Bioüzemanyag
Bioüzemanyag

Bioüzemanyagnak nevezünk minden olyan motorok és generátorok hajtására használt, szilárd, cseppfolyós vagy gáznemű üzemanyagot, amelyet növényi vagy állati biomasszából állítanak elő, és amely helyettesítheti a fosszilis energiahordozókat. A legismertebb bioüzemanyagok a bioetanol, a biodízel, illetve a biogáz.

4 generációját különböztetjük meg. 1. generációs bioüzemanyagon a szántóföldön termesztett élelmiszer-növényekből (pl. repcéből) előállított üzemanyagot értjük. Fő hátránya, hogy előállítása jelentősen csökkenti a biodiverzitást (biológiai sokféleséget), mindemellett az élelmezési célú növénytermesztéstől von el területeket. Előnye, hogy a növények nagy területen történő termesztése segít elnyelni a környezetből származó szén-dioxidot, azonban az alapanyag üzemanyaggá való feldolgozásához szükséges energiafelhasználás meghaladja az előnyöket. A 2. generációba tartozik a biomassza (pl. lignocellulóz, a mezőgazdasági hulladék) feldolgozása. A 3. generációt az algák képviselik. A 4. generációs bioüzemanyagok közé pedig fotobiológiai vagy elektro-üzemanyagok tartoznak.

A bioüzemanyagok legfőbb előnye, hogy megújuló forrásokból származnak. Bizonyos bioüzemanyagok az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának jelentős mértékű csökkenését eredményezik. További előnyük, hogy alkalmazásukkal az egyes országok csökkenthetik fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket.

További szócikkek
search icon