Élelmiszereink tĂĄpanyagtartalma: RĂ©gen tĂ©nyleg minden jobb volt?

Élelmiszereink tĂĄpanyagtartalma: RĂ©gen tĂ©nyleg minden jobb volt?
Élelmiszereink tĂĄpanyagtartalma: RĂ©gen tĂ©nyleg minden jobb volt?

Egyre többen sajnos egyre több feldolgozott Ă©lelmiszert fogyasztunk. Ez mĂ©g azzal egyĂŒtt is tĂ©ny, hogy az elmĂșlt Ă©vekben elƑretörtek az egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłdra Ă©s a tudatos tĂĄplĂĄlkozĂĄsra irĂĄnyulĂł mozgalmak. AmĂ­g azonban arrĂłl beszĂ©lĂŒnk, hogy (Ă©ghajlatvĂ©delmi megfontolĂĄsok szempontjĂĄbĂłl is) el kellene mozdulnunk a feldolgozott Ă©lelmiszerek, illetve az ĂĄllati eredetƱ tĂĄpanyagok felƑl a növĂ©nyi Ă©trend irĂĄnyĂĄba, arrĂłl kevĂ©s szĂł esik, hogy a zöldsĂ©gek Ă©s a gyĂŒmölcsök tĂĄpanyagtartalmĂĄban milyen vĂĄltozĂĄs törtĂ©nt az elmĂșlt Ă©vtizedekben.

Ma mĂĄr sok tanulmĂĄny szĂĄmol be arrĂłl, hogy növĂ©nyi eredetƱ Ă©lelmiszereink mĂ©rhetƑen kevesebb tĂĄpanyagot, vitamint Ă©s ĂĄsvĂĄnyi anyagot tartalmaznak, mint 50, 70 vagy 100 Ă©ve. Egy 2004-es, mĂ©rföldkƑnek szĂĄmĂ­tĂł tanulmĂĄny azt ĂĄllapĂ­totta meg, hogy 1950 Ă©s 1999 között a legtöbb mezƑgazdasĂĄgi kultĂșrĂĄban jelentƑsen csökkent a termĂ©nyek fehĂ©rje-, kalcium-, riboflavin-, foszfor-, vas-, valamint C-vitamin-tartalma. MĂĄs tĂĄpanyagok csökkenĂ©sĂ©rƑl csak azĂ©rt nem tudtak beszĂĄmolni, mert nem vizsgĂĄltĂĄk Ƒket.

Egy mĂĄsik, szintĂ©n amerikai kutatĂĄs 1975 Ă©s 1997 között vĂ©gzett elemzĂ©sekbƑl megĂĄllapĂ­totta, hogy a vizsgĂĄlt 12 zöldsĂ©gfĂ©lĂ©ben az ĂĄtlagos kalciumszint 27%-kal, a vasszint 37%-kal, az A-vitamin-szint 21%-kal, a C-vitamin-szint pedig 30%-kal csökkent. Egy brit kutatĂĄs az 1930 Ă©s 1980 közötti adatokat vizsgĂĄlva hasonlĂł eredmĂ©nyre jutott.

Egy mĂĄsik tanulmĂĄny következtetĂ©se szerint ma 8 narancsot kellene megenni ahhoz, hogy annyi A-vitaminhoz jussunk, amennyit a dĂ©dszĂŒleink az Ƒ korukban egyetlen narancsbĂłl kaptak, mĂĄr amennyiben valaha ettek ilyesmit.

a narancs tĂĄpanyagtartalma meredeken zuhan

Miért csökken élelmiszereink tåpanyagtartalma?

KijelenthetƑ, hogy a tĂĄpanyagtartalom csökkenĂ©se lĂ©tezƑ jelensĂ©g. BĂĄr korĂĄntsem azonos mĂ©rtĂ©kƱ az egyes Ă©lelmiszerek esetĂ©ben, sajnos mĂ©g azokra az zöldsĂ©gekre Ă©s gyĂŒmölcsökre is igaz valamennyire, amelyek ökolĂłgiai termesztĂ©sbƑl szĂĄrmaznak. De milyen okok ĂĄllnak a jelensĂ©g hĂĄtterĂ©ben?

NagyĂŒzemi mezƑgazdasĂĄg

EgyszerƱ Ă©s kĂ©zenfekvƑ vĂĄlasz lehet, hogy a növĂ©nyi eredetƱ Ă©lelmiszerek tĂĄpanyagtartalma elsƑsorban a nagyĂŒzemi mezƑgazdasĂĄg talajt Ă©s termĂ©szetet kizsigerelƑ mĂłdszerei miatt csökken. A legtöbb esetben nem hagyjĂĄk a földeket pihenni, rengeteg vegyszert Ă©s mƱtrĂĄgyĂĄt hasznĂĄlnak, biodiverzitĂĄs-sivatagokat hoznak lĂ©tre. Nem ez azonban a problĂ©ma egyetlen oka.

