A Covid-19 mentális egészségünkre is hatással lehet, de van segítség
A Covid-19 mentális egészségünkre is hatással lehet, de van segítség

Az új típusú koronavírusban érintett betegek számára készített önsegítő kiadványokat a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete. A poszt-COVID-szindróma mentális tüneteiről szóló brosúrák olyan információkat és egyszerű technikákat tartalmaznak, amelyek jelentősen segítik a tünetekkel való megküzdést.

A koronavírusból való felgyógyulás sajnos még nem jelenti azt, hogy teljesen megszabadultunk a betegség hatásaitól. Az úgynevezett poszt-Covid-szindróma tünetei a PCR-teszt negatívvá válása után is rontják az életminőséget és nehezítik a mindennapokat. Ráadásul ezek akkor is megjelenhetnek, ha a Covid-19 enyhe lefolyású volt.

Az elhúzódó tünetek között megjelenhet a nehézlégzés, mellkasi fájdalom, köhögés, szapora és szabálytalan szívverés, fáradékonyság, elhúzódó hasmenés, mozgásszervi fájdalmak. Azonban sajnos nem csak fizikai, de idegrendszeri vagy mentális tünetek is jelentkezhetnek. Ilyen lehet például az újrafertőződéstől való szorongás, a pánikroham, az alvászavar, a rémálom, vagy épp örömérzés elvesztése.

Utóbbiak kezelése érdekében a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete úgy döntött, hogy három tematikus kiadványt készítenek a tünetek leküzdésének, a mentális egészség visszaszerzésének elősegítésére.

A kiadványokból az érintettek megtudhatják, hogyan küzdjenek meg a poszt-COVID-szindróma mentális tüneteivel, kitől és mikor kérhetnek segítséget, milyen technikákat, önsegítő módszereket alkalmazhatnak saját magukon, és milyen egyszerű eszközökkel segíthetik például az alvás javítását vagy a biológiai ritmus helyreállítását.

Hasznos tippet nyújtanak a szakemberek a hangulat javításához, a hétköznapi tevékenységek fokozatos újraindításához és az örömtelenség leküzdéséhez is – írják az egyetem honlapján.

A munkahelyüket, megélhetésüket elvesztők kézzel fogató tanácsokat kapnak ahhoz, hogyan készüljenek az állásinterjúra, hogyan birkózzanak meg azzal, ha eluralkodik rajtuk az elbizonytalanodás érzése. A szeretteiket elvesztők pedig a gyász feldolgozásához, saját lelki gyógyulásuk segítéséhez kaphatnak támogatást a hasznos segédanyagok által.

A kiadványok itt érhetők el.

search icon