Jógamatrac és műszerfal is készülhet gombabőrből

Jógamatrac és műszerfal is készülhet gombabőrből
Jógamatrac és műszerfal is készülhet gombabőrből

Aki valamilyen formában gombákkal foglalkozik, az csak rajongással tud beszélni róluk. Nincs ebben semmi elfogultság, ugyanis, ha csak egy kicsit is beleásod magad a gombák világába, hamar rájössz, milyen sokoldalú és varázslatos élőlények. Így látja ezt egy magyar startup is, ahol a legkülönfélébb tárgyakat készítik el gombabőrből. A különleges, természetes anyag adta lehetőségekről és a gombabőr jövőjéről Takács Emesével, a Fraxinea termékfejlesztőjével beszélgettem.

A gombákkal történő kísérletezés Amerikából indult, itt leginkább azzal próbálkoztak, miképp válthatná ki a gombából készült természetes anyag a műanyag csomagolásokat. Ezzel a szemlélettel könnyen kapcsolódni tudott a Fraxinea másik alapító tagja, Kiss Gergely. De mit tud a gomba? Például választ adhat néhány fenntarthatósági kérdésre. Ugyanis olyan sokféleképp alakítható, formázható, hogy tulajdonságaiban nagyjából megegyezik a műanyaggal. És mint olyan sokszor felhívtuk már a figyelmet a műanyag csomagolások problémájára, a gomba 100%-ban lebomló és természetes anyag.

A Fraxinea csapata
Kép: Fraxinea

Hogyan lesz a gombatestből formázható anyag?

Emese elmondta, hogy 2-3 éve ugyanazzal a gombatörzzsel dolgoznak. Gyakorlatilag a családi ház mellől leszedett gomba adja a munkásságuk velejét. Ezt a gombát hazavitték és tovább oltották, így indult a Fraxinea története. Később aztán más és más gombákkal is kísérleteztek, de van egy biztos, bevált gombatörzs, amely cégük mozgatórugója. De miképp lett a kis, útszéli gombából komoly termékpaletta?

Különleges és rugalmas anyag készülhet a gombamicéliumból
Kép: Fraxinea

Magát a gombát olyan közegbe tették, amely természetes, növényi eredetű és megfelelő tápanyagot nyújt a gomba számára a növekedéshez. Egy jógamatrac esetén például egy növényi alapot használnak fel, ami a gombának élelmet biztosít. Ezen aztán növekedésbe kezd, a micéliumhálózat napról napra gyarapodni fog. Tehát a flexibilis növényi rostokból álló szövetet vagy anyagot oltják be gombával egy steril helyen, ahol mind a hőmérséklet mind a páratartalom adott az életben maradáshoz. Nagyjából másfél-két hónap szükséges ahhoz, hogy elérkezzen a megfelelő pont. Ha minden ideális, kiemelik a növesztő közegből és utókezelésnek vetik alá. A lényeg, hogy megőrizze a flexibilitását: ha ez a kezelés nem jönne létre kiszáradna és veszítene a rugalmasságából.

Röviden tehát bármilyen alakú, növényi közegre növeszthető a gombamicélium, melyet kezelve egy kész, természetes és rugalmas tárgyat kaphatunk. A Fraxinea minden lépésnél 100%-ban növényi anyagot használ, hiszen a cél a természetesség megőrzése.

Emese elmondta, hogy bármilyen gombával lehet kísérletezni, azonban nem mindegy, milyen sűrű micéliumhálózatot növeszt az adott faj. Ez ugyanis a fő elem: a sűrű hálóból lehet tartós, formázható anyag.