Szorosan idekapcsolĂłdik az is, hogy a termelƑk olyan fajtĂĄkat vĂĄlasztanak, melyek nagyra nƑnek, szĂ©pek, jĂłl tĂĄrolhatĂłk, Ă©s bĂ­rjĂĄk a szĂĄllĂ­tĂĄst is, illetve nagy a termĂ©shozamuk. Az Ă­z pĂ©ldĂĄul gyakran csak mĂĄsodlagos tĂ©nyezƑ. A bizonyos (gazdasĂĄgi szempontbĂłl) elƑnyös tulajdonsĂĄgok miatt elƑtĂ©rbe kerĂŒlt fajtĂĄk sajnos sokszor jĂłval kevĂ©sbĂ© tĂĄplĂĄlĂłak, mint a hagyomĂĄnyos fajtĂĄk.

A nagyobb termĂ©shozamot, kĂĄrtevƑkkel szembeni rezisztenciĂĄt Ă©s Ă©ghajlati alkalmazkodĂłkĂ©pessĂ©get biztosĂ­tĂł Ășj növĂ©nyfajtĂĄk nemesĂ­tĂ©sĂ©re irĂĄnyulĂł erƑfeszĂ­tĂ©sek lehetƑvĂ© tettĂ©k, hogy a növĂ©nyek nagyobbra Ă©s gyorsabban nƑjenek. A tĂĄpanyagok elƑállĂ­tĂĄsĂĄra vagy felvĂ©telĂ©re valĂł kĂ©pessĂ©gĂŒk azonban nem tartott lĂ©pĂ©st a gyors növekedĂ©ssel

– mondta Donald R. Davis, az austini Texasi Egyetem kutatója, a 2004-es tanulmány egyik szerzƑje.

Szén-dioxid-kibocsåtås

A növĂ©nyek a fejlƑdĂ©sĂŒkhöz szĂŒksĂ©ges energiĂĄt a napfĂ©nybƑl nyerik, melynek segĂ­tsĂ©gĂ©vel a szĂ©n-dioxidbĂłl cukrot ĂĄllĂ­tanak elƑ. MĂ­g azonban az ipari forradalom elƑtt a lĂ©gkör szĂ©n-dioxid-tartalma nagyjĂĄbĂłl 280 ppm volt, addig a mutatĂł mĂĄra megközelĂ­tette, sƑt talĂĄn mĂĄr ĂĄt is lĂ©pte a 420 ppm-et. A kutatĂłkban sokĂĄig fel sem merĂŒlt, hogy ez hatĂĄssal lehet az Ă©lelmiszerek tĂĄpanyagtartalmĂĄra. Az elmĂșlt Ă©vtizedek kutatĂĄsai azonban bebizonyĂ­tottĂĄk, hogy a folyamat igencsak nagy szerepet jĂĄtszik a kĂ©rdĂ©sben.

Minden levĂ©l Ă©s fƱszĂĄl a Földön egyre több cukrot termel, ahogy a szĂ©n-dioxid-szint folyamatosan emelkedik. Az emberisĂ©g törtĂ©nelmĂ©nek legnagyobb szĂ©nhidrĂĄt-injekciĂłjĂĄnak vagyunk tanĂși a bioszfĂ©rĂĄban, amely felhĂ­gĂ­tja az Ă©lelmiszer-ellĂĄtĂĄsunkban lĂ©vƑ egyĂ©b tĂĄpanyagokat

– mondja a tĂ©mĂĄval rĂ©gĂłta behatĂłbban foglalkozĂł kutatĂł, Irakli Loladze.

Mindez azt jelenti, hogy bĂĄr elkĂ©pzelhetƑ, hogy a magasabb szĂ©n-dioxid-szint miatt a felpörgƑ fotoszintĂ©zis elƑsegĂ­ti a növĂ©nyek növekedĂ©sĂ©t, egyben arra is kĂ©szteti Ƒket, hogy több szĂ©nhidrĂĄtot ĂĄllĂ­tsanak elƑ. Ezt pedig mĂĄs, az emberi szervezet szĂĄmĂĄra fontos tĂĄpanyagok rovĂĄsĂĄra teszik. A folyamat rĂĄadĂĄsul a szĂ©n-dioxid-szint emelkedĂ©sĂ©vel pĂĄrhuzamosan folytatĂłdni fog, Ă­gy ez mĂ©g egy indok lehet arra, hogy vĂ©gre Ă©rdemi lĂ©pĂ©seket tegyĂŒnk a karbonkibocsĂĄtĂĄs csökkentĂ©sĂ©re.

EgĂ©szsĂ©gtelenek a zöldsĂ©gek Ă©s a gyĂŒmölcsök?

