Kesudió-útmutató – Ezeket a recepteket ki kell próbálnod!

Kesudió-útmutató – Ezeket a recepteket ki kell próbálnod!
Kesudió-útmutató – Ezeket a recepteket ki kell próbálnod!

Krémes, gazdag ízvilág, sokoldalú felhasználhatóság. A kesudió egyre közkedveltebb alapanyag, számos konyha alkalmazza. Indiától Amerikáig mindenhol szívesen főznek vele. Miért ne ismernéd meg te is, hogyan építheted be a konyhaművészetedbe?

Azon túl, hogy számos ételben remekül felhasználhatod, egészséges és például a növényi alapú táplálkozás fontos eleme. Érdemes jobban megismerkedni vele, de azt is látni kell, milyen hátulütői lehetnek termesztésének. Merülj el a kesudió világában, és ismerd meg a leggyorsabb, legizgalmasabb recepteket is!

Honnan jössz, kesudió?

A kesudió fán terem: trópusi éghajlaton virágzik egy örökzöld cserjén, majd a meleg, párás éghajlat termeli meg a finom magot. Szerte a világon termesztik, de a legnagyobb termesztők Vietnám, Nigéria, India, Brazília és Indonézia.

Habár a legtöbb gyümölcs magja a húsban nő, a kesudió a gyümölcs aljáról lóg, lényegében egy duzzadt szár. Kétrétegű kemény héj borítja a vese alakú kesudiómagot, amelyet kézzel takarítanak be. A rétegek között bújik meg a fenolgyanta urushiol, amely ugyanaz az anyag, mint például a mérges borostyán vagy a mérges szömörce kiütéseket okozó anyaga. Ezt hámozás során távolítják el és ipari termékekben alkalmazzák.

A gyümölcs és a kesudió
Kép: canva

A friss kesudió íze az almáéhoz hasonlítható, de mivel nagyon romlandó, csak a termesztés helyén élvezhetjük az ízét. Konzervet vagy lekvárt állítanak elő belőle, de feldolgozására mindössze 24 óra áll rendelkezésre, mivel ezután erjedni kezd.

Almaízű gyümölcs és vastag szár

Habár vitathatatlanul sok előnye van, szót kell ejteni a kesudiót érő vádakról is. Az etikus forrásból származó finomság általában drágább, mint más diófélék, mivel a kézi szedés és a héj eltávolítása időigényes.

Habár a diófélék meglehetősen vízigényesek, a kesudiónak kisebb a lábnyoma, mint más népszerű dióféléknek, például a diónak, a mogyorónak, a mandulának és a pisztáciának. Emellett a kesut jellemzően természetes környezetében termesztik és szüretelik. A kesudió termesztése Vietnamban, Thaiföldön és Indiában jellemzően kis ültetvényeken történik, ahol minimális műtrágyát vagy növényvédő szert használnak.

Így fest a kesudiót termő fa.
Kép: canva

Annál kellemetlenebb említeni a munkaügyi problémákat: a veszélyes betakarítási körülmények sora, az éhbérért dolgoztatás sok országban jellemző. A fent említett anakardsav maró hatású, megégetheti a bőrt, ha a dolgozóknak nincs megfelelő védőfelszerelésük. Mivel a gazdálkodók és a feldolgozók rendkívül kevés pénzt kapnak kesudiójukért a világpiacon, a munkavállalóknak általában nem biztosítják a megfelelő felszerelést, akik így igen komoly bőrproblémákat szerezhetnek munka közben. Érdemes tehát a tanúsítvánnyal ellátott termés mellett voksolni, amely etikusan működő ültetvényről származik.

Miért fogyassz kesudiót?

A kesudió gazdag egészséges zsírokban, beleértve az egyszeresen és a többszörösen telítetlen zsírokat is. Emellett remek fehérjeforrás: ez az egyik oka annak, hogy sok vegán és vegetáriánus körében igen népszerű.

Nézzük, mi mindent találhatunk még a kesudióban:

  • magnéziumot,
  • cinkot,
  • foszfort,
  • mangánt,
  • B6-vitamint,
  • K-vitamint.

