Meatless Monday: a csemegekukorica nemcsak a strandon jó!

Meatless Monday: a csemegekukorica nemcsak a strandon jó!
Meatless Monday: a csemegekukorica nemcsak a strandon jó!

Egyik kedvenc strandos kajánk, és grillezve is zseniális, mi az? Persze, hogy a csemegekukorica! Meatless Monday rovatunkban azonban ezeknél kicsit izgalmasabb megoldásokkal is előrukkolunk.

Nyári sztárvendégünk nem is lehetne más, mint a csemegekukorica: ez a cső alakú zöldség nem csak a gyerekeket örvendezteti meg. Most azt kutatjuk, hogyan lehetnek még ízesebbek, még extrábbak a sárga szemek, és miként hasznosíthatjuk minél gazdaságosabban ezt a zöldséget. 

Csemegekukorica a kertben

A fűfélék családjába tartozó csemegekukorica közeli rokona a takarmánykukoricának. A kettejük között lévő különbségekért egyetlen recesszív gén a felelős, ez okozza az előbbi magasabb cukortartalmát is. 

csemegekukorica szár
Bajuszosan, zöld levelekkel, még a száron.

A kukoricát közvetlenül vetjük, amikor már elhárult a fagyveszély. Úgynevezett köztesnövénynek is kiváló, gyakran vetik például futóbab mellé támaszték gyanánt. Szereti a tápanyagban gazdag talajt és a nedvességet. A legtöbb tápanyagra és vízre virágzása előtt van szüksége 1–2 héttel, valamint virágzást követően 3–4 héttel.

A kukorica Törökországból érkezett hozzánk, de Amerikában már az őslakosok is alapélelmiszerként tekintettek rá. Manapság a világban nemcsak nyers zöldségként használják, hanem lisztet és szirupot is készítenek belőle. Feldolgozott változatai bővelkednek cukorban és szénhidrátban, a nyers zöldség viszont kifejezetten egészséges: tartalmaz B1-, B5-, B9- és C-vitamint, élelmi rostokat és ásványi anyagokat is.

Ha nem csak a strandon harapnál bele

Itthon a nyári strandolások nem múlhatnak el főtt kukorica nélkül, habár egész évben be tudjuk szerezni konzerv- vagy mélyhűtött változatban. Mégis az a legjobb, ha a szezonjában eszünk belőle minél többet, így friss, ízletes és adalékanyagoktól mentes lehet az étkezésünk. Ha pedig télen is szeretnénk kukoricás ételeket fogyasztani, konzerváljuk a szemeket házilag! Ehhez főzzük meg a csöveket, vágjuk le a szemeket, a főzővizet forraljuk tovább egy kevés sóval, cukorral és ecettel, majd töltsük meg a befőttesüvegeket a kukoricával és a főzőlevével, végül dunsztolással tartósítsuk!

grillezett kukorica tejföl só tányér
Grillezve is isteni.

Hús helyett is használhatod a csemegekukoricát

A klasszikus főtt változat mellett számos izgalmas fogást készíthetünk csemegekukoricából. Grillezve, fűszersóval megkenve jól helyettesítheti a húsokat. Más zöldségekkel együtt nyársra tűzhetjük, így is grillezhetjük. Emellett készíthetünk belőle tócsniszerű lepényeket, akár cukkinivel együtt is. 

Tartalmasabbá tehetünk vele tésztaételeket, főzelékeket, rakhatjuk vegaburger-pogácsába és ragukba is. Krémlevesek vagy tartalmas zöldséglevesek szereplője is lehet, de izgalmas szendvicskrémet is készíthetünk belőle. A mexikói ételek egyik fő összetevője a kukorica, a babbal nemcsak ízben, de tápértékben is kiegészítik egymást. Egy vega csilis bab rizzsel felturbózva teljes értékű ebéd vagy vacsora lehet, de tac, burrito vagy salsa is készülhet belőle. Cukortartalma miatt édességek alapanyaga is lehet, szokatlanul hangzik, de fagyit, sütiket, krémeket is készítenek belőle. 

kukorica asztal kéz napraforgó tányér
A nyár sztárja a csemegekukorica.

Pattogatott kukorica kicsit másképp

A friss csemegekukorica mellett ne feledkezzünk meg a mozizás fő kiegészítőjéről, a pattogatott kukoricáról se, melyet otthon is elkészíthetünk! Piacokon, csomagolásmentes boltokban beszerezhetjük a szemes kukoricát, melyet egy edényben kis olaj vagy vaj hozzáadásával könnyen kipattogtathatunk, az ízesítésnek pedig csak a képzeletünk szab határt. A mikrós változathoz képest ez a módszer kicsit több időt vesz igénybe, viszont egészségünk és környezetünk szempontjából is előnyösebb. Nem használunk hozzá pálmaolajat, ízlés szerint sózzuk, fűszerezzük, esetleg édesítjük, és még a csomagolást is megspóroljunk. 

A kukoricából készült darát és lisztet a gluténérzékenyek is fogyaszthatják, a liszttel házi tacot vagy tortillát süthetünk. A kukoricadarából pedig puliszkát vagy polentát főzhetünk, amely lehet zöldségraguk körete, de akár főétel is. 

Vegán csilis bab

Hozzávalók

  • 25 dkg vörösbab
  • 20 dkg csemegekukorica
  • 1 nagy hagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 3 ek olívaolaj
  • 6 dl sűrített paradicsom vagy 1 kg érett paradicsom
  • 1 nagy zöldpaprika
  • 1 db kisebb zeller
  • 3 db babérlevél
  • 1 ek kakaópor
  • 0,5 kk fahéj
  • chili (ízlés szerint)
  • só, bors
  • római kömény
  • oregánó
  • bazsalikom
  • ínyenceknek 1 dl száraz vörösbor
chilis bab fokhagyma chili
A chilis bab hús nélkül is csodálatos.

Így készítsd el!

A babot érdemes előző este vízbe áztatni. Az áztatóvizet főzés előtt feltétlenül öntsük le! A friss vízzel felöntött babot sózzuk meg, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és a hasábokra szelt zellergumót! Néhány percnyi főzés után adjuk hozzá a (nyáron frissen) morzsolt csemegekukoricát és a babérleveleket. 10–15 perc múlva mehet bele a csíkokra vágott paprika és a paradicsom (ha éppen nincs szezonjuk, ezeket saját befőzésű lecsóalappal vagy őrölt pirospaprikával, szárított paradicsommal, paradicsomsűrítménnyel helyettesíthetjük).


Ha a hozzávalók puhára főttek, szedjük ki a babérleveleket, keverjük bele az apróra vágott fokhagymát! Ezután jöhet a fűszerezés: só, bors, keserű kakaópor (vagy 2–3 kocka étcsoki), fahéj, római kömény, oregánó, bazsalikom, chili. Végül keverjük hozzá az olajat, kóstoljuk meg! Ha kell, mehet bele még némi só, esetleg fűszer. Ízlés szerint vörösborral tehetjük igazán pikánssá.
Bátran kísérletezzünk, változtassunk az arányokon! Az oregánó helyett illik hozzá a kakukkfű vagy a rozmaring is, a lényeg, hogy ne konzerveket és főleg ne cukros ketchupot használjunk!

A cikk és a recept elkészítésében Szabó Eszti segített nekünk.

Képek: canva

search icon