Ijesztő tempóban szárad ki ez a folyómeder

A tartós szárazság miatt jelentősen csökkent a Duna vízszintje, jól látható változásokat okozva.
Jelentős mértékben visszahúzódott a Duna vize Dunakeszi térségében az elmúlt napok során. A folyó vízszintjének csökkenése szemmel látható változásokat idézett elő: egyre nagyobb kiterjedésű kavicsos és iszapos partszakaszok kerültek felszínre, miközben a víz jóval beljebb húzódott a korábban megszokott medervonalhoz képest. A korábban víz alatt álló területek most már szárazon láthatók, a part mentén pedig széles sávban tárult fel a meder, amelyet kavicsos és iszapos felszínek borítanak.
A vízállási adatok is alátámasztják a látványos apadást. A gödi vízmérce július 4-én még 78 centiméteres vízállást mutatott, hétfőre azonban ez az érték -8 centiméterre csökkent. Ez azt jelenti, hogy alig több mint egy hét alatt összesen 86 centiméterrel mérséklődött a Duna vízszintje ezen a folyószakaszon.
A gyors vízszintcsökkenés hátterében elsősorban az elmúlt időszak csapadékszegény időjárása áll. A hosszan tartó meleg és száraz idő következtében a vízgyűjtő területeken nem érkezett elegendő utánpótlás a folyóba. Bár az elmúlt napokban elszórtan előfordultak záporok és zivatarok, ezek jellemzően csak kisebb térségeket érintettek, így nem tudták érdemben befolyásolni a Duna vízállását.
A jelenlegi helyzet jól mutatja, hogy a tartós csapadékhiány milyen gyorsan képes hatást gyakorolni a hazai folyók vízszintjére. Amennyiben a következő időszakban sem érkezik számottevő csapadék a Duna vízgyűjtő területére, az alacsony vízállás várhatóan továbbra is fennmaradhat.
Fotó: Canva





























