A klímamigráció olyan személyek vagy csoportok mozgását jelenti, akik túlnyomórészt az éghajlatváltozásból eredő környezeti változások miatt kényszerülnek elhagyni otthonukat. Ezek a változások általában hátrányosan befolyásolják életüket, életkörülményeiket. Az éghajlatváltozás és az általa okozott migráció hosszú évek óta kihívás a társadalom számára. Az klímamigráció egyértelmű és nyilvánvaló probléma a mai világban.
A klímamigráció elsődleges okai a váratlan természeti katasztrófák, például árvizek, heves esőzések, viharok, aszály vagy erdőtüzek, amelyek sok esetben a megélhetést jelentő termést is elpusztítják. A másodlagos okok a tengerszint emelkedése, az extrém hőmérséklet, a talajromlás.
A legújabb klímaváltozási előrejelzések szerint várhatóan erősödni fog a klímamigráció, mivel az extrém időjárással összefüggő események, például az árvizek, az aszályok és a viharok egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak. A csapadékeloszlás változásai és a hőmérsékleti viszonyok negatívan befolyásolják a megélhetést és a biztonságot.
Várhatóan elsősorban a fejlődő világban található túlnépesedő területekről fognak nagyon sokan elvándorolni: azokból a sérülékeny régiókból, ahol eleve egyéb – etnikai, vallási – konfliktusok is jelen vannak. A becslések szerint a „környezeti migránsok” száma 2050-re 25 millió és 1 milliárd között lesz.