Az ünnepi előkészületek forgatagában – 4 + 1 tipp a zöldebb karácsonyért

Az ünnepi előkészületek forgatagában – 4 + 1 tipp a zöldebb karácsonyért
Az ünnepi előkészületek forgatagában – 4 + 1 tipp a zöldebb karácsonyért

A karácsonyi időszak nem épp a mértékletes fogyasztásról szól. Az ünnep hevében legjobb szándékunk ellenére is könnyen elragadtathatjuk magunkat, és ezt a gyenge pontot kihasználva ezer apró trükkel próbálnak bennünket túlvásárlásra bírni. Mindennek ész nélküli pazarlás lehet a következménye, amelyet nemcsak a pénztárcánk bán, de a bolygónk is évről évre megsínyli ezt a tradicionális ünnepet. Itt az idő környezetbarát megoldások után nézni!

Ez az időszak még azok számára is kihívás lehet, akik amúgy környezettudatosan szervezik mindennapjaikat, mert hát a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó (vélt vagy valós) társadalmi elvárások most erősebbnek bizonyulnak minden más rendezőelvnél. Az alábbiakban összegyűjtünk néhány gondolatot, amelyekre támaszkodva az ünnepi előkészületek alatt is megőrizhetjük hidegvérünket, kímélve ezzel önmagunkat és környezetünket egyaránt.

Használd a kreativitásod!
Kép: canva

1. Vásárolj kevesebbet, alkoss többet!

Az ajándékozás kötelező velejárója az ünnepnek, ám a legjobb szándékunk ellenére is könnyen balul sülhet el, és a drága ajándék haszontalan lomként végezheti. Hosszú a lista, mit NEM érdemes karácsonykor ajándékozni, egy igazán jó ajándék kitalálása pedig komoly fejtörést, utánajárást kíván. A jeles naphoz közeledve ráadásul egyre hosszabb, tömöttebb embersorokkal kell megküzdenünk a bevásárlóhelyeken, és az ajándékozás önzetlen örömét szép lassan legyűri a stressz és a szorongás, amit a kellemetlen procedúra szül.

Hogyan kerülhetjük ezt el? Úgy, hogy otthon maradunk. De legalábbis mérsékelhetjük a vásárlásra szánt időt, és az így felszabadult energiáinkat kézműves tevékenységekben kamatoztathatjuk. Otthonunk nyugalmában, egy bögre forró tea kíséretében magunk is alkothatunk szívhez szóló ajándékokat. Az ehető-iható meglepetésekkel nehéz melléfogni, és ha nem is vagyunk konyhatündérek, egy egyszerű recept alapján bizonyára össze tudunk dobni valami ünnepit: készíthetünk például mézeskalácsot, száraz süteményeket, lekvárt, tea- vagy fűszerkeveréket. Mindez egy szépen feldíszített (újrahasznosított) befőttesüvegben tálalva környezetbarát és egyben egyedi ajándék lehet. Téli termésekből, tobozokból készíthetünk ünnepi hangulatú asztaldíszeket, gyertyatartót, karácsonyfadíszt, így igazi zöldajándékkal lephetjük meg szeretteinket. Gyárthatunk személyre szóló kozmetikumokat, illatos fürdőgolyót vagy relaxáláshoz fürdősót, ezek elkészítése sem ördöngösség. Szerkeszthetünk saját képekből fotóalbumot, naptárt, amelyek a szép emlékeket az ünnep elmúltával is megőrzik.

Nem kell feltétlenül nagy dolgokban gondolkozni.
Kép: canva

2. Minimáldizájn, maximális hangulat!

Sokan ragaszkodnak ahhoz, hogy szentestére fényárban ússzon a ház, és aranyba burkolózzon a nappali, mert hát a fennkölt hangulathoz csillogó környezet dukál. Ha van már egy készletünk a karácsonyi dekorhoz, amely az év 365 napjából 350-en dobozokban pihen, nem kell lecserélni; senki nem emlékszik már arra, hogy tavaly a piros vagy a kék szín dominált a karácsonyfán. Ha el-elcsábulunk egy-egy új világító manó vagy porcelánangyalka láttán, ismét csak vegyük fontolóra éves kihasználtságukat! Az égősorok tekintetében voksoljunk az energiatakarékos ledekre, és éjszakára nyugodtan lekapcsolhatjuk a fényfűzért, amúgy se nézegeti senki.

