Példaértékű összefogás eredménye a most létrehozott bioszféra-rezervátum

Példaértékű összefogás eredménye a most létrehozott bioszféra-rezervátum
Példaértékű összefogás eredménye a most létrehozott bioszféra-rezervátum

Pénteken mutatták be az ötoldalú együttműködésben megvalósított Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátumot, melyet Magyarország, Ausztria, Horvátország, Szerbia és Szlovénia közösen hozott létre. A bioszféra-rezervátumról szóló konferencián Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő kiemelte: az öt ország összefogása jó példát mutat az egész világnak a jószomszédi együttélésből és a fenntarthatóságra való átállásból egyaránt.

Mint mondta, az ötoldalú bioszféra-rezervátum megalakulása egy hatalmas lépés, és további lehetőségeket jelent hazánk, valamint az együttműködésben részt vevő többi ország számára. Bár a természetvédelem ügyét általában globális kérdésként kezelik, azonban legalább ilyen fontos, hogy helyi szinten, az adott régió sajátosságait figyelembe véve reagáljunk ezekre a kérdésekre.

Az ökoszisztémák szerepének fontosságát kiemelve Szentkirályi Alexandra beszélt arról is, hogy a bonyolult ökológiai rendszerek működése nélkülözhetetlen az emberiség fennmaradásához.

A bioszféra-rezervátumok mind a klímaszabályozás, mind az agrárium, az árvízvédelem, az élővilág sokféleségének megőrzése, de kulturális, ismeretterjesztő és sportolási szempontból is fontosak.

–mondta a kormányszóvivő

A Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum területe majdnem eléri a 950 ezer hektárt, ami összességében akkora, mint Magyarország területének közel 10%-a. Hazánk mintegy 330 ezer hektárnyi területtel vesz benne részt, a folyamatot itthon 50-nél is több önkormányzat támogatta, főként Zala megyében.

Érdekesség, hogy a világ 714 bioszféra-rezervátuma közül mindössze 21 határon átnyúló található, de ez az egyetlen, amely ötoldalú együttműködés keretében alakult.

Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára elmondta, hogy a most létrejött bioszféra-rezervátum Európa egyik legnagyobb természeti területének számít, amely felöleli az öt ország számos védett, Natura 2000, valamint nem védett területeit. Magyarországon a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság területeinek egy része tartozik hozzá.

A bioszféra-rezervátum területét határoló folyók hossza eléri a 700 kilométert, emiatt Európa Amazonasának is szokták nevezni. Az öt országon átnyúló árterületek számos különleges halfajnak és több mint 300 madárfajnak adnak otthont.

– tette hozzá Rácz

Az államtitkár megfogalmazása szerint a bioszféra-rezervátum a természeti értékek megőrzése, védelme mellett hozzájárul a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtéséhez és a vidéki lakosság életfeltételeinek javításához is. (MTI)

Fotók: amazon-of-europe.com/Goran Safarek

search icon