Az éghajlatváltozás kiemelt kockázatot jelent a császárpingvineknek

Az éghajlatváltozás kiemelt kockázatot jelent a császárpingvineknek
Az éghajlatváltozás kiemelt kockázatot jelent a császárpingvineknek

A Brit Antarktiszi Kutatóprogram (BAS) friss tanulmánya szerint a klímaváltozás gyorsulása és a szélsőséges éghajlati események nyomán egyre nagyobb mértékűvé váló jégveszteség nagyban növeli a császárpingvinek kihalási kockázatát.

A tanulmány bemutatja az össze ismert császárpingvin-kolónia várható dinamikáját különféle kibocsátási forgatókönyvek esetén. Ehhez egy három összetevőből álló mutatót (3R) alkottak meg, mely magában foglalja a pingvinek ellenállóképességét, a populációk alkalmazkodási potenciálját a véletlenszerű éghajlati eseményekhez és a kolóniák eloszlását és egymáshoz való rugalmas kapcsolódását.

Minél többet tudunk a császárpingvinekről, annál többet tudunk meg arról is, hogy menyire függenek a tengeri jégtől. A modellek jóslatai szerint, ha hamarosan nem kezdjük el érdemben csökkenteni a felmelegedésért felelős gázok kibocsátását, úgy 2060-ra a császárpingvinek száma négyötödével csökken majd, míg 2100-ra gyakorlatilag kihalnak.

– mondta Dr Peter Fretwell, a BAS egyik kutatója

Az eredmények azt mutatják, hogy ha a tengeri jég mennyisége a klímamodellek által előrejelzett ütemben zsugorodik, akkor a pingvinek 3R-értéke drámaian csökkenni fog, és várhatóan 2100-ra az összes kolónia kihal. Azonban tanulmány eredményei nem csak a császárpingvinek számára baljóslatúak. Mint írják, a gyors klímaváltozás jelentősen fokozza a fajokra illetve az ökoszisztémákra nehezedő környezeti stresszhatást.

A kutatók szerint ha sikerülne a párizsi megállapodásba megjelölt 2 Celsius fokos célt tartani, azzal biztosítani lehetne, hogy maradjanak olyan területek, amely a pingvinek számára biztonságos otthon nyújthatnak.

search icon