Az ünnepi dekorációt sajátkezűleg is megalkothatjuk természetes anyagokból, így illatos fenyőágak, tobozok, termések és gyertyák segítségével kellemes, meghitt hangulatot teremthetünk a különleges napra. Karácsony elmúltával pedig a komposztra dobhatjuk őket, így még a helyet sem foglalják feleslegesen.

Az egyszerű is lehet szép.
Kép: canva

3. Voksolj a minőségi, hazai termékekre!

Az ünnepi bevásárlás során már azzal is sokat tehetünk a zöldebb karácsonyért, ha előnyben részesítjük a hazai kézműves termékeket, akár az ünnepi étkezésekről, akár az ajándékozásról van szó. A karácsonyi fogásokhoz tervezzünk több szezonális zöldséget, kevesebb húst, és ha lehet, közvetlenül a termelőtől szerezzük be az alapanyagokat. A bevásárlóközpontok helyett látogassunk el kistermelői piacra, kézművesvásárra, a silány minőségű külföldi áruk helyett válasszunk egyedi, hazai termékeket! És amit semmi esetre se tegyünk: ne rendelgessünk a Temuról! Azon túl, hogy az eredmény a legtöbb esetben csalódás, a logisztika indokolatlan környezeti terhelést jelent. Igyekezzünk kerülni az online vásárolgatást, hiszen a szállításhoz használt csomagolóanyag további felesleges hulladéktermeléssel jár.

Dekorálhatod az otthonodat minimálstílusban is.
Kép: canva

4. Csökkentsd a hulladéktermelést!

A hulladék minimalizálását most is, mint minden más esetben, fő szabályként érdemes szem előtt tartanunk, ha környezettudatosan szeretnénk ünnepelni. A karácsonyi menü alapanyagait is beszerezhetjük csomagolásmentesen: vásároljunk piacon saját szütyőbe, vagy látogassunk el egy csomagolásmentes boltba, ahol a szárazárutól kezdve akár még az ünnepi nagytakarításhoz szükséges tisztítószereket is megvásárolhatjuk felesleges hulladék nélkül. Kis kreativitással az ajándékok is kaphatnak környezetbarát díszcsomagolást: ebben a cikkben olvashattok jobbnál jobb ölteteket ehhez. A főzés során se essünk túlzásba, ne etessük a kukát! Számoljunk fejadagokkal, a maradékot pedig gondoljuk újra vagy fagyasszuk le, konzerválva azt a szűkösebb időkre.

Az érem másik oldala, hogy az ajándékból is könnyen hulladék lesz (vagy felesleges lom), ha nem sikerült eltalálnunk a másik ízlését. Ezt könnyen elkerülhetjük, ha lemondunk a tárgyi ajándékokról: az ehető-iható meglepetéseken túl a szabadidő eltöltésére alkalmas kuponok, jegyek, bérletek ajándékozásával bizonyára nem termelünk extra szemetet más otthonában (sem).

Az élelmiszer-vásárlás is lehet hulladékmentes.
Kép: canva

+ 1. Tartsd szem előtt a lényeget!

Az év vége elsősorban a kikapcsolódásról, a pihenésről és a szeretteinkkel, barátainkkal együtt töltött minőségi időről, meghitt pillanatokról szól. Érdemes ezt szem előtt tartanunk a karácsonyi előkészületek közben is: az ünnep különleges alkalom, amely különleges „bánásmódot” kíván, de húzzunk meg egy határt a végkimerülés előtt! Mérlegeljük, meddig térül még meg a befektetett extra energia, és honnan fordul visszájára a dolog! És ha szükséges, gyakoroljuk az elengedés művészetét! Így mindenki jobban jár!

Kiemelt kép: canva

search icon