Minden kertészkedni szerető kedvenc évszakához érkeztünk: végre tavasz van! Beindulnak a kerti munkálatok, és végre elindulhat a magvetés, a palántázás, a veteményezés. Azonban tavasz elején van egy nagyon fontos feladat: a magokat el kell ültetni, a palántákból pedig erős, életképes növényeket kell nevelni! Lássuk, milyen trükköket vethetsz be annak érdekében, hogy a termés bőséges, a kerted pedig pompás legyen!
AmĂg Budapesten, erkĂ©lyes lakásban Ă©ltĂĽnk, a palántáim Ă©s az elvetett magjaim mind kudarcot vallottak. Na, persze nem azĂ©rt, mert lakásban Ă©s erkĂ©lyen nevelkedtek, hanem azĂ©rt, mert nem voltam elĂ©g gondos Ă©s figyelmes.Â
Amikor aztán kertes házba költöztĂĽnk, Ă©s egy Ăłriási kertet is a nyakunkba vettĂĽnk, megváltozott a hozzáállásom. Hiszem ugyanis, hogy a klĂmaváltozáshoz valĂł adaptálĂłdás egyik nagyon fontos rĂ©sze (ha nem a legfontosabb), hogy a környezetĂĽnket felkĂ©szĂtsĂĽk a változásokra, Ă©s minĂ©l nagyobb Ă©lĹ‘ Ă©s a biodiverzitást támogatĂł „felĂĽletet” hozzunk lĂ©tre. Egy nagy kert esetĂ©ben pedig Ăłriási hiba lenne nem kihasználni a lehetĹ‘sĂ©geket, Ă©s nem prĂłbálkozni a permakultĂşrás, Ă©lĹ‘lĂ©nyekkel szorosan összekapcsolĂłdĂł kert lĂ©trehozásával.
ĂŤgy lett mĂ©lymulcs, Ăgy lett virágos vĂ©dĹ‘sáv, Ă©s Ăgy lesz tájfajta zöldsĂ©geket nevelĹ‘ vetemĂ©nyes is. Ehhez azonban van egy fontos állomás: a magok elvetĂ©se Ă©s a palántázás alapos megtervezĂ©se!
VetĂ©s, csĂráztatás: hogyan fogj hozzá?
Az egĂ©szsĂ©ges palánta, majd növĂ©ny a magvetĂ©ssel kezdĹ‘dik. Ha a magoknak megvan minden feltĂ©tel a csĂrázáshoz, az már ĂgĂ©retes kezdet. Ezek az alábbiak:
- meleg: a csĂrázáshoz általában 28–32 °C szĂĽksĂ©ges;
- pára: a legtöbb csĂranövĂ©ny 70–80%-os páratartalom mellett dugja ki a fejĂ©t a földbĹ‘l;
- termesztĹ‘közeg: jĂł vĂzelvezetĹ‘ kĂ©pessĂ©gű palántaföldbe Ă©rdemes vetni a magokat;
- vĂz: a gyakori, de nem tĂşlöntözĂ©s az egyik legfontosabb elem.
A csĂrázáshoz szĂĽksĂ©ges meleget Ăşgy tudod a legjobban biztosĂtani, ha a magokat tartalmazĂł cserepeket (vagy amibe ĂĽlteted Ĺ‘ket) a lakás egy meleg pontján helyezed el. Ez praktikusan egy fűtĹ‘testhez közel esĹ‘ hely.
A párát a legkönnyebben takarással tudod kivitelezni. Vannak szuper mini ĂĽvegházak is, bár ezek jĂł rĂ©sze műanyag. A kis cserepeket fĂłliával is lefedheted, vagy valamilyen erre alkalmas dologgal. Én általában a fĂłliát vagy a kis ĂĽvegházat rĂ©szesĂtem elĹ‘nyben. Igaz, hogy ezek műanyagok, de Ă©vekig használhatom Ĺ‘ket, ha vigyázok rájuk. TermesztĹ‘közegkĂ©nt Ă©rdemes palántaföldet választani. Én egy kis kĂłkuszrosttal dĂşsĂtottam a földet, hogy a vĂz biztosan ne pangjon a növĂ©nyeken.
