A biodinamikus gazdálkodás a biogazdálkodás egy változata. Olyan mezőgazdasági gyakorlat, amely természetes anyagokat és folyamatokat használ a növények termesztéséhez és az élelmiszerek előállításához, azonban a gazdaságot egyetlen „élő organizmusnak” tekinti, amely számos, egymástól kölcsönösen függő elemből áll.
Ahogy a biogazdálkodásban általában, itt is kerülik a szintetikus műtrágyák, növényvédő szerek, rovar- és gombaölő szerek, valamint a növénynövekedést szabályozó szerek és az állati takarmány-adalékanyagok használatát. Ehelyett olyan mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmaznak, mint például a változatos vetésforgó, a komposztálás, a faültetés és az integrált állattartás.
A biodinamikus és a biogazdálkodás közötti fő különbség az, hogy a biodinamikai gyakorlat során a gazdák előtérbe helyezik a természet ritmusát. Például a nap- és holdmozgásokat tanulmányozzák, hogy a növények termesztésének és betakarításának legjobb időpontját válasszák ki, hogy biztosítsák a legjobb minőségüket. Ezentúl speciális növényi, állati és ásványi készítményeket (BD 500-507) alkalmaznak. Ezeknek a biodinamikus készítményeknek a használata számos előnnyel jár. Először is növeli a talaj biológiai aktivitását, a megtermelt élelmiszerek tápanyagtartalmát, valamint a kártevőkkel és a betegségekkel szembeni ellenálló képességet. Ugyanakkor javítja a talaj humuszképződését.
A biodinamikus gazdálkodás eredete
A biodinamikus gazdálkodást, amely dr. Rudolf Steiner osztrák filozófus munkásságán alapul, immár közel egy évszázada gyakorolják számos országban. Az 1920-as évek elején a terményeik minőségének romlása miatt aggódó gazdák keresték fel Steinert, hogy segítséget kérjenek. Ennek eredményeképp a németországi Koberwitzben 1924 júniusában tartott előadás-sorozatból születtek meg a biodinamikus gazdálkodás alapelvei. Steiner hangsúlyozta, hogy az egészséges, jól strukturált, humuszban gazdag és magas biológiai aktivitású talaj alapvető fontosságú a fenntartható, kiegyensúlyozott mezőgazdasági gyakorlathoz. Emellett Steiner szorgalmazta a szintetikus növényvédő szerek és a műtrágya elhagyását.