Fenntartható ökováros a sivatag közepén?

Fenntartható ökováros a sivatag közepén?
Fenntartható ökováros a sivatag közepén?

Egy amerikai üzletember, Marc Lore a fejébe vette, hogy felhúz egy teljese új, 5 milliós lakosságú modern, diverz, klímabarát várost valamelyik amerikai sivatag közepén. A Telosa névre keresztelt várost úgy alakítanák ki, hogy mindenhova 15 percen belül el lehessen jutni, így autókra sem lenne szükség.

Lore elképzelése szerint Telosa a jövő városainak modellje lehetne, és alternatívát nyújtana a szerinte jelenleg fenntarthatatlan amerikai várostervezés számára. Nem feltétlenül egy tökéletes utópiát szeretne megvalósítani, ő is úgy számol, hogy a projektnek lehetnek, lesznek hibái, de bízik benne, hogy egy élhető és humáncentrikus közösséget tud majd teremteni.

Telosát olyan alapelvek mentén tervezi felépíteni, melyet valóban minden mai város megirigyelhetne. Ezek közül a legfontosabbak:

Autómentesség – a város egyik végéből a másikba el lehet majd jutni 15 perc alatt, lehetőség szerint gyalog. Alternatívaként rendelkezésre állnak majd elektromos rollerek, és hogy a sci-fik kedvelői is elégedetten csettintsenek, tervben vannak személyszállító drónrepülőgépek, önvezető podok és egy földalatti közlekedési rendszer is.

Önellátás – Telosában lehetőség szerint mindent újrahasznosítanának és önellátásra rendelkeznének be. A város gyűjtené az esővizet, a szennyvizet pedig tisztítva újra felhasználnák. Az energiaellátást napelemek biztosítanák, az organikus hulladékból pedig a város mezőgazdasága nyerne újra tápanyagot.

Transzparens önkormányzatiság – a város költségvetése, nyilvános, folyamatosan frissülő és átlátható lenne, miközben az önkormányzat minden ülését nyilvánossá tennék, a lakókat pedig arra buzdítanák, hogy vegyenek részt a döntéshozatali folyamatokban.

Ingyenes egészségügy és oktatás – a de facto közegészségügyi rendszer nélkül működő Egyesült Államokban igencsak nagy újítás lenne egy olyan rendszer, ahol az egészségügyi ellátás mindenki számára ingyenes és hozzáférhető lehetne.

Mikor lehet költözni?

A bökkenő csak az, hogy a projekt megvalósításához 400 milliárd dollárra lenne szükség, amely jelenlegi árfolyamon nagyjából 147 ezermilliárd forint. Ez a 2019-es magyar GDP durván két és félszerese. Épp ezért Lore úgy tervezi, hogy a fejlesztés szakaszokra osztva valósulhatna meg. Az első, 2030-ban átadásra kerülő városrész „csak” 25 milliárd dollárból kerülne kivitelezésre és 50 ezer embert fogadna be, utána kerülne csak sor a bővítésre. Az ötmilliós lakószámot 2070-re tervezik elérni.

Az üzletember, aki egyébként a Walmart volt e-kereskedelmi igazgatója és maga is milliárdos, úgy véli, egy új tulajdonosi struktúra létrehozására lenne szükség a városban. A tervek szerint egy közösségi befektetési alap tulajdonában lenne az összes városhoz tartozó földterület, melyben részesedése lenne minden lakosnak.

Egyelőre még nem tudni, hogy ki és mikor költözhet be a majdani városba, de Lore szerint „bárki jöhet” majd. Az viszont valószínűsíthető, hogy a lakhatási jogok megszerzéséhez bizonyos alaptőkére szükség lesz majd, ez pedig sokakat kizárhat majd. (portfolio)

search icon