Az adagolására figyelni kell: habár 100 gramm kesudió 18 gramm fehérjét tartalmaz, emellett 43 gramm zsírt és 26 gramm szénhidrátot is. Így igen kalóriadús, érdemes az étrendbe beépítve, valami mellé fogyasztani.

Pörkölve, nyersen és sósan is finom.

Sokoldalú élvezet

A boltokban kapható kesudióról némi hő hatására eltávolítják a héját és a maró anyagot. A „pörkölt”-ként árusított kesudiót kétszer kezelik: egyszer főzik a héj eltávolítása végett, majd pörkölik, hogy elmélyítsék a színt, és fokozzák az ízt. Néha sóval is ízesítik. A kesudió száraz pörkölése azt jelenti, hogy a diót olaj hozzáadása nélkül főzik meg.

Mivel egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag, igazi szuperélelmiszerként tartják számon, amely támogatja a szív egészségét. Kétségtelen, hogy emellett igen sokoldalúan használható: krémes állagának köszönhetően a kesudió a tejtermékek alternatíváinak népszerű összetevője. Utóbbiak közé tartozik a kesudiótej, a dióalapú sajt, a dióalapú tejszínes szószok sora, valamint a tejföl is.

Emellett csodásan használható szószokhoz, rántáshoz, curry-khez. De majonéz, pesto, vaj és tejszín is készülhet belőle. Arról nem is beszélve, milyen gazdaggá tehet egy-egy főfogást az apróra vágott kesudió. Végül nézzünk néhány gyors, akár vegán étrendbe is beilleszthető kesudiós receptet!

Nem véletlenül népszerű, finom és sokoldalú.
Kép: canva

Kesudiótej-recept

Sok receptben szerepel növényi tej a hozzávalók között, akár kesutej is. A tej elkészítése egyszerű!

Hozzávalók:

  • 75 gramm nyers kesudió,
  • 470 ml víz, plusz még víz az áztatáshoz,
  • 1 csipetnyi agavészirup vagy méz.

Így készítsd el!

A nyers kesudiót áztasd be egy órára, még jobb, ha több időd van erre. Csepegtesd le és öblítsd át. A vízzel és a mézzel turmixold simára: teltebb tejet kapsz kevesebb vízzel, hígabbat többel! Fontos, hogy üvegben tárold, és egy héten belül fogyaszd el.

Íme a házi készítésű tej.
Kép: canva

A kesudiós pesto receptje

Gyors, a legtöbb ételt feldobja. Így készül a kesudiós pesto:

Hozzávalók:

  • 25 gramm friss bazsalikomlevél,
  • 2 evőkanál zúzott fokhagyma,
  • 110 gramm nyers kesudió,
  • 2 evőkanál sörélesztőpehely,
  • 2 evőkanál friss citromlé,
  • 1 teáskanál tengeri só,
  • 100 gramm olívaolaj.

Így készítsd el!

Tedd egy turmixgépbe a hozzávalókat az olaj kivételével! Indítsd el a gépet, majd folyamatosan add hozzá az olajat! Mehet hozzá a só és a bors, és kész is! Légmentesen tárolva 2–3 napig hűtőben tartható.

Pestóként is finom.
Kép: canva

Kesudiószósz-recept

A kesudióból isteni mártás készülhet. Van, aki répával vagy gyömbérrel dúsítja, itt most egy alapreceptet találsz.

Hozzávalók:

  • 470 ml víz,
  • 75 gramm sótlan, nyers kesudió,
  • 2 evőkanál kukoricakeményítő,
  • 1/2 fej vöröshagyma,
  • 1/2 teáskanál só.
Sokféle ételhez jó.
Kép: canva

Így készítsd el!

Szintén egy turmixgépben készítsd el simára! Ezután tedd egy lábosba, és főzd addig, míg sűrű nem lesz! Húsokra, tésztákra, zöldségekre is kiváló mártás.

Kiemelt kép: canva

A természet adta növényi alapú élelmiszereket a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is bemutatták, és számos alternatívát ismertettek az egészségesebb ételek elkészítéséhez és fogyasztásához.

search icon