A téli időszak fokozott kihívások elé állítja a szervezetünket. A hidegebb napokra ezért a téli szezon legegészségesebb immunerősítő gyümölcseit szedtük csokorba. Nézzük, mely déligyümölcsök lehetnek segítségünkre a következő hetekben!
Hosszú az út a tányérunkig
A trópusi, szubtrópusi éghajlaton élő növények terméseit a távolság és a hosszú szállítási idő miatt nem érett állapotban szüretelik. A déligyümölcsök fogyasztható állapotukat a szállítás célpontjában, jelen esetben hazánkban érik el. Ezáltal tápanyagtartalmuk kisebb, mintha termőhelyükön éretten és frissen fogyasztanánk őket. Mindezek ellenére a változatosan étkezők számára fontos kiegészítők lehetnek a napi élelmirost-, vitamin- és ásványianyag-szükséglet fedezéséhez.
A citrusok egyik jellemző tulajdonsága az alacsony szárazanyag-tartalom, aminek köszönhetően az energiatartalmuk is csekély (30–50 kcal/100 g). Zsírt gyakorlatilag nem tartalmaznak, és a fehérjetartalmuk is kevés (1 g/100 g). Jellemző összetevőjük a szénhidrát (10 g/100 g), és általában C-vitaminban gazdagok (30–50 mg/100 g). Élelmirost-tartalmuk magas (2–3 g /100 g), ami kedvező hatással van az emésztőrendszerünkre. A gyümölcsök és a gyümölcsalapú élelmiszerek fontossága a Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a fő témák között szerepelt. A rendezvényen számos kistermelő nyert bemutatkozási lehetőséget, akik alternatívákat mutattak az egészségesebb ételek elkészítéséhez és fogyasztásához.
Fontos viszont azt is kiemelni, hogy a citrusfélék hosszú utat tesznek meg, míg elérnek az asztalunkig. Ezért nem árt arra is gondolnunk, hogy a gyümölcsök felületét különböző anyagokkal kezelik, amelyek kockázatot is jelenthetnek az egészségünkre. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiemeli, hogy a gyümölcsöket fogyasztás előtt alaposan meg kell mosni tiszta, folyó vízzel, sőt, a felületkezelt gyümölcsöknél a héj eltávolítása után érdemes kezet is mosnunk, mielőtt felbontanánk. Így elkerülhetjük, hogy a növényvédő szer vagy más szennyeződés a gerezdekre, ezáltal a szervezetünkbe jusson.
A teljesség igénye nélkül lássunk néhány déligyümölcsöt, amelyek nemcsak finomak, de az immunrendszerünket is erősíthetik a hideg napokban!
Citrom
A citrom örökzöld fáján egyidejűleg van virág, éretlen termés és érett gyümölcs. A gyümölcs egész évben értékes C-vitamin-forrás, és jelentős a B1-vitamin-tartalma is. A citrom nyersen limonádénak elkészítve vagy tea ízesítésére a legegészségesebb. Gyakorlati tipp, hogy a citrom több levet ereszt, ha meleg folyóvízben megmossuk, mielőtt felvágnánk. A téli szezonban készíthetünk belőle szörpöt, natúr citromlevet vagy akár dzsemet is.
Lime
A zöld citrom vagy – ahogy sokan ismerik – a lime kiváló C-vitamin-forrás, így a téli időszakban bátran fogyaszthatjuk immunrendszerünk erősítésére. A lime leginkább a trópusi és a mediterrán területeken érik, őshazája pedig az indonéz szigetvilág. Magyarországon csak keveset használjuk, de kellemes íze és egészségre gyakorolt pozitív hatása miatt egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Grépfrút
A grépfrút számos jótékony hatást fejt ki a szervezetre, és szinte minden része fogyasztható. A-, B-, C-vitamint és béta-karotint is tartalmaz. Ezenkívül rost, kálium, folsav, kalcium és magnézium, valamint megannyi antioxidáns található a gyümölcsben. A grépfrút magas rost- és pektintartalma miatt hatékonyan segíti az anyagcsere-folyamatokat, így ha beiktatjuk az étrendünkbe, viszonylag gyorsan megszabadulhatunk az ünnepi időszak után felkúszott plusz kilóktól.
Kivi
Dél-Kína nemzeti gyümölcse bár nem tartozik a klasszikus déligyümölcsök közé, a téli szezon igazi vitaminbombája. Nagy mennyiségben B-, C- és K-vitamint, valamint természetes antioxidánsokat, makro- és nyomelemeket tartalmaz. C-vitamin-tartalma verhetetlen: 100 gramm kivi 71 gramm C-vitamint tartalmaz. A kivi fogyasztásával csökkenthető a magas vérnyomás is.
Narancs
A tél egyik, ha nem a legnépszerűbb déligyümölcse a narancs, amely nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, emellett számos pozitív élettani hatása ismert, többek között csökkenti a téli depresszió tüneteit is. A narancs tele van antioxidánssal: karotinnal és flavonoidokkal. Továbbá kiváló gyomorerősítő, emésztésserkentő, étvágyjavító és vértisztító gyümölcs.
