Hatásos fegyver lehet a napfény a tengeri olajszennyeződések ellen
Hatásos fegyver lehet a napfény a tengeri olajszennyeződések ellen

Az olaj, ez a komplex szerves szénvegyület az óceánok egyik legnagyobb ellensége. Az ipari vállalatok szennyvizéből szivárgó kőolajtermékekkel évente körülbelül félmillió tonna olaj kerül a tengervízbe.

2010. április 28-án, nyolc nappal a Mexikói-öbölben található Deepwater Horizon olajfúrótornyon történt robbanás után – ami az Egyesült Államok történetének legnagyobb tengeri olajszennyezése volt – több mint 3 millió hordó olaj szivárgott ki, és 780 ezer köbméter nyersolaj ömlött a Mexikói-öböl vizébe.

A kutatók szerint a napfény a felszíni olaj 17 százalékát feloldotta. Ez azt jelenti, hogy a napfény nagyobb szerepet játszik az ehhez hasonló katasztrófákban, mint azt korábban gondoltuk.

A napfény olajat befolyásoló hatásait laboratóriumi kísérletekkel vizsgálták: látható és ultraibolya hullámhosszokon világító LED-lámpákkal sugározták az olajat, hogy megmérjék a fény által előidézett bomlás mértékét. A kutatók megállapították, hogy az oldódás legfontosabb tényezői: az olajfilm (a víz felszínén lebegő olajréteg) vastagsága és a fény hullámhossza.

(Forrás: index.hu Kép: pixabay.com)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon