Az olaszországi Liguria tartomány messze földön híres színpompás épületeiről, zöld zsalugátereiről, sziklás tengerpartjairól, a bazsalikomos pesztóról, Portofinóról és a Cinque Terréről. Akarva-akaratlanul is a hullámok csipkézte halászfalvak látványa az első asszociációnk Liguria kapcsán. Mégis szót érdemel a tartomány területének kétharmadán húzódó hegyvidék, s nem elsősorban a népszerű látványosságok miatt. E turistaforgalomtól mentes, szerpentines tájegység különleges élettér, amelynek lakói az általánosnál jóval visszafogottabb, fenntarthatóbb életet élnek, és összetartó közösséget alkotnak.
Városból a csendbe
Chiavari városától harminc percnyi autóútra, magas hegyek ölelésében, Marinellánál és férjénél, Paolónál vendégeskedek. Négyszáz méter magasan vagyunk a tengerszint felett, körülöttünk erdő, akármerre tekintünk. A birtokukhoz vezető szerpentinek mentén csupán néhány száz méterenként áll egy-egy ház. Levaggi településen forgalom, szmog, dudaszó nincs, csupán a természet hangjaira lehetünk figyelmesek: a kabócák olaszos virtusban zajonganak az olívafákon. Érkezésemkor már nehezen viselhető a hőség, ezért Marinella szívélyesen invitál házába, és körbevezet.
A borjú háza
Feltűnően kellemes a hőmérséklet odabent annak ellenére, hogy délnyugati az épület tájolása. Bár légkondinak nyoma sincs, a vastag kőfalak már választ is adnak fel nem tett kérdésemre. Szépen munkált fagerendákon időzik a tekintetem, amelyek sajátos hangulatot adnak a hegyoldalba épített háznak.
„2011-ben vásároltuk az ingatlant. A felújítást magunk végeztük, igyekeztünk megőrizni minden értéket, amelyet ez a kétszáz éves ház, a „Ca’di Bucci” (magyarul: a borjú háza) magáénak tudhat. Az épület anno helyben beszerezhető alapanyagokból készült: kőből és fából, a szigetelést náddal és gesztenyehéjjal oldották meg. A felújítás során fontos szempont volt, hogy ne kelljen külső alapanyaghoz, például fenyőfához nyúlni, ezért újrahasználtunk és felújítottunk mindent, ami erre alkalmas volt: a padlástérben talált gesztenyefa gerendákból beltéri lépcsők készültek.” – meséli büszkén a ház asszonya.
Alapanyagok a természetből
A szelídgesztenye a környék egyik jellegzetessége, nemcsak fáját és termését, hanem héját és levelét is használják a helyiek. Marinella utóbbival kenyerét burkolja és illatosítja sütés közben. Nemzetközi népszerűségnek örvendenek a „Fratelli Levaggi” asztalosok, akik a gesztenyefa megmunkálásának generációkon átívelő szakértelmével gyártják egyedi és minőségi bútoraikat.
Vendéglátóim előszeretettel gyűjtik be, amit a természet a különböző évszakokban kínál, s lehetőség szerint a konyhában nap mint nap készülő finomságok alapanyagait is ezek adják. Az ehető vadvirágokból saláta, a pitypangból méz, a gesztenyéből sült csemege vagy lekvár, az olívabogyókból saját olaj, a gombákból ízletes tésztafeltét készül. Természetesen gyümölcsösük és konyhakertjük változatos, vegyszermentes terményei is a tányérra kerülnek.
Meg is kóstoltam!
Kölcsönös szimpátiával merültünk el a társalgásban, csupán Paolo érkezése juttatta eszünkbe, hogy ebédidő van. Az előkészített finomságok ott sorakoznak a konyhapulton, s mi szép lassan, kellemes eszmecsere közben, békés élvezettel fogyasztjuk a fogásokat egymás után: spagetti kiskerti zöldségekkel, spenótos torta salátával, házi ricotta, olasz lecsó barna kenyérrel, s a végén az elmaradhatatlan espresso. A szieszta észrevétlenül ér utol.
Összetartó közösséget alkotnak
A kora délutáni bóbiskolás után ott folytatjuk, ahol abbahagytuk. Miközben egy pohár vizet tölt a kancsóból, Marinella elmeséli, hogy az ivóvíz a helyi, száznyolcvan fős közösség tulajdonában van, így egyértelműen ők felelősek a három forrásból eredő víz tisztaságáért is.
„Értékeink védelme számunkra természetes, ez tartja össze közösségünket. Segítjük és támogatjuk, sőt, kiegészítjük egymást. Árukat, terményeket és szolgáltatásokat cserélünk. A ricotta, a tojás, a méz és a méhviaszos kendők, szappanok, természetes kozmetikumok, lakásdekorációk, de a kerti mulcs alapanyaga és a trágya is a szomszédságból érkezik hozzánk. A téli tűzifa a környékbeli erdőkből származik” – hangsúlyozza a helyi alapanyagok jelentőségét.
A közösség a természetéhez hasonló tisztelettel fordul a környék épített öröksége felé is. Marinella szívügyeként tekint annak a vízimalomnak a sorsára, amely 1872-ig működött, s most abban a reményben áll restaurálás alatt, hogy hamarosan újra őrölheti a gabonát. Addig is rendezvények helyszínéül szolgál, ő is rendszeresen tart ott előadásokat.
Itt az idő is más ütemben telik
Amint csillapodik a hőség, kimerészkedünk az udvarra, vendéglátóim körbevezetnek a birtokon. A délután második felében már az állatok is előmerészkednek, meglepően gazdag a fauna. Hozzám hasonlóan ők is a tulajdonosok vendégszeretetét élvezik.
Gyönyörködünk még egy kicsit a tájban, közben enyhe szellő táncoltatja a szélcsengőt. Az idő elszaladt, vagy mi lassultunk le túlságosan… Indulnom kell, ha el szeretném érni a Chiavariból induló vonatot. Marinella kedves, személyes ajándékokkal és egy felejthetetlen találkozás emlékével bocsát utamra. Visszatérek! Grazie per l’esperienza e l’ospitalità!
Kiemelt kép: Marinella cseresznyefa-csemetéje mellett / Szentgyörgyi Anna