre jellemzĹ‘ klĂmát.
A káposztafajták esetében jó, ha a rövidebb tenyészidejű fajtákat választja az ember, hiszen a tűző nap és az erős UV-sugárzás árt ezeknek a zöldségeknek. Emellett a tavasszal vetett káposztafélék ősszel is jól működnek. Ezen a ponton pedig át kell értékelni az őszi vetés fogalmát.
Judit tapasztalatai alapján ugyanis a klasszikus tavaszi zöldsĂ©gek jobban működnek a kiszámĂthatĂłbb langyos Ĺ‘szi melegben. A hĂłnapos retek jĂł pĂ©lda erre, amelyben Ĺ‘sszel nem tesz kárt az idĹ‘járás hullámvasĂştja. Az Ĺ‘sz ugyanis kiszámĂthatĂłbb, a klĂma szempontjábĂłl nyugodtabb idĹ‘szak, Ăgy jobban lehet tervezni.
KártevĹ‘k a kertben: Ăgy segĂt a sokfĂ©lesĂ©g
A mindig aktuális kártevĹ‘kĂ©rdĂ©sre szintĂ©n a sokfĂ©lesĂ©g lehet a jĂł válasz. A biointenzĂv termesztĂ©sben ugyanis alapvetĹ‘ a jĂł kondĂciĂłjĂş Ă©s változatos zöldsĂ©gkavalkád. ĂŤgy a kártevĹ‘k inkább más táplálĂ©k után nĂ©znek, fĹ‘kĂ©pp, ha van erre lehetĹ‘sĂ©gĂĽk. A növĂ©nytársĂtások, a támogatĂł növĂ©nyek Ă©s a vĂ©dĹ‘sávok szintĂ©n elĹ‘nyösek a kártevĹ‘k elleni harcban.
Emellett a mĂłdszer nem tartja hĂłnapokig az adott zöldsĂ©gfajtát a kertben, az állandĂł vetĂ©sforgás nem kedvez a kártevĹ‘k elszaporodásának. Mindig Ăşj, Ă©leterĹ‘s növĂ©ny váltja a betakarĂtandĂłt, Ăgy a meztelencsigák Ă©s a poloskák nehezebben jutnak támadhatĂł felĂĽlethez.
Tanácsok zöldségtermesztéshez, akár kicsiben, akár nagyban vágnál bele
A tervezĂ©s, az ágyások elĹ‘kĂ©szĂtĂ©se, a vetĂ©sforgĂłk megálmodása fontos lĂ©pĂ©s minden Ă©vben. Judit, aki a Magház EgyesĂĽlet tagja, komoly gondot fordĂt a megfelelĹ‘ magok kiválasztására, a magfogásra is. Ez utĂłbbit preferálja Ă©s oktatja az egyesĂĽlet is, ahol pĂ©ldául te magad is tanulhatsz a tapasztaltabbaktĂłl.
A kertĂ©szkedĂ©st, Ă©lelemtermelĂ©st komolyan kell venni. Judit nem is kedveli a „hobbikertĂ©sz” kifejezĂ©st, hiszen ahol Ă©lelemtermelĂ©s folyik, az minden ĂzĂ©ben komoly vállalkozás, ami elkötelezĹ‘dĂ©st, felelĹ‘s hozzáállást kĂván.
Ezért a gazdálkodó azt tanácsolja, vedd bátran komolyan az akár egészen kis ágyásodat is, és a növény, amelyet ültetsz, meg fogja ezt hálálni. Miként teheted még ellenállóbbá és eredményesebbé a kerted?
- Ăśltess változatos fajokat, ne fĂ©lj a kĂsĂ©rletezĂ©stĹ‘l! Ugyanazon a terĂĽleten prĂłbálkozz a vetĂ©sidĹ‘kkel, a másod- Ă©s harmadvetĂ©ssel! ĂŤgy könnyebben megtalálhatod, ami a környezethez, a kertedhez passzol, Ă©s ami a családodnak is beválik.
- Gyűjts tapasztalatot! Akár tapasztaltabb gazdáktól, akár a Magház eseményein keresztül vagy nagyobb biogazdaságok meglátogatásával. A legjobb mindig a személyes ismeret.
- ÉpĂtsd a talajt! Használj szerves anyagokat, nagy mennyisĂ©gű komposztot, hiszen ez a jĂł Ă©s Ă©leterĹ‘s növĂ©nyek termesztĂ©sĂ©nek az alapja.
- Vess tájfajtákat, sajátĂtsd el a magfogás alapjait! ĂŤgy fenntarthatod a jĂłl bevált, ellenállĂł fajtákat, Ă©s minden Ă©vben Ă©lvezheted munkád gyĂĽmölcsĂ©t.
- Termelj Ăşgy, hogy bátran add mindenkinek! A talaj kiĂ©getĂ©se, kizsigerelĂ©se helyett gondolj a gyermekeidre, unokáidra, dĂ©dunokáidra! Hagyd Ăşgy nekik örökĂĽl a földet, hogy ne csak kielĂ©gĂtĹ‘, hanem mĂ©g Ă©letkĂ©pesebb, mĂ©g jobb termĹ‘talaj várja az általuk elvetni kĂvánt magokat!
Az ökológiai módszerek használatával élhető, hosszú távon is termő zöldségeskertet hozhatsz létre. A sokféleség és a talajélet támogatása, a jól kiválasztott tájfajták megőrzése olyan kincsek a kezedben, amelyek hosszú éveken át elláthatják a családodat jó minőségű élelmiszerrel.
Kiemelt kép: Szabadon Nőtt
A növĂ©nyi alapĂş Ă©lelmiszerek fontossága a Planet Budapest 2023 FenntarthatĂłsági ExpĂłn is a fĹ‘ tĂ©mák egyike volt. A rendezvĂ©nyen számos kistermelĹ‘ nyert bemutatkozási lehetĹ‘sĂ©get, akik alternatĂvákat mutattak egĂ©szsĂ©gesebb Ă©telek kĂ©szĂtĂ©sĂ©hez.