Mandarin
A kedvelt déligyümölcsöt fogyaszthatjuk magában, de egy tál vegyes gyümölcssalátában is remekül megállja a helyét. Jó hír, hogy már két darab mandarin is fedezheti szervezetünk napi C-vitamin-igényét. Frissen facsart leve pedig remek napindító vitaminkoktél lehet.
Banán
Az egyik legnagyobb tápértékű déligyümölcs. Magas szénhidráttartalmának egy része érett állapotban is keményítő marad, ezért nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, glikémiás indexe közepes, 50–70 százalék közötti. Kiemelkedően nagy a B1-vitamin-, a folsav-, a biotin-, a kálium-, a magnézium- és a cinktartalma. A népszerű gyümölcs energiatartalma viszonylag magas. Cukortartalmának köszönhetően kiváló roboráló, így télen remek választás a legyengült szervezet számára.
Ananász
Az ananász a téli hideg hónapokban az egyik legjobb immunerősítő déligyümölcs. Ízletes és frissítő, számos ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz, és különösen gazdag C-vitaminban. Mindezt mérsékelt energiatartalom kíséri. Tartalmaz egy enzimet, a bromelint, amely képes beindítani és megkönnyíteni a fehérjék emésztését. Ezért az ünnepek utáni fogyókúra idején az ananász remek kiegészítője lehet a diétás étrendnek. Édeskésen savanykás, ezért csökkenti az édesség utáni vágyat, miközben 100 grammja mindössze 57 kalóriát tartalmaz.
Mangó
A mangó a világ legnagyobb mennyiségben fogyasztott gyümölcse, ami több mint 1000 fajtájának köszönhető. A-, B-, C- és E-vitamint is tartalmaz, továbbá rostot és karotint. Védi a légutakat, A-vitamin-tartalma pedig a szemre hat jótékonyan. A benne található B-vitamin nyugtatja az idegeket, és fokozza az izomépítést. Vízhajtó, illetve zsírégető és emésztésjavító hatásáról is ismert.
Gránátalma
A gránátalma igazi különlegesség, egyetlen hátránya, hogy kissé körülményes a megtisztítása, ennek ellenére a legegészségesebb gyümölcsök közé tartozik. Magas B1-, B2- és C-vitamin-tartalmának köszönhetően igazi szuperélelmiszer, amely kalciumban, foszforban és ellagsavban is rendkívül gazdag. Az ellagsav a jelenleg ismert antioxidánsok leghatékonyabbjainak egyike. Elősegíti a szervezet védekezését a szabadgyökökkel szemben, emellett az öregedés folyamatát is késlelteti.
Avokádó
Az avokádó olyan univerzális növény, amely gyümölcs, zöldség és gyógynövény is egyben. Jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, vitamintartalmának köszönhetően pedig kitűnő antioxidáns. Nagy mennyiségben pantoténsav és folsav található benne, ezenkívül fontos B-, C-, E- és A-vitamin-, kalcium-, kálium- és magnéziumforrás. Magjából gyógyszirupot állítanak elő, amely alkalmas reumatikus fájdalmak enyhítésére. A többi déligyümölcstől eltérően magas a zsírtartalma (kb. 23 g/100 g). Elsősorban nyersen fogyasztható, de saláták ízesítésére és krémek készítéséhez is felhasználható télvíz idején.
Füge
A szárított fügének magas a szénhidráttartalma, így az energiatartalma is nagy. Fontos B1- és B2-vitamin-, továbbá niacin-, kalcium- és foszforforrás. Nyersen is fogyasztható, de nálunk inkább aszalva kerül forgalomba. Befőttet és lekvárt is készítenek belőle.
Datolya
A Szahara jellegzetes gyümölcsének a termése szilva alakú és kifejezetten édes. A préselt datolyának nagy a szénhidráttartalma, ezért az energiatartalma is magas. C- és B1-vitamint egyaránt tartalmaz. Európában szárítva kerül a boltok polcaira, így hazánkban is ebben a formában fogyasztható.
Kókusz
Az itthon kevésbé ismert kókusz a déligyümölcsök között valódi kuriózum. A gyümölcs húsa vírus- és baktériumölő hatású, továbbá segít elpusztítani a parazitákat is. Fogyasztása segíthet megküzdeni a náthával és az influenzával is. A kókusz húsa – amellett, hogy tápláló – vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag. Található benne rost, kalcium, kálium és magnézium, valamint hasznos elektrolitokban is gazdag. A kókuszvíz pedig nemcsak a téli hónapokban az egyik legjobb roborálóital, hanem betegség esetén vagy megterhelő edzés után is jótékony hatást fejt ki a szervezetre.
A déligyümölcsöknek – különleges ízvilágukon túl – fontos szerepük van immunrendszerünk megerősítésében. Fogyasszuk őket rendszeresen, különösképpen a téli hónapokban, amikor nem elérhető a friss hazai gyümölcs.
Fotók: Pixabay, Canva