És ha már vĂz: nagyon fontos az öntözĂ©s, hiszen a párát is ezzel biztosĂtod. Ha nem is minden nap, de kĂ©t naponta öntözni kell a földet. A lĂ©nyeg az, hogy ne száradjon ki, de tĂşl nedves se legyen, mert a gyökĂ©rkezdemĂ©nyek elrothadhatnak. Egy növĂ©nypermetezĹ‘ spricni a legjobb megoldás. FĂ©nyre a csĂrázás folyamatához alapvetĹ‘en nincs szĂĽksĂ©g, de a növĂ©nyek elĹ‘bĂşjását ez nem kifejezetten befolyásolja (engem legalábbis nem köpködtek meg azĂ©rt, mert az ablakba raktam Ĺ‘ket).
Az igĂ©nyek fajonkĂ©nt változhatnak, leginkább az ĂĽltetĂ©s optimális idĹ‘pontja. A csĂrázáshoz az emlĂtett feltĂ©telek minden növĂ©ny esetĂ©ben ugyanolyan fontosak. Amikor elĹ‘ször vállalkoztam a feladatra, a szĂłban forgĂł körĂĽlmĂ©nyekre nem igazán figyeltem. Meg is lett az eredmĂ©nye, mĂ©gpedig az, hogy nem lett eredmĂ©ny. De amint megteremtettem a megfelelĹ‘ körĂĽlmĂ©nyeket, a növĂ©nyek szuperĂĽl kicsĂráztak.
Persze az sem mindegy, milyen magokat választunk. Én idĂ©n chilivel, paprikával, paradicsommal Ă©s padlizsánnal kĂsĂ©rletezem. A chili Ă©rzĂ©kenyebb darab, elmĂ©letben nehezen Ă©s lassan csĂrázik, de ez a valĂłságban nem mindig van Ăgy.
Mit mikor vess el?
Leghamarabb a chilit kell elvetni, majd jöhetnek a többiek: paradicsom, paprika, padlizsán, görögdinnye stb. AlapvetĹ‘en bármibĹ‘l lehet palánta. De az, aki nagyipari mĂłdszerrel – sok nĂ©gyzetmĂ©ternyi vetemĂ©nyesben – kertĂ©szkedik, nagy esĂ©llyel nem fog mindenbĹ‘l palántát nevelni, hiszen az egĂ©sz lakás tele lenne növĂ©nyekkel. Ha azonban csak pár növĂ©nyt szeretnĂ©l, Ă©rdemes lehet vetni Ă©s palántát nevelni. A legtöbb növĂ©nyt március közepĂ©ig Ă©rdemes elvetni, csĂrázási idĹ‘tĹ‘l fĂĽggĹ‘en.
Mi kell a palántázás sikeréhez?
MegtörtĂ©nt az örömteli esemĂ©ny, kikeltek a növĂ©nyek! SzemĂ©ly szerint imádom nĂ©zni, ahogy naprĂłl napra növekednek a kis csĂranövĂ©nyek, Ă©s fejlĹ‘dnek aprĂł palántákká.
Azonban a gondoskodás itt nem Ă©r vĂ©get, sĹ‘t, csak most kezdĹ‘dik! A palántáknak már fĂ©nyre, tápanyagra is szĂĽksĂ©gĂĽk van. A fĂ©ny kĂĽlönösen fontos: Ă©n kĂ©tnaponta megforgatom a tálcát, amelyen laknak, hogy mindkĂ©t iránybĂłl Ă©rje Ĺ‘ket a napfĂ©ny. ĂŤgy erĹ‘södik a száruk is. Az öntözĂ©sre nagyon kell figyelni, ugyanis könnyű tĂşlöntözni Ĺ‘ket. Ha azonban alulrĂłl öntözöd a mĂ©g kicsi növĂ©nyeket, pont annyi vĂz jut el a gyökerekig, amennyi szĂĽksĂ©ges. A hĹ‘mĂ©rsĂ©klet tekintetĂ©ben sem mindegy, mit tudsz biztosĂtani a palánták számára.
Fontos tudni, hogy 3 generatĂv fázist kĂĽlönböztetĂĽnk meg a kis növĂ©nyek fejlĹ‘dĂ©se során:
– csĂrázás: 28–32 °C,
– szikleveles állapot: 17–22 °C,
– lombleveles állapot: 20–24 °C.
A palánták tápanyagigĂ©nye sokrĂ©tű: kiĂĽltetĂ©s után a gyökeresedĂ©s elindĂtásához eleinte foszfordĂşs, majd a vegetáciĂłs rĂ©szek megindĂtásához nitrogĂ©nben gazdag, a termĂ©s Ă©rĂ©sĂ©nek elĹ‘segĂtĂ©sĂ©hez pedig káliumot tartalmazĂł tápanyagot Ă©rdemes használni.
Közben pedig lombtrágyával és kalciummal tápláld a növényt! Ha pedig megtörtént a növekedés, és már április közepén járunk, jöhet a kiszoktatás!
Mikor ültetheted ki a palántákat?
Nagyon fontos lépcsőfok a kiszoktatás, semmiképp sem érdemes kihagyni. Ez nagyjából annyit jelent, hogy amikor már nincs túl hideg, a napon már 20 °C is lehet, minden nap pár órára kiteszed a palántákat a levegőre. Így hozzászoknak a szélhez, a hőhöz, a naphoz és a kinti körülményekhez.
Miért fontos ez?
AmĂg nem láttam a saját szememmel, Ă©n sem hittem el, hogy a palántákat hirtelen bedobni a buliba nem jĂł döntĂ©s. A leveleik megĂ©ghetnek, a szĂ©l kikezdheti a szárukat stb. Ha azonban fokozatosan szoktatod Ĺ‘ket a kinti idĹ‘járáshoz, kĂ©sĹ‘bb erĹ‘s Ă©s ellenállĂł növĂ©nyeket tehetsz a szabadföldbe.
Ez általában az utolsó fagyok utáni 2 hétben javasolt, gyakran fagyosszentek után. Palántákat ugyanis általában érzékeny növényekből nevelnek, ezért a fagyok komoly kárt tehetnek bennük.
Ez az ültetési idő miatt is lényeges: magát a vetést és a palántanevelést is a május közepi kiültetéshez érdemes belőni. A palánták mehetnek szabadföldbe, de a magaságyás is remek ötlet. Én általában az érzékenyebb növényeket magaságyásba ültetem, ahol könnyebben és biztosabban gondjukat tudom viselni.
Mi a teendő, ha már szabadföldben vannak a palánták?
Az ĂĽltetĂ©shez jĂł termĹ‘közeg, tápanyagban gazdag talaj Ă©s vĂz szĂĽksĂ©ges. A kiĂĽltetĂ©s után Ă©rdemes gyakrabban locsolni a növĂ©nyeket, amelyek Ăgy szĂ©p fokozatosan adaptálĂłdnak az Ăşj környezethez.
Ha gyökeret eresztenek az Ăşj földbe, már „csak” a megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű vĂzrĹ‘l Ă©s tápanyagrĂłl kell gondoskodni. Ez utĂłbbi számomra mĂ©g kicsit bonyolultabb terep, ugyanis Ă©n semmifĂ©le műtrágyát, permetet nem használok a kertben. Az Ă©rett komposzttal törtĂ©nĹ‘ dĂşsĂtás, illetve a csalánteával valĂł locsolgatás többĂ© kevĂ©sbĂ© sikeres szokott lenni.
Gyakori probléma a kártevők megjelenése. Ez ellen növényekkel is védekezhetsz, vagy elolvashatod a fentebbi cikkünket, amelyben az összes kártevő távoltartására adunk tippeket!
KörnyezetĂĽnk Ăłvása az egĂ©sz emberisĂ©g közös Ă©rdeke. Mindez kiemelt tĂ©ma volt a Planet Budapest 2023 FenntarthatĂłsági ExpĂłn is. A Your Planet elnevezĂ©sű kiállĂtáson az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘k megtudhatták, hogy mikĂ©nt tehetnek lĂ©pĂ©seket egy fenntarthatĂłbb Ă©let felĂ©, hogy ilyen mĂłdon rĂ©szt vegyenek a termĂ©szet vĂ©delmĂ©ben.
Kiemelt kép: Canva