
Régen komoly hagyományuk volt, és nem egy nép alapvető táplálékforrásai voltak az erdők-mezők gyümölcsei. Manapság egyre kevesebbet hallani arról, milyen értékes finomságokkal szolgálnak az erdők, pedig a nyár vége és az ősz eleje kiváló alkalom arra, hogy séta közben falatozzunk a vadonból, természetesen a törvényeket szem előtt tartva!
Ingyen zöldség-gyümölcs
„Semmi sincs ingyen!” – szokták mondani. A vadon szedhető zöldségekért, gyümölcsökért, fűszer- és gyógynövényekért azonban hagyományos értelemben tényleg nem fizetünk. A képzeletbeli árcédulájukon nem forintban kifejezett összeget találunk, hanem annak az időnek a mennyiségét, amit rá kell szánnunk arra, hogy megismerjük, hol találhatók az egyes növények, mikor érdemes őket leszedni, és egyáltalán: mi ehető, és mi nem.
Ez olyan befektetĂ©s, amely hamar megtĂ©rĂĽl, fĹ‘leg akkor, ha a boltok Ă©s a piacok árait is figyelembe vesszĂĽk. Ráadásul nagyon más az ĂzĂĽk azoknak az Ă©teleknek, amelyek saját magunk által termelt vagy gyűjtött alapanyagokbĂłl kĂ©szĂĽlnek, Ă©s más Ă©rzĂ©sĂĽnk is van velĂĽk kapcsolatban.
A vadon gyűjtés etikája és szabályai
Ha gyűjteni indulunk, akkor van néhány olyan szabály, melyet mindenképp be kell tartanunk. Az első és legfontosabb az, hogy
csak olyan növényt gyűjtsünk, melyet magabiztosan fel tudunk ismerni, tudjuk róla, hogy ehető és veszélytelen!
Gondolva más gyűjtĹ‘kre Ă©s fĹ‘kĂ©nt a termĂ©szetre, igen lĂ©nyeges, hogy a gyűjtĂ©s során csak annyi termĂ©st hozzunk el, amennyivel mĂ©g nem ártunk az adott növĂ©nynek Ă©s az Ă©lĹ‘helynek, illetve amennyit biztosan fel is használunk. A törvĂ©ny rendelkezĂ©se ezt mĂ©g annyival egĂ©szĂti ki, hogy bármilyen gyűjthetĹ‘ növĂ©nybĹ‘l vagy gombábĂłl a termĂ©szetbĹ‘l naponta maximum 2 kg hozhatĂł el fejenkĂ©nt. Fontos arra is figyelnĂĽnk, hogy olyan fajokat válasszunk, amelyek az adott terĂĽleten gyakoriak, tehát semmikĂ©pp se olyanokat, melyek a környĂ©ken ritkának számĂtanak.
Az sem mindegy, hogyan gyűjtĂĽnk. PrĂłbáljuk minĂ©l jobban kĂmĂ©lni a növĂ©nyeket! TĂ©pĂ©s helyett használjunk ollĂłt, Ă©s mindenkĂ©ppen kerĂĽljĂĽk el, hogy gyökerestĂĽl szakĂtsuk ki a növĂ©nyeket. Ha fákrĂłl, bokrokrĂłl gyűjtĂĽnk termĂ©st vagy leveleket, ne törjĂĽk le velĂĽk egyĂĽtt az ágakat!
Nem minden erdőben lehet gyűjtögetni!
A törvény szerint engedély nélkül csak az állami tulajdonú, nem védett erdőkben gyűjthetünk. Amennyiben védett területről, illetve magánerdőről vagy -rétről van szó, meg kell szereznünk a megfelelő engedélyeket. Az is nagyon fontos, hogy védett növényeket sehonnan sem szabad hazavinnünk.
Csak tiszta helyen gyűjtsünk, hiszen ezzel a saját egészségünket védjük. Kerüljük a forgalmas utakat, figyeljünk arra is, hogy a permetszerekkel kezelt mezőgazdasági területektől távol legyünk!
Induljon a gyűjtögetés!
A nyár bĹ‘velkedik gyűjthetĹ‘ vadnövĂ©nyekben, az Ĺ‘sz beköszöntĂ©vel azonban nĂ©mileg átalakul a kĂnálat. Érdemes kihasználni a termĂ©szet nyĂşjtotta csodás változatosságot, már csak azĂ©rt is, mert a gyűjtĂ©s közben megfigyelhetjĂĽk, hogyan kezd változni az Ă©vszak, hogyan kĂ©szĂĽl fel az Ă©lĹ‘világ a közelgĹ‘ Ĺ‘szre, majd a tĂ©lre.
