A V4-ek közösen léphetnek a fenntartható útra
A V4-ek közösen léphetnek a fenntartható útra

Múlt hét csütörtökön mutatta be a V4SDG – Visegrad for Sustainability (Visegrád a Fenntarthatóságért) nevű szervezet a V4-ek fenntarthatósági együttműködésének elősegítésére készített javaslatcsomagját.

A V4SDG még 2018-ban alakult azzal a céllal, hogy elősegítsék az ENSZ fenntarthatósági céljainak (Sustainable Development Goals, SDG) megvalósulását térségünkben. Ennek kulcsa az idén 30 éves Visegrádi Együttműködés lehet, melynek tagállamai számára az egyik legnagyobb innovációs és fejlesztési lehetőség a fenntarthatósággal kapcsolatos együttműködések mélyítése.

A V4SDG virtuális rendezvényén magas-szintű vendégek jelenlétében ismertette 15 intézkedést tartalmazó szakpolitikai javaslatcsomagját, melyek mindegyike a jelenleg működő struktúrákba ágyazódva hozhat fenntartható változásokat.

A javaslatok között helyet kaptak többek közt az fenntarthatósági együttműködéssel, a mezőgazdasággal, a vidékfejlesztéssel vagy épp az oktatással kapcsolatos ajánlások is. A csomag pontjait az egyes területek szakértőivel és civilszervezetekkel egyeztetve alakították ki, majd a következő egy év során ezeket mélyebben is kidolgozzák az üzleti, civil és akadémiai szereplők bevonásával.

A rendezvény megnyitóján Volom András a szervezet elnöke a szervezet eddigi tevékenységének bemutatása mellett arról is beszélt, hogy a mostani kampány eddigi tevékenységeiket foglalja keretbe azzal a céllal, hogy a magyar V4 elnökség ideje alatt, mely július 1-jén veszi kezdetét, javaslatcsomagjuk témái mentén ösztönözzék a régió döntéshozóit egy erősebb fenntarthatósági együttműködésre.

A nyitóbeszédet Olga Algayerova, az ENSZ Főtitkár Európáért felelős helyettese mondta, aki hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóság századunk legmeghatározóbb és legsürgetőbb kérdése. Ahogy mondta a kérdésre egyre fogékonyabb a társadalom, de még sürgetőbb fellépésre van szükség, melyben minden szektor szereplőjének fontos szerep hárul. Emellett arra is kitért, hogy régiónkra a világ sok más részén példaként tekintenek a fenntarthatósági törekvéseket illetően, így fontos, hogy jó példát mutassunk.

Ezt követően egy szakmai kerekasztal beszélgetésre került sor, ahol meghívottként részt vett Norbert Kurilla, a szlovák környezetvédelmi minisztérium korábbi államtitkára, Varju Krisztina, Magyarország V4 elnökségéért felelős miniszteri biztosa és Tomasz Chruszczow, a lengyel környezetvédelmi minisztérium környezetvédelmi főigazgatóságának korábbi vezetője is.

Itt többek között szó esett a digitális és a zöld átmenetről, a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés fenntarthatóvá tételének fontosságáról, az oktatás átalakításában rejlő lehetőségekről, de arról is, hogy térségünknek a történelmi és regionális helyzetünkből eredő korlátokat is szem előtt kell tartania a fenntarthatóság felé vezető úton.

A rendezvényről készült felvételt a V4SDG Facebook-oldalán lehet visszanézni.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon