Klímaszorongás
Klímaszorongás

A klímaváltozás és a környezetszennyezés következtében kialakuló szorongást nevezzük klímaszorongásnak vagy más néven ökoszorongásnak. A terminus angol megfelelőjét (climate anxiety) először 2017-ben használta az Amerikai Pszichológiai Társaság.

Alapvetően nem számít betegségnek, sokkal inkább tekinthető egyfajta állapotnak, amely azáltal alakul ki, hogy valaki túl sok időt tölt a globális felmelegedés végkimenetelének elképzelésével. Ezáltal túlzottan erős, néha irracionális félelem alakulhat ki az erre hajlamos személyekben. Nagyon hasonló ez a jelenség ahhoz, ami az 1950-es és 1970-es évek között volt megfigyelhető a világban. Ebben a hidegháborús időszakban sokan egy esetleges atomtámadástól féltek.

Még nincs egységes definíciója, nem szerepel a mentális betegségek diagnosztikai rendszerében sem, de elmondható, hogy azokat a szorongásos tüneteket sorolják ide, amelyeket a klímaváltozástól, egy lehetséges klímakatasztrófától való félelem miatt éreznek az emberek. Ez ugyanolyan erőteljes tünetekkel jár együtt, mint bármely szorongásos zavar. Izzadni vagy szédülni kezdhetünk tőle, de felléphet álmatlanság vagy akár pánikroham is. A jelenség állandó stresszel is társulhat, ez pedig hosszú távon igen káros az ember egészségére.

A leginkább érintett csoportok:

  • az elhivatott környezet- és természetvédők, mert ők közelebbről látják és értik az egész folyamatot;
  • szülők, akik úgy érzékelik, hogy ha ez a folyamat így folytatódik, a gyerekeik jövője veszélybe kerül(het);
  • olyan fiatal felnőttek, akik szeretnék az életet élvezni, de attól félnek, hogy nem lesz rá lehetőségük;
  • a túlérzékeny emberek, akik amúgy is hajlamosak szorongásra, aggódásra;
  • az idősek, akik már most a saját bőrükön érzik a klímaváltozás fizikai hatásait, és az unokáik jövőjét féltik.

Az egyik legjobb dolog, amit tehetünk a klímaszorongás ellen, ha csatlakozunk olyan civil szervezethez vagy csoporthoz, amely aktívan tesz a klímaváltozás ellen. Ezek a szervezetek a klímaváltozással való pozitív megküzdés példáinak és a fenntartható fejlődés eszközeinek számítanak.

További szócikkek
search icon