A gombafonalak lenyűgöző hálózatot alkotnak
Kép: canva

Autóipar, belsőépítészet vagy ruhaipar: rengeteg helyen alkalmazható gomba

Meglepő lehet, de a gombabőr több mint sokoldalú. A belsőépítészeti díszítőelemektől, a dekorelemektől, a ruházaton, kiegészítőkön keresztül akár az autóiparban is használható lehet az anyag, akár mint műbőrülés, de akár, mint egy szilárd, műszerfal is. Jelenleg a Fraxinea szivacsokat, jógamatracot és textilt készít az anyagból, de bármilyen formára alakítható, éppen csak a technológia más kicsit.

Emese elmondja, hogy a gombából készült anyag szigetelőtulajdonsága is jó, így akár az építőipar is hasznosíthatja. Vannak cégek, ahol már zajlik a kísérletezés a szintetikus anyagok kiváltására.

Felmerülhet a kérdés, miért is kellene kiváltani a jól működő anyagokat egy kísérleti fázisban lévő anyagra. Ha belegondolunk, milyen mennyiségű műanyagot termelünk, mennyi hulladékkal jár egy építkezés, és milyen mértékben használunk akár egészségre ártalmas szintetikus anyagokat, egyértelmű lehet a válasz. Egy természetes, lebomló szövet, amely valóban a természetből jön, lélegzik, rugalmas és sokoldalú, számos olyan problémára nyújthat választ, amely még koránt sincs a megoldás fázisában. Ilyen lehet például a műanyag csomagolóanyagok használata vagy a műanyag tárgyak leváltása.

A gombából textil is készülhet
Kép: Fraxinea

Évekig használható, de a megfelelő közegben lebomlik

Mivel egy természetes anyagról beszélünk, ezért egy idő után bomlásnak is indulhat a gombabőr, de éppen ez a lényege. Ehhez persze párás, nedves, gombás közegre van szüksége, önmagától nem bomlik le. Emese elmondta, hogy rendeltetésszerű használat mellett rendkívül tartós anyagról van szó. 4-5 éves gombabőr anyagokon sem látható semmilyen változás. De a lebomlás tulajdonsága teszi annyira fenntarthatóvá és természetessé: nem károsítja a környezetet, nem „betegíti” meg az élőlényeket, nem okoz változást a természetben.

Szemben egy műanyag csomagolóanyaggal a gombabőr az enyészeté lesz. Vegyünk például egy klasszikus műanyag palackot: ennek lebomlása 400-600 év! A gombabőr ezzel szemben néhány hónap alatt komposztálódik. Az azonban tény, hogy a gombából készült csomagolóanyag előállítási költsége jóval magasabb, így hiába a megfelelő és jó technológia, jó eséllyel nem fogunk a napokban gombabőrbe csomagolt termékeket vásárolni. Luxuscikkek esetében azonban már találkozhatunk ilyen megoldással, sőt, ahogy egyre fejlődik a technológia, az előállítási költség is csökkenhet.

Egy anyag, ami valóban jó lehet a bolygónak
Kép: Fraxinea

A környezetkímélő hatás mellett nem elhanyagolható, hogy egy ilyen termék sokkal egészségesebb, mint szintetikus társai. Az, hogy milyen tárgyakkal vesszük körbe magunkat sokat számít az egészségünk szempontjából.

A gombák világa újra és újra elképeszti az embert, hiszen egy olyan különleges élőlényről beszélünk, amely millióféleképp segítheti az embert és tárhat ki újabb lehetőségeket. A gombabőr és a gombából készült anyagok nem csak a műanyag okozta környezeti terhelésre adhatnak választ, hanem egy természetesebb irányba is terelhetik mindennapi tárgyaink használatát.

A Walise-t, számos más kiváló startuppal együtt, a Kék Bolygó Alapítvány vállalkozásfejlesztési programja, a Wave is támogatja. A Wave célja, hogy erősítse azokat a cégeket, amelyek a környezeti fenntarthatóságot tartják szem előtt, hogy általuk mielőbb megoldást találhassunk az emberi tevékenység okozta klímaváltozás problémáira. A programról itt olvashatsz bővebben.

search icon