Környezetbarát, de használni is lehet? Itt a nagy szívószálteszt!
Környezetbarát, de használni is lehet? Itt a nagy szívószálteszt!

A hvg.hu újságírója kipróbálta az egyszer használatos és mosható szívószálakat, hogy megtalálja a legoptimálisabb megoldásokat a betiltott változatok helyett. A Greendexen már csaknem egy éve mi is eltöprengtünk a lehetőségeken.

Miből lehet választani?

Jelenleg a papírszívószál a legelterjedtebb alternatíva: fesztiválokon, csomagolt üdítőkön és a legtöbb étteremben is ezekkel lehet találkozni. Nagyjából húsz perc után persze mindegyik felpuhul, de a masszívabb változat nem hull darabjaira és nem lyukad ki az illesztéseknél. Használat közben sem tapad az ember ajkához és a gyenge rágcsálást is kibírja, ezért ez egy jó opció lehet a gyerekeknek – persze mindez a rosszabb minőségűekre nem igaz.

A rizsszívószál – amilyet például a hazai Rizsi kínál – rizsből és tápiókából készül, emiatt a kommunális hulladék között bomlik le, nem kell külön kukába dobni, mint a papírt. Az első kortyoknál tapad egy kicsit, de ez rövid időn belül elmúlik, a folyadékban lévő része viszont gyorsan nyálkás lesz.

A zoldbolt.hu-n talált szalmaszívószál talán a legtermészetesebb megoldás a hvg.hu tesztje szerint, hiszen ez a búza levágott és sterilizált szára. Emiatt nem kell komposztáló vagy mesterségesen előidézett környezet a lebomlásához. A szalmaszívószál legnagyobb negatívuma a sérülékenysége, a csomagolásból kiszedve bármelyik száron lehetnek apró repedések, amiken könnyen kijön a folyadék. Előnye viszont, hogy nem változik meg az állaga és a formája a használat során.

Gyerekeknek nem túl ideális, mert semmilyen szinten nem bírja a rágicsálást, azonnal szétesik, a száraz búzaszár pedig megszúrhatja a szájat vagy a torkot.

A hvg.hu egyszer használatos szívószál tesztjének szubjektív győztese a papír szívószál lett, mert bár a szalma élettartamban megelőzi, ez nem annyira törékeny és egy pár órát azért ez is bírja.

Mi a helyzet a bioműanyaggal?

Létezik egy olyan műanyag szívószál, amelyet még nem vontak ki a forgalomból, ez a PLA. A kezeletlen fa és rostszál zúzalékból készült termék átmenetet jelent a műanyag és a környezetbarát szívószálak között, mert ipari komposztálóban 28 nap alatt megkezdődik a lebomlása, miközben kialakítása és anyaga a műanyag szívószálra emlékeztet. A jogszabályok alapján hamarosan ennek a terméktípusnak is várható a betiltása egy ITM-állásfoglalás szerint.

Magyarországon a Vilhemp termékei tartalmaznak PLA-t, de nincsenek betiltva, mert többször is felhasználhatóak. „Elkopásuk után nem szabad a műanyag hulladékba helyezni őket, hanem a kommunális hulladékgyűjtőbe kell dobni, ahol nem terhelik jobban a környezetet, mint egy darab faág” – mondta Rédey Soma társtulajdonos.

Ez a szívószál nagyjából úgy néz ki, mint a műanyag változat, csak masszívabb. Mivel a rágcsálást is túléli és nem válnak le belőle darabok a folyadékban, ez is jó opció lehet a gyerekeknek. 45C° fölött összeolvad a termék, ezért csak kézmeleg italokkal használható.

Egyéb lehetőségek és megoldások

A szintén a Zöldbolt kínálatában elérhető fém szívószál egy népszerű alternatíva, ami hideg és meleg italokban is egyaránt használható, az ital hőmérsékletét csak a folyadékban lévő része veszi át a szívószálnak, a teteje nem.

Talán ez a legpraktikusabb mosható opció, mert strapabíró és biztonságos, nem lehet elharapni és akkor sem törik el, ha elejtjük.

Üvegből készült szívószálra a glas-shop.net-en bukkantunk: bár nagyon elegánsan néz ki, csak azokban a háztartásokban használható, ahol nincsenek gyerekek.

A bambusz szívószállal a forgalmazó naturbambusz.hu ajánlása alapján hideg és meleg üdítőket is lehet fogyasztani. A másik kettőnél gyorsabban elkopik, de így is több száz alkalommal használható, az élete végén pedig be lehet tenni a komposztálóba, mert lebomlik.

Nem tapad az ember ajkához és szélessége miatt a gyümölcsdarabok is felszívhatóak vele, de a folyadékban lévő része egy idő után megdagad, ezért használat után mindenképp ki kell szárítani.

A hvg.hu tesztjének győztese a fém szívószál lett, ami hosszabb élettartalmú, mint a bambusz és biztonságosabb, mint az üveg, de felnőtt fogyasztóknál mindhárom alternatíva remek megoldásnak tűnik.

(Forrás: hvg.hu Kép: pexels.com)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon