A szennyvizet hasznosítanák magyar kutatók a mezőgazdaságban és az energiatermelésben
A szennyvizet hasznosítanák magyar kutatók a mezőgazdaságban és az energiatermelésben

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Soproni Egyetem szakembereivel együttműködve egy uniós támogatással megvalósult program, a „Fenntartható nyersanyag-gazdálkodás tematikus hálózat fejlesztése – RING 2017” című pályázat keretében szennyvizek és szennyvíziszapok hasznosítására dolgoztak ki új megoldásokat.

A szennyvíz témáért felelős szegedi kutatók kombinált megközelítéseket dolgoztak ki a szűrési eljárások hatékonyságának növelésére. Többek között nanotechnológiai megoldásokkal olyan öntisztuló membránokat fejlesztettek ki, melyek eltömődése jelentősen csökkenthető. A szennyvíziszapok energetikai, illetve mezőgazdasági hasznosításának lehetőségeit tanulmányozva kimutatták, hogy a komposztált szennyvíziszap talajjavító készítményként alkalmazható.

Arra a problémára reagálva, hogy a vizek, szennyvizek egyre több gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak, fénnyel katalizált nanokompozitokat fejlesztettek ki, illetve erre a célra használható mikrobákat izoláltak, melyek segítenek kivonni a vegyi anyagokat. Az olajszennyeződésekre szintén fejlesztettek új biotechnológiai eljárásokat, amelyek segítségével az ártalmas anyagok lebonthatók.

A talajvíz oxigénmentes körülmények között való tisztítása esetén annak a lehetőségét vizsgálták, hogy a kármentesítés összekapcsolható-e energiatermelési folyamatokkal. Ennek során számos új biomassza típus, növényi maradványt tanulmányoztak annak érdekében, hogy kiderüljön, biogáztermelésre mennyire használhatóak fel.

(MTI)

(fotó: pexels – Barik5ive)

search icon