A városok nem készülnek fel elég gyorsan az éghajlatváltozásra

A városok nem készülnek fel elég gyorsan az éghajlatváltozásra
A városok nem készülnek fel elég gyorsan az éghajlatváltozásra

Aggasztó, hogy az éghajlatváltozás üteme sokkal gyorsabb, mint ahogy a városi területek lépéseket tesznek az alkalmazkodás érdekében. 1950-ben a világ népességének mindössze 30%-a élt városi területeken; ma ez az arány 56%, és az előrejelzések szerint 2050-re 68%-ra emelkedik. Ha a városi területek nem alkalmazkodnak az éghajlatváltozáshoz, emberek milliói kerülnek veszélybe.

A mérsékelt égövben fekvő városok számára ez több hőhullámot és rövidebb hideg évszakokat jelent. A szubtrópusi és trópusi területeken ez csapadékosabb esős évszakokat és forróbb száraz évszakokat jelent. A legtöbb tengerparti várost a tengerszint emelkedése fogja fenyegetni. A nagyvárosok és a tengerszint egymásra való hatásáról ebben a cikkben olvashatsz még több érdekességet.

Egy tanulmány például azt jósolja, hogy a század közepére London éghajlata a mai Barcelonáéhoz, Seattle éghajlata pedig a jelenlegi San Franciscóéhoz fog hasonlítani. Röviden, kevesebb, mint 30 éven belül a világ négy nagyvárosából háromban teljesen más lesz az éghajlat, mint amihez a városformát és az infrastruktúrát tervezték.

A városok világszerte számos mérséklési intézkedést tesznek, például a tömegközlekedés villamosítását, és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású építési szabályzatok bevezetését. Ezek a lépések közép- és hosszú távon reményt adnak.

Ezzel szemben a rövid távú alkalmazkodás sokkal lassabban halad. Ez nem azt jelenti, hogy semmi sem történik. Például sok helyen elindult az utcák újraaszfaltozása vízáteresztő anyagokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy a csapadék átszűrődjön a talajba. De a legjobb esetben is csak évi 3%-os ütemben lehet megváltoztatni a korábbi éghajlati rendszerekhez és kevésbé szélsőséges időjárási körülményekhez épített városi infrastruktúrát. Ezzel az ütemmel is, amelyet még a világ leggazdagabb városai is nehezen tudnak fenntartani, a városok fenntarthatóbbá tétele évtizedekbe telik. A legsebezhetőbb lakók ráadásul a fejlődő világ gyorsan növekvő városaiban élnek, ahol lassabban halad a környék ellenállóbbá tétele.

Forrás (businessinsider)

search icon