Kezdhetjük? Műanyagmentes július!

Kezdhetjük? Műanyagmentes július!
Kezdhetjük? Műanyagmentes július!

Már az elején nagyon fontosnak érzem hangsúlyozni, hogy a műanyagmentes júliusba bárki belevághat, mivel a kihívás célja tényleg nem az, hogy minél nehezebbé tegyük az életünket, és végletekben gondolkozzunk. Nem kell tehát feladni vagy elkeseredni, ha valamiért mégis vásároltunk valamit, ami műanyag!

A kihívás célja, hogy rávilágítson a rengeteg alternatívára, amelyeket olykor könnyebb, olykor nehezebb megvalósítani. De ha egyszer már hozzászokunk az új életmódhoz, valószínűleg nem is tudunk már máshogy dönteni a műanyagokkal kapcsolatban.

A szemléletváltás a lényeg

A műanyagmentes július talán az egyik legjobb szemléletváltást elősegítő kampány, hiszen arról szól, hogy a műanyagot mindenhol megpróbáljuk valamilyen alternatívával helyettesíteni vagy egyszerűen kétszer meggondolni, hogy valóban szükségünk van-e a termékre, amely később műanyag hulladékként hagyja el az otthonunkat.

A műanyagprobléma megoldása érdekében, illetve a tudatosság növelése céljából a Plastic Free July (Műanyagmentes július) elnevezésű világméretű kampány célja, hogy ebben a hónapban az embereket az egyszer használatos műanyagok alkalmazásának csökkentésére ösztönözze.

Ahhoz, hogy a fogyasztók új viselkedésmintákat sajátítsanak el, fontosak az olyan időszakok, amikor kipróbálhatnak ilyeneket, másféle megoldásokat kereshetnek a problémákra, nyitottá válhatnak új tapasztalatokra. A kontroll elsajátítása rendkívül hatékony a motiváció növelésében, és abban, hogy az új szemlélet hosszabb távon is hatással legyen a döntéseinkre.

A Műanyagmentes július eredete

Az első műanyagmentes júliust 2011-ben rendezték Ausztráliában, aztán néhány év alatt globális eseménnyé nőtte ki magát. Tavaly a szerkesztőségünk vállalásait is megírtuk nektek, idén is keresünk újabb célokat.

Mi arra jöttünk rá, hogy a korábbi vállalásokat nem is volt annyira nehéz szokásokká alakítani. A műanyagmentes július kiváló alkalom, hogy arra összpontosítsunk, miként tudunk valamivel környezettudatosabbak lenni. Kezdhetitek egy vagy több vállalással is, a haladók választhatnak nehezebben megvalósítható célokat is. Ha pedig kezdők vagytok, tényleg ne ijedjetek meg, hiszen látni fogjátok, hogy egyáltalán nem nagy dolog például ásványvíz helyett saját palackból vagy kulacsból csapvizet inni, vagy műanyag zacskók vásárlása helyett hálókat vinni magatokkal a zöldség- és gyümölcsvásárláshoz.

Tippek az idei júliusra

Jöjjön pár tipp, amelyeket kiválasztottunk az idei kihíváshoz, de nézelődjetek a plasticfreejuly weboldalon is! Vállalkozások számára is sok hasznos tippet találhattok. Mi az egyéni vállalásokhoz szeretnénk ötleteket nyújtani.

  1. Könnyen kiiktathatók például az elvihető kávéspoharak, melyekből rengeteg fogy. Szerezz be egy saját újrahasználható kávéspoharat, amit próbálj meg magadnál tartani! Számold meg, hogy egyetlen hónap alatt hány eldobható műanyag (vagy papír!) poharat sikerült ezzel lecserélned!
  1. A zöldségektől a gabonafélékig, az italoktól a rágcsálnivalókig az élelmiszerboltok polcai zsúfolásig vannak műanyag csomagolásokkal. Próbáld meg a műanyagmentes opciókat választani, amikor csak lehet!
  2. Egyre többen választják a fenntartható, komposztálható anyagokból, például bambuszból készült fogkeféket. Egyvalami azonban fontos: a sörték nemritkán műanyagból készülnek. Ezért a fogkefe komposztálása előtt vágd le őket!
  1. Számos újrafelhasználható alternatívája van az egyszer használatos higiéniai cikkeknek is. Ezek közé tartoznak az egyre népszerűbb menstruációs kelyhek vagy menstruációs bugyik is.
  1. Egyre többen döntenek úgy, hogy saját maguk készítik el szépség- és testápolási termékeiket, ami egyszerűbb, mint gondolnád. Számos online recept és útmutató található szappanokhoz, samponokhoz, tusfürdőkhöz, fogkrémekhez, bőrradírokhoz és testápolókhoz. Ha már egy-két terméked lecseréled, azzal is sokat tehetsz a környezetért, illetve pénzt is spórolhatsz.

Induljon hát a műanyagmentes július!

search icon