Fenntartható szőrtelenítés – mindent a szőrtelenítésről

Fenntartható szőrtelenítés – mindent a szőrtelenítésről
Fenntartható szőrtelenítés – mindent a szőrtelenítésről

A szőrtelenítés napjainkban komoly társadalmi elvárás a nőkkel szemben. A legjobb megoldás, ha az ember a saját szája íze szerint cselekszik. A tökéletesség hajszolása felesleges, senkinek nem marad sima és puha a bőre a borotválás utáni második, harmadik napon. De a teljes elutasítás sem előnyös, az esztétikai és a higiéniai szempontokat is érdemes fontolóra venni.

A szőrtelenítés manapság már része a mindennapjainknak. Fontos kérdés, hogyan tehetjük fenntarthatóan.

A múlt és a jelen divatja

A szőrtelenítés nem csupán modern kori divat. Már az ősi egyiptomiak is kiemelkedő figyelmet fordítottak rá. A férfiak szakálla és a nők testszőrzete akkoriban azt jelezte, hogy viselőjük alsóbb társadalmi osztály tagja. A fáraó szolgái számára előírás volt a teljesen sima bőr. A felsőbb osztály is igyekezett a teljesen szőrtelen állapotot elérni. Az ókori Közel-Keleten főleg higiéniai szempontok alapján csupaszították le magukat a férfiak és a nők egyaránt: így könnyebb volt megszabadulni a parazitáktól, tetvektől és bolháktól, a forróság idején a testszaguk sem volt annyira elviselhetetlen. (Bár azt nem tudjuk, hogy ez az akkori embereket mennyire zavarta.) Csipesz helyett kagylót használtak, borotva helyett éles kövekkel kaparták a bőr felszínét. Valljuk be, ez elég fájdalmasnak hangzik.

Az ókori birodalmakban az uralkodói réteg dísze volt a csupasz test.

Az Erzsébet-korabeli nők nem foglalkoztak annyit a testszőrzetükkel, viszont a királynő furcsának mondható ízlése miatt eltávolították a szemöldöküket és a hajuk egy részét is, hogy magasabb homlokuk lehessen. Az 1600-as évektől kezdve a hölgyek főleg ecettel és – a házi macskák vizeletéből nyert – ammóniával átitatott kötszerek segítségével próbáltak megszabadulni ezektől a nem kívánatos szőrszálaktól. Az 1900-as évektől kezdve manapság is töretlenül hódít a divat – néhány progresszív és feminista törekvés ellenére –, mely szerint minél simább egy nő bőre, annál vonzóbb. Feltéve, ha Sophia Lorent nem vesszük most figyelembe.

Szerencsére napjainkban nem kell annyira drasztikusnak lenni, mint régen. Akkor sem, ha a szőrtelenítést szeretnéd környezetbarát módon csinálni. Kleopátra idejében (Kr. e. I. század) már bizonyítottan cukor alapú gyantát is használtak erre a célra. Ez tökéletesen fenntartható alternatíva napjainkban is.

Különböző lehetőségek

Először ki kell választani, hogy kinek mi válik be a legjobban, és ez alapján szűkíteni a kört a lehető legzöldebb megoldásra. Nem mindegy, hogy a szemöldököd akarod ritkítani, vagy a lábad simává varázsolni, és az sem, hogy erre mennyi pénzt szeretnél (és tudsz) áldozni, mekkora a fájdalomküszöböd, és mennyire érzékeny a bőröd.

A legnépszerűbb talán még mindig az eldobható borotva. A statista.com oldal kutatása szerint 2017-ben több mint 60 millió borotvát adtak el csak az Egyesült Királyságban. Ijesztő belegondolni abba, hogy ez a rengeteg műanyag pár használat után a kukában végzi. A műanyag borotvát le lehet cserélni rozsdamentes acélborotvára. Ezek élettartama sokkal hosszabb, így használatukkal valamennyire csökkenthető az évente világszerte kidobott 2 milliárd műanyag borotva okozta kár. Az elektromos borotvák nagy része szintén műanyagból készül.

A borotváláshoz ne drogériában vásárolt borotvahabot vagy gélt használj! Ezek olyan kémiai összetevőkből állnak, amelyek a csatornából a természetes vizekbe kerülve súlyosan károsítják annak élővilágát. A helyettesítésére tökéletes az aloe vera gél, amely puhítja a bőrt, és biztosan nem okoz allergiás reakciókat sem.

A szőrtelenítő krémeket felejtsd el, úgy ahogy vannak! Fő összetevőjük az ammónia, nem beszélve az egyéb vegyi anyagok hosszú listájáról.

A kis piros pöttyök a szőrtelenítés után megelőzhetők egy alaposabb bőrradírozással, de itt is célszerű elkerülni a vegyszereket. A boltban kapható bőrradírok nagy része úgynevezett mikroműanyag gyöngyöket tartalmaz, amelyek olyan aprók, hogy a szennyvíztisztító telepek sem képesek kiszűrni őket, így a tisztított vízzel együtt a természetbe jutnak. Otthon egyszerűen összeállítható a teljesen természetes bőrradír kávézaccból és kókuszolajból. Ez ráadásul pénztárcabarát megoldás is.

Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy a nőknek is nőhet szőrszál az arcuk különböző területein, az ajkak felett, az állon és nagyjából bárhol másutt is. Érdemes ilyenkor a csipesznél maradni vagy visszatérni az ősi módszerhez: a cérnával történő szőrtelenítés újra hódít a piacon. Az erre a célra használt pamutszál viszont jó, ha szakember kezében van, mert bár sok videó kering a helyes kivitelezésről, nem a legegyszerűbb eljárás, de tökéletesen ökokompatibilis.

Kleopátra kedvence

A gyantacsíkokkal történő szőrtelenítés nem csak fájdalmas, de sok papír- és műanyag hulladékkal is jár. Amennyiben egyiptomi királynőnek szeretnéd magad érezni, a szalonokban választhatsz már cukorgyantát is, amely a bőrt is jobban kíméli, és kevésbé fájdalmas eljárásnak számít. A gyantázás a gyantacsík segítségével a szőrt a szőrtüsző növekedési mintájával ellentétes irányban távolítja el, a cukrozással azonban a szőrszálat a tüsző növekedési mintájának természetes irányában húzzák ki. Hidratál és hámlaszt is, a sima gyantázás és borotválkozás után felüdülés a bőrnek. Az eredmény majdnem egy teljes hónapig kitart, és a szőrszálak benövésétől sem kell félnünk. A cukorgyantát akár otthon, magadnak is kikeverheted (cukor, citromlé és víz felmelegítve), de a tökéletes simaság eléréséhez érdemesebb szakember segítségét kérni; jógázó legyen a talpán, aki minden hajlatát biztos kézzel eléri.

Már Kleopátra is cukorgyantát használt, mely kevésbé irritálja a bőrt.

Végleges megoldás

A 21. század egyik nagy vívmánya az IPL villanófényes szőrtelenítés. Gyors, fájdalommentes, hatékony és tartós, és ami legalább annyira fontos: környezetbarát lehetőség.

Nincs bőrirritáció, szőrtüszőgyulladás szemben a borotvával és a szőrtelenítőkrémekkel. Az IPL előtt is léteztek már olyan fájdalmasabb, lézeres technológiák, amelyek ugyanezen a fizikai elven alapulnak. Az irányított fényimpulzusok hatására a szőrszálak gyökerei elpusztulnak (a környező szöveteket nem károsítva), így ezek később nem tudnak újra nőni. Az IPL viszont ugyanannyira hatásos, mint elődjei, de egyáltalán nem fájdalmas, és nagyobb felületeken is kiválóan alkalmazható. Az otthon használható gépek is orvosilag teljesen elfogadottak, és könnyen használhatóak a hosszan tartó simaság eléréséhez.

Több alkalom szükséges a csupaszság eléréséhez, a lézer és a villanófény ugyanis csak az aktív, növekedési szakaszban lévő szőrtüszőkre hat, az éppen pihenőket is be kell várni ahhoz, hogy az eredmény elérje a 90–95%-os tartósságot.

Ez a technika inkább a sötétebb szőrzetű nőknek és férfiaknak ajánlott. Csak ők rendelkeznek annyi melaninnal, hogy elegendő lézert nyeljen el a szőrszál. A szóban forgó technika hatásossága kérdéses a szőke és vörös hajú páciensek esetében.

A lézeres szőrtelenítés a sötétebb szőrszálak esetében igazán hatékony, így szőkéknek annyira nem javasolt.

Szerencsére napjainkban már rengeteg alternatíva közül választhatunk a szőrtelenítés kérdéskörében is. A lényeg azonban minden esetben ugyanaz: törődj legalább annyira a környezeteddel, mint amennyire magaddal is törődsz!

search icon