
Blatten falut a szakemberek figyelmeztetésének köszönhetően még időben kitelepítették, mielőtt egy hatalmas törmelékár maga alá temette volna a házakat.
Sok helyen gleccseromlásról szólnak a hírek, valójában azonban a falu fölé magasodó hegy egy része roskadt össze 2025. május 28-án. Szerencsére a falu lakóit (embert, állatot egyaránt) már 10 nappal a katasztrófa előtt kitelepítették.
A svájci Blatten felett a Kleines Nesthorn nevű (3342 méter magas) hegy csúcsrégiójában mintegy 5 millió köbméter szikla vált instabillá, és ennek egy része a Birch-gleccser jegére csúszott, amelynek egy kisebb része a nagy omlás előtt a már kitelepített falu közelébe ért. A gleccser jege és a rá nehezedő sziklatörmelék együttesen csúszott le a falut is magában foglaló völgybe. Ez sajnos tipikus esemény, amely ahhoz köthető, hogy az ember okozta klímaváltozás hatására a gleccserek egyre fogynak – olvasható a National Geographic beszámolójában.
Május közepén a geológusok kamerákat és magasságmérőket helyeztek el a falu környezetében, amelyeken keresztül folyamatosan követni lehetett, mi játszódik le a hegyoldalon. Néhány nap alatt mintegy 17 méternyit mozdult el a meglazult sziklatömeg, de már pár óra alatt is rendkívüli volt a mozgás látványa. A gleccser maga is napi 10 métert mozgott. A gleccserből érkező olvadékvíz, amely a völgyben szaladó Lonza folyóba érkezik, feltűnően barnára színeződött, vagyis ekkor már a hegyoldalon meglazult por is lefolyt az olvadékkal együtt.
Május 28-án délután fél 4-kor a gleccser és vele az általa támasztott sziklaorom kőzettömege is leomlott, mindezt egy 3,1 magnitúdós földrengés kísérte.
A hegycsúcs – lidaros mérés alapján – 101 méterrel lett alacsonyabb a hatalmas sziklaomlást követően. A több mint 5 millió köbméter szikla, a vele együtt érkező gleccserjég a falu egy részét letarolta, és eltorlaszolta a Lonza folyót is. Így az omláson túl még az áradás is további pusztítást jelent a faluban. Az Alpok területén a felmelegedés fokozottabb, ennek hatására számos gleccser végleg eltűnhet a következő pár évtizedben.
Fotó: Wikipedia