SzellƑztessĂŒk a gyepet!

SzellƑztessĂŒk a gyepet!
SzellƑztessĂŒk a gyepet!

MĂ­g elsƑ hallĂĄsra megmosolyogtatĂł lehet a kifejezĂ©s, valĂłjĂĄban a gyepszellƑztetĂ©s olyan gyepĂĄpolĂĄsi munka, amelyet Ă©vente egy-kĂ©t alkalommal Ă©rdemes elvĂ©geznĂŒnk a szĂ©p Ă©s egĂ©szsĂ©ges zöldfelĂŒlet Ă©rdekĂ©ben. Ilyenkor, Ƒsszel Ă©pp ideĂĄlisak a feltĂ©telek hozzĂĄ, Ă­gy a fƱnyĂ­rĂĄs mellett Ă©rdemes szerĂ©t ejtenĂŒnk a gyepszellƑztetĂ©snek is, hogy ne mindig csak a szomszĂ©d kertje legyen zöldebb.

MiĂ©rt szĂŒksĂ©ges szellƑztetnĂŒnk a gyepet?

Gondozott pĂĄzsitunk alatt a talaj idƑvel tömörödik, mohĂĄsodik, az eredeti talajtakarĂł dĂșssĂĄ vĂĄlik, Ă©s gyomnövĂ©nyek jelennek meg. Az elhalt növĂ©nyi rĂ©szekbƑl vastag filcrĂ©teg alakulhat ki a fƱ gyökĂ©rzĂłnĂĄja felett, ennek következtĂ©ben a gyep vĂ­z- Ă©s tĂĄpanyagfelvĂ©tele csökken. A folyamat szemmel lĂĄthatĂł: kĂŒllemĂ©ben satnyul, fakul a pĂĄzsitunk, a dĂșs növĂ©nyĂĄllomĂĄnyban gombĂĄs betegsĂ©gek ĂŒtik fel fejĂŒket.

A gyepszellƑztetĂ©ssel kĂ©t fronton is segĂ­thetĂŒnk mindezen: egyrĂ©szt lazĂ­tjuk a felsƑ talajszerkezetet, mĂĄsrĂ©szt ritkĂ­tjuk a bedĂșsult növĂ©nyĂĄllomĂĄnyt, Ă©s eltĂĄvolĂ­tjuk az elhalt növĂ©nyi rĂ©szeket. AkĂĄr gondosan karbantartott pĂĄzsitrĂłl, akĂĄr termĂ©szetes gyeptakarĂłrĂłl beszĂ©lĂŒnk, az Ƒszi regenerĂĄlĂłdĂĄst tĂĄmogatjuk, ha gondot fordĂ­tunk a szĂłban forgĂł gyepĂĄpolĂĄsra. A gyepszellƑztetĂ©st az ĂĄtmeneti Ă©vszakokban vĂ©gezzĂŒk, Ƒsszel Ă©rdemes mielƑbb szerĂ©t ejtenĂŒnk, hogy felfrissĂ­tett pĂĄzsitunknak legyen ideje megerƑsödni mĂ©g a tĂ©l beĂĄllta elƑtt.

GyepszellƑztetĂ©s kĂ©zzel: egy lombseprƱvel is meglepƑen eredmĂ©nyesek lehetĂŒnk.
Kép: MÁS Kert

GyepszellƑztetĂ©s manuĂĄlisan

Kisebb terĂŒleten a gyepszellƑztetĂ©st vĂ©gezhetjĂŒk kĂ©zi erƑvel, Ă­gy nagyobb eszközberuhĂĄzĂĄst sem igĂ©nyel a mƱvelet. Megteszi egy hagyomĂĄnyos lombseprƱ is, amellyel meglepƑen eredmĂ©nyesek lehetĂŒnk: gereblyĂ©zzĂŒk ĂĄt jĂł erƑsen a lenyĂ­rt gyepet, Ă©s fĂ©sĂŒljĂŒk ki belƑle, amit csak tudunk! Ne csak simogassuk, erƑsen Ă©s többször hĂșzzuk ĂĄt a seprƱt a gondozott terĂŒleten! A talaj lazĂ­tĂĄsĂĄhoz hasznĂĄljunk ĂĄsĂłvillĂĄt vagy vasvillĂĄt! SzurkĂĄljuk meg vele a földet, vĂ©gezetĂŒl pedig alaposan locsoljuk be a gondozott kertrĂ©szt!

