A génszerkesztés vagy genomszerkesztés olyan módszer, amellyel precíz, célzott változtatásokat lehet végrehajtani egy élő szervezet DNS-én.

Napjainkban a génszerkesztés legszélesebb körben elterjedt módszere az ún. CRISPR/Cas9. Ez gyorsabb, költséghatékonyabb és pontosabb, mint a korábbi DNS-szerkesztési technológiák.

A génszerkesztés lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy megváltoztassák az élő szervezetek, például a növények, az állatok és a baktériumok jellemzőit, leginkább DNS-hasító enzimek segítségével.

A genomszerkesztéshez használt technológiák egy ollóhoz hasonlóan működnek. A hasító enzimeket az adott szervezet DNS-ének egy bizonyos szakaszához juttatják el, ahol ezek átvágják a DNS-t. A vágás helyén aztán a DNS-t saját javító mechanizmusával helyreállítják, ezáltal elérve a szervezetben a módosulást. A módosítás során DNS-szakaszokat lehet hozzáadni, törölni vagy éppen kicserélni. Az öngyógyító mechanizmus folyamatában azonban hiba is felléphet, így teljesen új tulajdonságok is megjelenhetnek.

A génszerkesztési technikák olyan módon változtatják meg a szervezetek genetikai anyagát, ahogyan ez természetes körülmények között vagy hagyományos növénynemesítés nyomán nem fordulna elő. Következésképpen újfajta kockázatok és következmények is felléphetnek.

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó

 

További szócikkek
Exit mobile version