Erdei szeder: augusztustĂłl oktĂłberig
A szeder mĂ©ltán sokak kedvence. Az ĂzĂ©n tĂşl mellette szĂłl kiemelkedĹ‘en magas antioxidáns- Ă©s vitamintartalma, ráadásul vad változata viszonylag gyakorinak mondhatĂł a hazai erdĹ‘kben. ĂŤze általában sokkal karakteresebb, mint a nemesĂtett kerti változatĂ©, igaz, ezĂ©rt cserĂ©be meg kell kĂĽzdenĂĽnk a tĂĽskĂ©ivel.
TermĹ‘idĹ‘szaka augusztustĂłl egĂ©szen oktĂłber vĂ©gĂ©ig tarthat, Ăgy a nyár vĂ©gi, Ĺ‘szi tĂşrázások vagy gyűjtĹ‘utak alkalmával szinte biztosan bele fogunk futni. TermĂ©sĂ©bĹ‘l remek sĂĽtemĂ©ny Ă©s lekvár kĂ©szĂĽlhet, ha kitart hazáig a gyűjtött mennyisĂ©g. Remek rögtönzött ĂzesĂtĹ‘, ha dobunk belĹ‘le nĂ©hány szemet a vizespalackunkba a tĂşra során.
TermĂ©se mellett levelĂ©t is hasznos gyűjteni. Ezt egĂ©szen addig Ă©rdemes megtenni, amĂg találunk friss, fiatal leveleket. Az egĂ©szsĂ©ges, szennyezĹ‘dĂ©sektĹ‘l mentes levelekbĹ‘l teát kĂ©szĂthetĂĽnk, amely egyebek mellett hatásos lehet az immunrendszer erĹ‘sĂtĂ©sĂ©re, hasmenĂ©s Ă©s felsĹ‘ lĂ©gĂşti betegsĂ©gek kezelĂ©sĂ©re. Ha van idĹ‘nk Ă©s tĂĽrelmĂĽnk, akkor Ă©rdemes a leveleket fermentálni, mert ezzel erĹ‘sĂthetjĂĽk a tea hatĂłanyagait Ă©s aromáját.
Nyár elején, nyár végén: fekete bodza
A nyár elejĂ©nek egyik nagy slágerei a bodzavirág Ă©s a belĹ‘le kĂ©szĂthetĹ‘ italok Ă©s Ă©telek. Abban a szerencsĂ©s esetben, ha maradt a bokron virág – mert a gyűjtĹ‘k figyelembe vettĂ©k a gyűjtĂ©sre vonatkozĂł szabályt –, akkor az augusztustĂłl beĂ©rĹ‘ bogyĂłkat is fel tudjuk használni. Ezek nĂ©mileg trĂĽkkösebbek, mint a virágok, kezelĂ©sĂĽk több odafigyelĂ©st igĂ©nyel.
A legfontosabb, amit szem elĹ‘tt kell tartanunk, az, hogy a bodzanövĂ©ny minden rĂ©sze mĂ©rgezĹ‘. A bogyĂłkon kĂvĂĽl mindent el kell távolĂtanunk, de a bogyĂłkat is körĂĽltekintĹ‘en ellenĹ‘riznĂĽnk kell, mert az Ă©retlen szemek is mĂ©rgezĹ‘nek számĂtanak. FigyeljĂĽnk arra, hogy csak a teljesen Ă©rett szemeket gyűjtsĂĽk be!
Finom lekvárt Ă©s szörpöt kĂ©szĂthetĂĽnk belĹ‘le, konyhai felhasználásának csak a kreativitás szabhat határt. Azt többfelĂ© megemlĂtik, hogy Ă©rdemes más gyĂĽmölcsökkel párosĂtani, mert jellegzetes ĂzĂ©vel önmagában nem biztos, hogy mindenki tetszĂ©sĂ©t elnyeri.
Vadkörte
Nyár vĂ©gĂ©n, Ĺ‘sz elejĂ©n már kezd beĂ©rni a vadkörte, amelyet sokfĂ©lekĂ©ppen felhasználhatunk. KĂ©szĂĽlhet belĹ‘le akár szörp is, de lekvárhoz is felhasználhatjuk más gyĂĽmölcsökkel egyĂĽtt is. Magas pektintartalma miatt – a vadalmához hasonlĂłan – kiválĂł zselĂ©sĂtĹ‘. RĂ©gen gyakran aszalva tettĂ©k el tĂ©lire, vagy pálinkát fĹ‘ztek belĹ‘le, de gasztronĂłmiai felhasználása nem merĂĽl ki ennyiben, mert sĂĽtemĂ©nybe, levesbe vagy akár ecetnek is jĂł.
A legnehezebb az lesz, hogy ráleljĂĽnk. MĂg egykor termĂ©se miatt – amelynek a takarmányozásban is volt szerepe – sokfelĂ© meghagyták Ă©s vigyázták, addig manapság – gazdasági haszna nem lĂ©vĂ©n – legfeljebb nemesĂtett gyĂĽmölcsfák oltásához használják alanyait. Ennek megfelelĹ‘en igencsak visszaszorult, de szerencsĂ©re mĂ©g Ăgy is viszonylag sokfelĂ© ráakadhatunk.
+1 – Huitlacoche, az azték kaviár
Ez a fura nevű, nálunk kukoricaĂĽszögkĂ©nt vagy golyvásĂĽszögkĂ©nt ismert gombafĂ©le egy kicsit kilĂłg a sorbĂłl. Mivel azonban nemrĂ©g szemĂ©lyesen is találkoztam vele, Ăşgy Ă©rzem, mĂ©giscsak ide kĂvánkozik. Ezt a gombafajtát nálunk Ă©s a világ nagy rĂ©szĂ©n kártevĹ‘kĂ©nt tartják számon, hiszen a termesztett kukorica parazitája, azonban MexikĂłban az indiánok már Ă©vezredek Ăłta fogyasztják. Senkinek nem ajánlom, hogy a nagyĂĽzemi termesztĂ©sű kukoricatáblákban keresse ezt a fura jĂłszágot, viszont ha az otthoni kertben van esetleg kukoricánk, Ă©s megtaláljuk rajta ezt a kĂĽlsĹ‘re kicsit visszataszĂtĂł gombát, akkor semmikĂ©pp ne dobjuk el!
A frissen fehĂ©res, szĂĽrkĂ©s szĂnű gombát fogyasztás elĹ‘tt aprĂtsuk fel, Ă©s nĂ©mi zsiradĂ©kon pirĂtsuk meg hagymával, csilivel Ă©s az ĂzlĂ©sĂĽnknek megfelelĹ‘ egyĂ©b fűszerekkel, hogy aztán akár egy pirĂtĂłson felszolgálva remek csemegĂ©vĂ© váljon! ĂŤze kĂĽlönleges, kissĂ© fĂĽstös Ă©s Ă©deskĂ©s, a kukorica aromáját is magán viseli, Ă©s igen intenzĂv. MexikĂłban elsĹ‘sorban quesadillába töltve fogyasztják, de más Ă©telekben is helyet kaphat. Ha találkozunk vele, prĂłbakĂ©ppen Ă©rdemes megkĂłstolni.
Megyünk az ősz felé
A fenti kis válogatás csak ĂzelĂtĹ‘ abbĂłl a kavalkádbĂłl, mellyel ezekben a hetekben kĂ©nyeztet minket a termĂ©szet. Érdemes nyitott szemmel járnunk Ă©s felkutatnunk azokat az ehetĹ‘ növĂ©nyeket, amelyek a környĂ©kĂĽnkön elĂ©rhetĹ‘ek. A fent leĂrt elveket követve a termĂ©szetet sem károsĂtjuk, Ă©s magunkat is megĂłvhatjuk, miközben Ă©rtĂ©kes bioĂ©lelmiszereket csempĂ©szhetĂĽnk konyhánkba, asztalunkra.
A következĹ‘ idĹ‘szak is nagyon izgalmas lesz. Lassan megĂ©rkeznek azok a bogyĂłsok, melyek az Ĺ‘szi, hűvösebb idĹ‘ beköszöntĂ©vel Ă©rnek be. MehetĂĽnk a termĂ©szetbe galagonyáért, hĂşsos somĂ©rt, kĂ©sĹ‘bb kökĂ©nyĂ©rt Ă©s csipkebogyóért is. Ha Ă©rtĂĽnk a gombákhoz, akkor a rĂ©t Ă©s az erdĹ‘ terĂtett asztallal fog minket várni, miközben nĂ©hány Ă©rdekes, kevĂ©sbĂ© ismert fűszernövĂ©nyt is begyűjthetĂĽnk.
A cikk Ărásához az ErdĹ‘kĂłstolĂł blog több Ărását is felhasználtam. Aki szeretne az egyes tĂ©mákban alaposabban elmĂ©lyedni, vagy olyan növĂ©nyt tervez gyűjteni, melyet kevĂ©sbĂ© ismer, annak mindenkĂ©pp Ă©rdemes felkeresnie az emlĂtett blogot.
Kiemelt kép: Canva