GyepszellƑztetĂ©s gĂ©ppel

Nagyobb terĂŒlet szellƑztetĂ©sĂ©hez szĂŒksĂ©gĂŒnk lesz egy gyepszellƑztetƑ gĂ©pre. Ez a kinĂ©zetĂ©ben Ă©s mƱködĂ©sĂ©ben is a fƱnyĂ­rĂłhoz hasonlĂł eszköz benzines vagy elektromos vĂĄltozatban egyarĂĄnt elĂ©rhetƑ. HasznĂĄlata is hasonlĂł, annyi kĂŒlönbsĂ©ggel, hogy a gyepszellƑztetƑ nem vĂ­zszintesen, hanem fĂŒggƑlegesen „nyĂ­rja”, ritkĂ­tja a fĂŒvet. A gyepszellƑztetƑ gĂ©pek ĂĄltalĂĄban kĂ©tfĂ©le cserĂ©lhetƑ forgĂłfejjel vannak ellĂĄtva, a tĂŒskĂ©s szellƑztetƑfejen kĂ­vĂŒl egy kĂ©ses talajlazĂ­tĂł alkatrĂ©sz is rendelkezĂ©sre ĂĄll hozzĂĄ. A munka nehezebb rĂ©szĂ©t sajnos a gĂ©pi szellƑztetĂ©st követƑen sem Ășsszuk meg, ismĂ©t csak szĂŒksĂ©gĂŒnk lesz a lombseprƱre. A fellazĂ­tott talajt alaposan gereblyĂ©zzĂŒk ĂĄt, hogy eltĂĄvolĂ­tsuk a maradĂ©k növĂ©nyi rĂ©szeket!

Nagyobb terĂŒleten szĂŒksĂ©gĂŒnk lehet egy gyepszellƑztetƑ gĂ©pre; szĂŒksĂ©g esetĂ©n hosszĂĄban Ă©s keresztben is menjĂŒnk vĂ©gig a gondozott kertrĂ©szen!
Kép: MÁS Kert

Ezekre figyelj a szellƑztetĂ©s sorĂĄn!

A gyepĂĄpolĂĄsi munkĂĄt mindig szĂĄraz idƑben vĂ©gezzĂŒk, mĂ©g a fagyok beĂĄllta elƑtt! A gondozott terĂŒleten a fƱ ne legyen hosszabb 5 centinĂ©l, ezĂ©rt ha szĂŒksĂ©ges, vĂ©gezzĂŒnk elƑtte fƱnyĂ­rĂĄst! A szellƑztetĂ©st követƑen alaposan locsoljuk be a terĂŒletet! PĂĄr nap elteltĂ©vel Ă©rdemes trĂĄgyĂĄval, komposzttal javĂ­tani a gyep kondĂ­ciĂłjĂĄn. Ha felĂŒlvetĂ©st terveztĂŒnk, ezt a gyepszellƑztetĂ©st követƑen vĂ©gezzĂŒk el! Ne ijedjĂŒnk meg a lĂĄtvĂĄnytĂłl, ami egy alapos gyepszellƑztetĂ©st követƑen elĂ©nk tĂĄrul! A megcsupaszĂ­tott pĂĄzsit rosszabbul fest majd, mint a beavatkozĂĄs elƑtt, de ez csak ĂĄtmeneti ĂĄllapot; ha jĂłl dolgoztunk, jövƑre ĂŒdĂ©n virul majd pĂĄzsitunk.

A gyepszellƑztetĂ©s mellĂ©ktermĂ©kĂ©t kivĂĄlĂłan hasznosĂ­thatjuk a kertĂŒnkben pl. magasĂĄgyĂĄs töltĂ©sĂ©hez.
Kép: MÁS Kert

A szellƑztetĂ©ssel kinyert zöldhulladĂ©kot kivĂĄlĂłan hasznosĂ­thatjuk a kertĂŒnkben: mulcsolhatjuk vele virĂĄgĂĄgyĂĄsunkat, vetemĂ©nyesĂŒnket. Ha magasĂĄgyĂĄs-Ă©pĂ­tĂ©sben gondolkodunk, kivĂĄlĂł töltƑanyag hozzĂĄ a gyepszellƑztetĂ©s mellĂ©ktermĂ©ke. Ha pedig nem szeretnĂ©nk közvetlenĂŒl felhasznĂĄlni, halmozzuk a komposztra, hogy jövƑre Ă©rtĂ©kes tĂĄpanyagkĂ©nt gazdagĂ­thassa kertĂŒnket!

search icon