A zöldgazdaság a környezeti fenntarthatóság elvén alapuló gazdaságszervezési és -fejlesztési modell. A környezetkárosító fosszilis energiahordozók felhasználására épülő „fekete gazdasággal” szemben kínál kedvezőbb, egy élhetőbb bolygóért elhivatott gazdasági rendszert.
A zöldgazdaság olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású, erőforrás-hatékony és szociálisan befogadó gazdaság, amely a környezeti kockázatok csökkentésére, az ökológiai hiányok kezelésére és a fenntartható fejlődésre törekszik a környezet károsítása nélkül. Ezzel lehetőséget teremt arra, hogy az emberek jóllétét a környezet minimális károsítása mellett javítsa. Fő célja az egyensúly megtalálása az emberiség alapvető szükségleteinek biztosítása és a környezeti stabilitás megőrzése között, hiszen Földünk jelenlegi lakossága felelős a jövő generációiért.
A zöldgazdaság alapelvei
A 2019. július 16-án New Yorkban, az ENSZ fenntartható fejlődéssel foglalkozó magas szintű fórumán bemutatott „Principles, Priorities and Pathways for Inclusive Green Economies” című jelentés alapján a zöldgazdaságnak öt alapelve van, amelyek a következők:
- A jóllét elve: A zöldgazdaság minden ember számára lehetővé teszi a jóllét megteremtését és élvezetét.
- Az igazságosság elve: A zöldgazdaság elősegíti a generációkon belüli és a generációk közötti méltányosságot.
- A bolygó határainak elve: A zöldgazdaság védi és helyreállítja a természetet, és befektet a természetbe.
- A hatékonyság és elégedettség elve: A zöldgazdaság a fenntartható fogyasztás és a fenntartható termelés támogatására irányul.
- A jó kormányzás elve: A zöldgazdaságot integrált, elszámoltatható és rugalmas intézmények irányítják.