Az aszályok váratlan leleteket hoznak felszínre

Az aszályok váratlan leleteket hoznak felszínre
Az aszályok váratlan leleteket hoznak felszínre

Idén az éghajlatváltozás által súlyosbított intenzív aszályok világszerte csökkentették a folyók, tavak és patakok vízszintjét, felszínre hozva a múlt maradványait. Ahogy a világ felmelegszik, a szakértők szerint még több ősi lelet és régen elsüllyedt emberi maradvány kerülhet a felszínre.

A nevadai Mead-tó a legjobb példa erre. A vízszint 2000 óta 150 lábnyit süllyedt a Dél-Nevadai Energiahatóság szerint. A vízszint péntek reggel 1041,63 láb volt a tengerszint felett, ami a legalacsonyabb 1937 óta, a közeli Hoover-gát megépítése óta. A Mead-tó zsugorodása egy nagyobb jelenség része, amely az éghajlatváltozás következtében az Egyesült Államok és a világ számos részén gyakoribbá, súlyosabbá és elterjedtebbé válnak az aszályok – derül ki az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport áprilisban közzétett legutóbbi jelentéséből.

Júniusban a Mead-tó víztározójának apadó vize évtizedek óta először hozott napvilágra egy korábban elsüllyedt, második világháborús hajót. A Nemzeti Park Szolgálat elmondta, hogy gyanúja szerint a Higgins nevű hajót a tavon állították szolgálatba különböző feladatokra, többek között a tó és a Colorado folyó felmérésére. Ha a Mead-tó vize tovább apad, más II. világháborús leletek is felszínre kerülhetnek. A tó mélye egy, a második világháborúban használt B-29-es bombázót rejt.

Egy második világháborús bárka elsüllyedt roncsa júniusban került felszínre, miután Olaszországban a Pó folyó – az ország legnagyobb folyója – 70 év óta a legsúlyosabb szárazság idején elérte az ország legalacsonyabb vízszintjét. Nemrégiben, július végén a szárazság sújtotta olasz folyón egy korábban elsüllyedt, 1000 kilós, második világháborús bombát tártak fel. A bombát a hadsereg szakembereinek kellett biztonságosan eltávolítaniuk.

Az aszályok világszerte régi lelőhelyeket és ősi leleteket tárnak fel. 2021 decemberében a szélsőséges szárazság miatt visszahúzódó vizek újra megmutattak egy 3400 éves várost az iraki Tigris folyó mentén, ami a régészeket arra késztette, hogy a helyszínre siessenek, és feltérképezzék a város nagy részét, mielőtt az még jobban ki lenne téve az éghajlatváltozásnak.

Februárban pedig Spanyolországban egy egykor víz alatt lévő falu került újra felszínre , miután a szárazság miatt lecsapoltak egy gátat a spanyol-portugál határon. A Spanyolország északnyugati részén, Galícia régióban található Aceredo falut 1992-ben árasztották el, hogy létrehozzák az Alto Lindoso víztározót, és a nemrégiben feltárt romok vonzzák a turistákat, akik évtizedek óta víz alatt vannak, és szeretnék látni az ősi falut. Egyes helyiek szerint azonban ez aggasztó jele annak, hogy mi vár ránk a felmelegedő világban.

Forrás (businessinsider)

search icon