A klímaváltozás elleni küzdelemhez először meg kell mérni azt
A klímaváltozás elleni küzdelemhez először meg kell mérni azt

A pusztító erdőtüzektől az olvadó jégtáblákba kapaszkodó jegesmedvékig sokkoló képekből nincs hiány, ha az éghajlatváltozással kapcsolatos cselekvés szükségességét akarjuk szemléltetni. A változás mértékét nyomon követő megbízható adatok összegyűjtése – és annak meghatározása, hogy miként lehet kezelni a problémát – azonban sokkal kevésbé egyszerű.

A londoni Teddingtonban található National Physical Laboratory (NPL) tudósai precíz megfigyelőberendezésekkel mérik a szennyezőanyagokat, és minden eddiginél pontosabban követik nyomon a bolygóra gyakorolt hatásunkat.

A laboratórium legújabb eszköze a Boreas, egy lézerspektrométer, amelyet arra terveztek, hogy összegyűjtse és elemezze a metánt – az emberi tevékenységek tucatjai által kibocsátott üvegházhatású gázt. Heathfieldben, egy távközlési toronyban a Boreas a nap 24 órájában, minden időjárási körülmények között dolgozik, hogy nagy mennyiségű levegőből vegyen mintát. A cél a különböző metánmolekulák relatív koncentrációjának meghatározása, és annak jobb megértése, hogy honnan származnak a szennyező anyagok.

Ami a Boreast egyedivé teszi, az a benne rejlő lehetőség: Az NPL reméli, hogy a jövőben több ilyen készüléket is megépíthet, és különböző régiókban, többek között az Északi-sarkvidéken is bevetheti őket, ahol potenciálisan nagy mennyiségű metán rekedhet a permafrosztban. A közelmúltban a laboratórium az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérését nevezte meg egyik fő fókuszterületének.

A lépés abból az egyre növekvő felismerésből fakadt, hogy az éghajlatváltozás mértékére vonatkozó előrejelzések pusztán statisztikai modellezésen alapultak eddig. Így viszont a tudósoknak nem kell többé majd olyan sokáig várniuk az előrejelzések elkészítésére vagy a hőmérséklet-változások tendenciájának meghatározására – ami nagy hatással lehet az éghajlatvédelmi intézkedések ütemére.

Forrás (wired.com)

search icon