Annak ellenĂ©re, hogy a tĂĄpanyagtartalom nĂ©ha igencsak jelentƑs csökkenĂ©se ijesztƑ lehet, tovĂĄbbra is a növĂ©nyi eredetƱ Ă©lelmiszerek fogyasztĂĄsa a legegĂ©szsĂ©gesebb vĂĄlasztĂĄs. A növĂ©nyeknek rĂĄadĂĄsul szĂĄmos olyan összetevƑjĂŒk van, melyeknek a legjobb vagy Ă©pp az egyedĂŒli forrĂĄsai a növĂ©nyek. Ezzel egyĂŒtt nem kĂ©rdĂ©ses, hogy nagy szĂŒksĂ©g lenne a mezƑgazdasĂĄgi termelĂ©s ökolĂłgiai szemlĂ©letƱ ĂĄtalakĂ­tĂĄsĂĄra, a hagyomĂĄnyos Ă©s a tĂĄjfajtĂĄk ĂșjbĂłli felfedezĂ©sĂ©re.

ha termelƑi piacon vĂĄsĂĄrolunk, talĂĄn nagyobb tĂĄpanyagtartalmĂș Ă©lelmiszereket kapunk
Ha tehetjĂŒk, Ă©rdemes a termelƑi piacokon beszerezni a zöldsĂ©get, gyĂŒmölcsöt

Egyes kutatĂłk szerint olyan termelĂ©si rendszerre lenne szĂŒksĂ©gĂŒnk, amely nyomon követi az Ă©lelmiszerek tĂĄpanyagtartalmĂĄt, Ă©s ezt ĂĄltalĂĄnosan összehasonlĂ­thatĂłvĂĄ teszi, illetve az Ă©lelmiszerek mennyisĂ©ge helyett a minƑsĂ©gre koncentrĂĄl. Ennek lenne is tere, az ugyanis köztudott, hogy manapsĂĄg a megtermelt Ă©lelmiszereink jelentƑs rĂ©sze, Ă©vente több mint 1000 milliĂł tonna a kukĂĄba kerĂŒl. Jelenleg azonban a zöldsĂ©gek Ă©s a gyĂŒmölcsök döntƑ többsĂ©gĂ©t szinte csak nagyĂŒzemi termelĂ©sbƑl tudjuk beszerezni. Így aztĂĄn az a legfontosabb kĂ©rdĂ©s, hogy jelen helyzetben mikĂ©nt tudjuk szĂŒksĂ©ges tĂĄpanyagainkat eredmĂ©nyesen biztosĂ­tani.

A rejtett éhség

VilĂĄgszerte nagyjĂĄbĂłl 800 milliĂłra tehetƑ az Ă©hezƑ emberek szĂĄma. AlultĂĄplĂĄltsĂĄguk hĂĄtterĂ©ben kalĂłriahiĂĄny ĂĄll, egyszerƱen nem jutnak megfelelƑ mennyisĂ©gƱ Ă©lelmiszerhez. Rajtuk kĂ­vĂŒl viszont van tovĂĄbbi 2 milliĂĄrd ember, akik rejtett Ă©hsĂ©gben szenvednek. Ez nem kalĂłria-, hanem mikrotĂĄpanyag-hiĂĄnyt jelent. Ɛk elegendƑ Ă©lelmiszert fogyasztanak, tehĂĄt a szĂł klasszikus Ă©rtelmĂ©ben nem Ă©heznek, ĂĄm Ă©trendjĂŒk szĂĄmos fontos tĂĄpanyagot nĂ©lkĂŒlöz.

A rejtett Ă©hsĂ©g nem korlĂĄtozĂłdik a fejlƑdƑ vilĂĄg orszĂĄgaira. MagyarorszĂĄgon is sokakat Ă©rinthet Ășgy, hogy nem is feltĂ©tlenĂŒl tudnak rĂłla. SƑt könnyen elkĂ©pzelhetƑ, hogy miközben meghĂ­zunk, a testĂŒnk valĂłjĂĄban Ă©hezik. Ennek ellenszere a vĂĄltozatos, kiegyensĂșlyozott tĂĄplĂĄlkozĂĄs, adott esetben a tĂĄplĂĄlĂ©k-kiegĂ©szĂ­tƑk fogyasztĂĄsa lehet. FelmerĂŒlhet a kĂ©rdĂ©s, hogy az egyre alacsonyabb tĂĄpanyagtartalmĂș növĂ©nyek – akĂĄr megfelelƑ Ă©trend mellett – nem okoznak-e rejtett Ă©hsĂ©get?

A kutatĂłk ajĂĄnlĂĄsai szerint a csökkenƑ tĂĄpanyagtartalomra az a vĂĄlasz, hogy egyszerƱen több növĂ©nyi Ă©lelmiszert fogyasztunk. A zöldsĂ©gek Ă©s a gyĂŒmölcsök mellett Ă©rdemes elƑnyben rĂ©szesĂ­teni a teljes kiƑrlĂ©sƱ gabonĂĄkat, a diĂł- Ă©s babfĂ©lĂ©ket, a kemĂ©nyĂ­tƑben gazdag Ă©lelmiszerek fogyasztĂĄsĂĄt pedig Ă©rdemes nĂ©mileg visszafogni. Ezek mellett pedig hasznos törekedni arra, hogy amennyiben tehetjĂŒk, ökolĂłgiai termesztĂ©sbƑl szĂĄrmazĂł bioĂ©lelmiszereket fogyasszunk. Ezek tĂĄpanyagcsökkenĂ©se kisebb mĂ©rtĂ©kƱ lehet, mint nagyĂŒzemi tĂĄrsaikĂ©.

ForrĂĄsok: Scientific American, The New York Times, Politico

search icon