A városi vízgazdálkodásnak új szemléletmódra van szüksége
A városi vízgazdálkodásnak új szemléletmódra van szüksége

A városi csapadékvíz-gazdálkodásról jelent meg cikksorozat a masfelfok.hu-n, melyben a szerző áttekinti, hogy a döntéshozók és a tervezők szemléletváltása miképp járulhatna hozzá egyebek mellett jóllétünkhöz és városaink klímaváltozáshoz való alkalmazkodási képességéhez.

A városi népesség robbanásszerű növekedése nem látszik lassulni, 2025-re a Föld lakosságának kétharmada városokban fog élni. Ezzel a beépített területek nagysága is folyamatosan nő, ezeken a helyeken pedig a víz természetes körforgása megbomlik.

Mivel le van burkolva, a talaj nem tudja elnyelni a csapadékvizet, így az a csatornarendszeren próbál távozni. A 20. század második felében épült csatornákban már nem keveredik a szennyvíz és a csapadék, de így is komoly gondot okozhat az utakról, a levegőből és az építőanyagokból kimosódó vegyszerek szennyezése mely a lefolyó vízzel a természetbe jut.

Az egyre extrémebb időjárási események miatt megszaporodó villámárvizeket azért alakulhatnak ki, mert a rövid idő alatt lehulló nagy mennyiségű csapadékot nem képesek kezelni a csatornák.

A városok klímaadaptációjának egyik kulcskérdése a vízháztartás problematikája.

A cikk szerint a várostervezésben radikális szemléletváltásra van szükség, amely a víz értékét felismerve a csapadékvíz-elvezetés helyett, a csapadékvíz-gazdálkodást helyezi a középpontba. Akár a teljes csatornarendszer feleslegessé válhat, ha a természet mintájára a lefolyás, beszivárgás és párolgás eredeti egyensúlyának helyreállítására törekszünk.

A városi kék-zöld infrastruktúrát a csapadékvíz-gazdálkodás és a vízáteresztő városi zöldfelületek közös rendszere alkotja, melyek nem lebetonozott felületekben, hanem multifunkciós, ökologikus terekben gondolkozik. Ezek a helyek egyszerre szolgálják városlakók egészségét és kikapcsolódását, élőhelyet a növény- és állatfajok számára, a csapadékvíz problémák megoldását mellett.

Ráadásul, ahogy az általában lenni szokott, az ökologikus megoldás akár a meglévő hálózat kiegészítésével is olcsóbb megoldásnak bizonyulhat, mintha az eredeti vízelvezető hálózatot fejlesztenék.

A cikksorozat második és harmadik része is elérhető már a Másfélfok oldalán.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon