Evolúció
Evolúció

A biológiai evolúció fogalmán azt a folyamatot értjük, ahogyan az évmilliók során a mai élővilág egyes populációi kialakultak. A folyamat során egy-egy populáció genetikai összetétele megváltozik, új fajok jönnek létre, míg mások kihalnak, közben pedig bolygónk élővilága folyamatos változáson megy keresztül.

Noha az evolúciós gondolkodás gyökerei már az ókori görögöknél és rómaiaknál jelen voltak, a jelenséget elsőként Charles Darwin, angol kutató írta le, akinek 1859-ben megjelent fő műve, a „A fajok eredete” máig az emberiség egyik legfontosabb tudományos munkája.

Darwin a könyvben többek között arról ír, hogy az egyes fajok közös őstől származnak, és egyetlen szerteágazó törzsfához tartozik minden élő és valaha létezett faj. Elmélete kezdetben ellenállást váltott ki, sokan támadták Darwint például az ember eredetével kapcsolatos megállapításai miatt. Ennek egyik fő oka az volt, hogy szerinte az evolúció természetes folyamat eredménye, mely Isten irányítása és felügyelete nélkül zajlik.

Az evolúció során az élőlények fokozatosan, kis lépésekben mutálódnak, és alkalmazkodnak a környezet változásaihoz. A kevésbé alkalmazkodóképes egyedek és fajok kihalnak, ezt természetes kiválasztódásnak nevezzük.

További szócikkek

Kapcsolódó szócikkek

Antropocentrikus világnézet

search icon