A hatóságok szükségállapotot vezettek be a folyamatos földrengések miatt Szantorinin. Bár a több mint egy hete tartó földrengés-sorozatban jócskán voltak kevésbé érezhető, 2 magnitúdó alattiak, de ha csak a nagyobb rengéseket veszik figyelembe, akkor is 200 körüli a számuk naponta.
A lakosság biztonsága érdekében bevezetett szükségállapotot az is indokolhatja, hogy az epicentrumok kicsit közelebb kerültek a szigethez. Az ott élőket evakuálják, aki pedig marad, azt biztonságos helyre szállítják, és felkészítik, mi a teendő egy nagyobb földrengés esetén.
Az Égei-tenger medencéje és annak környezete Európa leginkább veszélyeztetett területe a földrengések szempontjából, ahol akár 8-as magnitúdójú földrengés is előfordulhat. Szantorini – amely maga is egy vulkáni robbanás maradványa – egy potenciálisan aktív, bár jelenleg szunnyadó vulkáni rendszer, az utolsó vulkánkitörés 1950-ben történt. Tőle északkeletre van a tenger alatti Kolumbo és még 24 további vulkán, ahol 1650-ben volt az utolsó vulkánkitörés.
Ahogy Harangi Szabolcs vulkanológus, egyetemi tanár a Tűzhányó Blogon kifejtette, jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő információ és adat, hogy pontos előrejelzéseket lehessen tenni. Egyelőre a földrengésjelző-állomások adatai alapján igyekeznek a szakemberek képet alkotni a történésekről, ha pedig működésbe lépnek a tenger alatti szenzorok, akkor az adatok értelmezése is szintet léphet.
A vulkanológus szerint jelenleg nincsenek meggyőző adatok arról sem, hogy tektonikai okai vannak-e a földrengésrajnak, vagy magma nyomása okozza mindezt, bár ő inkább az előbbi mellett teszi le a voksát. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a földtudományi kutatásoknak hatalmas jelentősége van a 21. században, hiszen nincsenek kész matematikai modellek az ilyen események kimenetelének előrejelzésére.
Mindeközben a Lipari-szigetek környékén, Szicíliától északra, 17 km-es mélységben 4,8-as erősségű földrengést detektáltak múlt hét pénteken, de a szakemberek hangsúlyozzák, hogy nincs összefüggés az Égei-tengeren zajló földrengéssorozattal.
Forrás: Tűzhányó Blog Facebook-oldala
Kép: Canva