A Boldog Bolygó Index (BBI), angolul Happy Planet Index (HPI) a fenntartható jóllét mérőszáma. A HPI azt méri, hogy az egyes államok, országok mennyit használnak fel a Föld erőforrásaiból, és hogy ennek eredményeként milyen hosszú és boldog életet élnek polgáraik.
Az indexet, melyet a New Economics Foundation vezette be 2006-ban, lényegében négy kulcsfontosságú tényező kombinálásával számolják ki.
- A születéskor várható élettartam: az ENSZ adatai alapján határozzák meg az egyes országokra vonatkozóan.
- Jóllét [0–10]: összességében mennyire elégedettek az emberek az életükkel az adott országban (Gallup World Poll).
- Egyenlőtlenség [%]: az adott ország lakosai közti egyenlőtlenség a várható élettartamot és a jóllétet tekintve.
- Ökológiai lábnyom [hektár/fő]: a Global Footprint Network adatai alapján határozzák meg.
A BBI nyilvántartásában azok az országok a legsikeresebbek, ahol az emberek hosszú és boldog életet élnek, kevés környezeti költséggel. Az index az országokat zöld (magasabb pontszámú), sárga és piros kategóriába sorolja. A pontszámok pedig 0-tól (a legrosszabbtól) 100-ig terjednek. A lista élén jelenleg Costa Rica áll, hazánk a középmezőnyben a 69. helyet foglalja el.
A Boldog Bolygó Index jelentősége
A Happy Planet Indexet a bruttó hazai termék (GDP) alternatívájaként alkották meg. Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a GDP és az országok fejlődésének egyéb jól bevált mutatói nem veszik figyelembe a fenntarthatóságot. Különösen a GDP-t nem tartják megfelelőnek, mivel a legtöbb ember fő célja általában nem a gazdagság, hanem a boldogság és az egészség. Ezért a Happy Planet Index hasznos eszköz is lehet, amely segítheti a nemzeteket a fenntartható jövő felé vezető úton, rámutatva arra, hogyan lehet jó életet élni bolygónk veszélyeztetése nélkül.