Ismét kitört az Etna
Ismét kitört az Etna

Hétfőről keddre virradó éjszaka ismét látványos kitörést produkált az Etna délkeleti krátere. Kelet-Szicília egét pedig több száz méter magasra lövellő lávaszökőkutak világították be.

Dr. Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus a Tűzhányó blog nevű Facebook-csoportban azt írta, hogy a hawaii mellett a szicíliai Etnán is ciklikus vulkánkitörés zajlik, azaz rövid, néhány óráig tartó robbanásos kitörések zajlanak, amelyeket 3–5 nyugodt nap választ el egymástól. Ez a jelenség március óta zajlik, és tegnap este volt a 13-dik kitörési fázis.

A földrengés amplitúdója fokozatosan emelkedett, és ahogy várható volt, az éjszakai órákban mutatott a délkeleti kráter parádés Stromboli-típusú lávatűzijátékot. A lávacafatok több száz méter magasra repültek, és két lávanyelv is kialakult a vulkáni kúp déli és délkeleti oldalában. Zafferana Etneánál hamuhullásról számoltak be, a kitörés hanghatása pedig tisztán hallható volt még a környező településeken is.

Campi Flegreiben és Nápolyban azóta újabb földrengésrajt detektáltak: egy 3,5 és egy 4,4 magnitúdójú rengés is bekövetkezett.

Az Etna a legnagyobb – 3324 méter magas – aktív európai vulkán, amely mostanában elég sűrűn produkál kitöréseket, legutóbb februárban történt ilyen, akkor hetekig ömlött a láva.

(Tűzhányó Blog / 24.hu)

Fotó: Canva

search icon