Pálmaolaj
Pálmaolaj

A pálmaolajat az olajpálma (Elaeis guineensis) terméséből nyerik. A világ növényiolaj-termelésének 36%-át teszi ki, de az olajtermelésre szánt termőföldek kevesebb mint 9%-át használja fel. Ez a legmagasabb hozamú olajnövény, egységnyi területre vetítve 6–9-szer több olajat termel, mint más olajnövények (pl. napraforgó, repce).

Az olajpálmák Nyugat- és Délnyugat-Afrika tengerparti országaiban, többek között Angolában, Gabonban, Libériában, Sierra Leonéban és Nigériában őshonosak. A 19. század végén és a 20. század elején telepítették be őket Indonéziába és Malajziába. Ma ezek az országok adják a világ pálmaolaj-kínálatának több mint 85%-át, de további 42 ország is termel pálmaolajat.

A pálmaolaj környezeti hatásai

A pálmaolaj-termelés az egyik legnagyobb oka a trópusi erdőirtásnak, legfőképp Indonéziában. A WWF szerint óránként 300 futballpályányi esőerdőt irtanak ki a pálmaolaj-termelés érdekében. Ez az erdőpusztulás, valamint a szénben gazdag tőzegtalajok átalakítása több millió tonna üvegházhatású gázt juttat a légkörbe, ezzel hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. Hogy egy példával is érzékeltessük ennek jelentőségét, egyetlen hektár tőzegerdő kiirtása akár 6000 tonna szén-dioxidot is felszabadíthat. Indonéziában már több mint 10 millió hektárnyi ilyen erdőt irtottak ki.

Tudtad?

A pálmaolaj nem tévesztendő össze a pálmamagolajjal. Bár mindkettő ugyanabból a növényből származik, a pálmaolajat a húsos gyümölcs kipréselésével nyerik, és elsősorban élelmiszerekben használják fel. A pálmamagolajat a gyümölcs közepében lévő mag összezúzásával állítják elő, és jórészt kozmetikumok alkotóelemeként használják.

A pálmaolaj-termelés a biológiai sokféleség csökkenésének egyik fő oka. Az erdők pálmaültetvényekké való tömeges átalakítása miatt számos állatfajt kipusztulás fenyeget, köztük az orangutánt, a szumátrai orrszarvút, a szumátrai tigrist, az ázsiai orrszarvút, a maláj medvét, a gibbont és még sok más fajt. A szumátrai orangután zászlóshajójává vált annak a kampánynak, amely a fenntarthatatlan pálmaolaj-termelés borzalmas következményeire hívja fel a figyelmet.

Mindezek mellett az olajpálma termesztése több helyen az alapvető emberi jogok megsértésével is jár. Gyakori a kényszerkilakoltatás, a gyermekmunka és a fegyveres erőszak.

A pálmaolaj felhasználása

A pálmaolaj nyersolajként és finomított formában is felhasználható. A pálmaolajnak és a pálmamagolajnak világszerte csak egynegyedét használják fel nyers olajként. Nyers formában a pálmaolaj narancssárga színű. Délkelet-Ázsiában és az afrikai országokban széles körben használják főzőolajként, ahogy mi, magyarok a napraforgóolajat. Európában és az Egyesült Államokban a pálmaolajat többnyire finomított formában használják, amely szagtalan és halványsárga, így rengeteg termék értékes összetevője. Nagyobbrészt élelmiszerekben használják fel (68%). Az ipari felhasználás teszi ki a teljes felhasználás 27%-át. Olyan fogyasztói termékekben található meg, mint például a szappanok, a mosószerek, a kozmetikumok és a tisztítószerek. A maradék 5%-ot a bioenergiai alkalmazások teszik ki, bioüzemanyagként alkalmazzák a közlekedésben, a villamosenergia- és a hőtermelésben.

Összegzés

A pálmaolaj védelmében sokszor elhangzik, hogy bármennyire is megkérdőjelezhető termelésének etikus volta és fenntarthatósága, jelenleg nincs olyan alternatívája, melyet hasonló mennyiségben kisebb környezeti károkkal lehetne megtermelni. Azonban megoldásokat keresnek erre.

További szócikkek
search icon