A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 1948-as alapítású, svájci központú szervezet természeti értékeink megőrzésére. Legismertebb tevékenysége a kihalással veszélyeztetett fajok listájának összeállítása, amelyet gyakran vörös listának vagy vörös könyvnek neveznek.
Ez a lista szigorú szabályok szerint végzett értékelési folyamat eredménye. Az értékeléseket egy adott fajt legjobban ismerő szakértők végzik – a szubjektivitás mellőzése végett – meghatározott protokoll szerint. A vörös lista minden faj esetében megadja kipusztulásuk kockázatának mértékét.
A Földön ma élő és a közelmúltban létezett összes élőlény besorolható az alábbi kategóriák valamelyikébe:
- Kipusztult: az utolsó ismert példánya is elpusztult.
- Vadon kipusztult: a fajnak csak fogságban élő egyedei léteznek.
- Súlyosan veszélyeztetett: a kipusztulás közvetlen közelébe került faj.
- Veszélyeztetett: természetes környezetében a közeljövőben a kihalás veszélye fenyegeti.
- Sebezhető: természetes környezetében előreláthatóan a kihalás szélére fog kerülni.
- Mérsékelten veszélyeztetett: nem fenyegeti a kihalás, de védelem nélkül előreláthatóan a veszélyeztetett fajok közé kerül.
- Nem veszélyeztetett: elterjedt faj, amelyet jelenleg nem fenyeget a kihalás veszélye.
- Adathiányos: amelyekről nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű adat.
Az IUCN vörös listája alapján 2020-ban harminceggyel nőtt a kihalt fajok száma. A vörös listán már 128 918 állat-, növény- és gombafaj található, amelyek közül 35 765-öt fenyeget a kihalás.
A nemzetközi vörös lista mellett egyes országoknak vagy egyes nagyobb régióknak is van vörös listájuk a kipusztult és/vagy veszélyeztetett növény- és állatfajokról. Hazánkban 1989-ben jelent meg az első vörös lista, amely 730 növényfajt és 400 állatfajt elemez.