Tüdő- és vastagbélrákban halnak meg a legtöbben
Tüdő- és vastagbélrákban halnak meg a legtöbben

Megdöbbentő képet fest az ország egészségügyi állapotáról az Európai Bizottság friss jelentése, amely a rákos megbetegedéseket és annak kockázati tényezőit mérte fel az unióban. Magyarországon átlag feletti a daganatos elhalálozások száma.

Magyarországon mind a férfiak, mind a nők esetében uniós átlag feletti a rákos megbetegedések becsült incidenciája és a daganatos halálozás; ebben komoly szerepe van a jelentős tüdőrák- és vastagbélráktehernek. Annak ellenére, hogy 2011 óta csökkent a rák miatti mortalitás, 2021-ben a 100 000 lakosra jutó 310 daganatos halálozással továbbra is EU-szerte Magyarországon volt a legmagasabb ez a szám.

További aggodalomra ad okot, hogy mind a felnőttek, mind a serdülők körében nagy gyakorisággal fordulnak elő a rákos megbetegedések kockázati tényezői. A magyarok körében a dohányzás, az ittasság és a túlsúly előfordulási gyakorisága egyaránt meghaladja az uniós átlagot. A magyar felnőtt nők körében a túlsúly előfordulási gyakorisága 52% volt, ami 8 százalékponttal magasabb az uniós átlagnál.

Korai felismerés fontossága egyértelmű, de Magyarországon az emlő- és a méhnyakrákra vonatkozó szervezett szűrőprogramokban való részvétel az idők során csökkent, az emlőrák esetében 30%-ra, a méhnyakrák esetében pedig 26%-ra 2022-ben. Sok nő azonban a magánegészségügyben veszi igénybe a méhnyakrák-szűrést.

A vastagbélrák-szűrés lefedettsége szintén alacsony (8%). A digitális megoldások kiaknázására és a szűrési szolgáltatások körének bővítésére irányuló erőfeszítések célja, hogy enyhüljenek a magyar lakosság körében a rák okozta terhek.

Az ötéves túlélési arány elmúlt évtizedben bekövetkezett javulása azt jelzi, hogy javult a rákellátás minősége Magyarországon. Az elmúlt években hozott intézkedések a magas színvonalú rákkezeléshez való hozzáférés javítására összpontosítottak a diagnosztikai és kezelési berendezések megújítása és bővítése révén. Az emberierőforrás-hiány azonban tartós kihívást jelent a rákellátási rendszerben. Emellett az elkövetkező években a rák várhatóan jelentősebb negatív hatással lesz a magyarok várható élettartamára és mentális egészségére, mint az EU más részein élők esetében.

A teljes jelentés itt elolvasható.

Forrás: Európai Rákegyenlőtlenségi Regiszter

Kép: Canva

search icon