Hatalmas ökológiai terhelést okoznak a maszkok
Hatalmas ökológiai terhelést okoznak a maszkok

Többször szóba került már, hogy mekkora környezeti terhelést okoz a pandémia egyik fontos védőeszköze, az egyszer használatos egészségügyi maszk.

A Frontiers of Environmental Science & Engineering tudományos lapban dán kutatók arra figyelmeztetnek, az orvosi maszkok lakossági használata időzített bomba a környezet számára. Számításaik szerint havonta 129 milliárd védőmaszkot dobnak el világszerte, ami visszaosztva percenként hárommillió kidobott maszkot jelent. Ezeknek a nagy része ráadásul mikorszálas műanyagból készül, tehát gyorsabban is bomlanak le mikroműanyaggá és szennyezhetik így akár a teljes táplálékláncot.

A járvány alatt szinte ugyanolyan mennyiségű maszkot gyártanak már, mint műanyagpalackot. Ugyanakkor a műanyagpalackkal ellentétben a lakosságot nem tájékoztatják arról, hogy mi a teendő a használt maszkkal.

A kutatók azt javasolják, hogy a településeken hozzanak létre külön maszkgyűjtő konténereket, hogy aztán az itt összegyűjtött maszkokat szigorúbb szabályok szerint kezeljék. Egyéni szinten pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy inkább újrahasználható maszkokat vislejünk az eldobható helyett. A tényleges megoldás pedig az lehet, ha biológiailag lebomló anyagokból készülnek a védőmaszkok.

(444 és sdu)

(fotó: pixabay – 마스크맨)

search icon