Annyi különleges lehetőség adódik, ha valaki enni akar egy jót. Számos remek konyha közül válogathatsz: vannak közérthetőbbek, mint az olasz, vagy kicsit elborultabbak, mint egy valódi kínai. Az indián konyha azonban mindnél változatosabb. Több mint 500 törzs különböző hagyományokkal, ételekkel, tartósítási módokkal, amelyeket érdemes megismerni.
Számomra az étkezés és a főzés nem csak szükséges eszköze az életben maradásnak, és nem is csak örömforrás. A gasztronómia lehetőségei, széles skálája és különleges megközelítései lenyűgöznek. Bevallom, nem tudom megérteni a rántott húson és sült krumplin élő embereket, azokat pláne nem, akik egy étteremben is ezt kérik. A világ konyhái ugyanis olyan sokszínűek, annyi újdonságot rejtenek, hogy véteknek tartom, ha mindezt valaki nem próbálja ki, mert nem nyitott az új ételekre. Ez persze csak az én véleményem. Van, akinek az étkezés csak szükséges tennivaló, kipipálandó lépcső a Maslow-piramison. Egy népnek a konyhája azonban sokkal több ennél, kihagyhatatlan, ha meg akarjuk ismerni magát a népet. Ilyen az indián konyha is, amely rendkívül színes és természetközeli nézeteket képvisel.
Az amerikai őslakosoknak köszönhetjük alapvető élelmiszereinket
Ha egy kicsit távolabbról indítunk, egyből érezhető lesz, miért is olyan fontos az amerikai őslakosok kultúrája és ezáltal a gasztronómiája is. Kolumbusz Kristóf – habár Ázsiába indult, és Amerikába érkezett – megdöbbenve tapasztalhatta meg az új növényeknek a sokszínűségét, amit az Újvilág nyújthatott. A becslések szerint a jelenlegi élelmiszerkészletünk 60%-a Észak-Amerikából származik. Az európaiak megérkezése előtt az őslakos amerikaiak már javában termesztették a ma már annyira általánosnak mondható kukoricát, burgonyát, paprikát, paradicsomot, babot és tökfajtákat, és remekül értettek a tartósításhoz és az ételek elkészítéséhez is.
Kolumbusz a hajózásai során találkozott a szegfűborssal, a chilivel, ezek bevezetése alapjaiban változtatta meg az európai ételeket is. Csak néhány példa arra, mit köszönhetünk az amerikai őslakosoknak:
- chili és kaliforniai paprika,
- vesebab, feketebab, pinto bab,
- csicsóka,
- burgonya,
- tökfajták,
- édesburgonya,
- paradicsom,
- avokádó,
- áfonya,
- kakaó,
- kukorica,
- quinoa,
- kesudió,
- vanília.
Ahány törzs, annyi szokás
Az indiánoknak köszönhetjük tehát azokat a növényeket, amelyeket nap mint nap az asztalunkra teszünk, ám a különböző törzsek mind eltérő étrenddel és szokásokkal rendelkeztek. A becslések szerint az ősök 10–12 ezer évvel ezelőtti kihalása jelentős változásokat eredményezett Észak-Amerika növény- és állatvilágában. Sok indián törzs átállt arra, hogy legalább részben a mezőgazdaságra hagyatkozzon, ami a stabil élelmiszer-ellátás egyik biztosítéka volt. Azt, hogy az akkori mintegy 60 megafaunafaj eltűnése emberi tevékenység vagy az abban az időszakban bekövetkezett gyors klímaváltozás következménye-e, máig nem tudjuk.
Az azonban szinte biztos, hogy gyakorlatilag az összes lehetséges növényt és állatot felhasználták élelmiszerként. Egy korai feljegyzés leírja a szarvas- és medvevadászatot, valamint a halászat módszereit; valamint fő élelmiszerként említi a kukoricát, amelyet gyakran babbal és gesztenyével kevertek, és kukoricakenyér sütéséhez használtak.
Az indián étrend felépítése nagymértékben függött az őshonos növényektől és állatoktól azon a területen, ahol éltek. Például a fűrészpálma bogyója a floridai törzsek egyedülálló közös tápláléka volt, a sivatagi törzsek a fügekaktusz termését és leveleit használták, a bölény pedig a Nyugat-Alföld indián törzseinek fontos tápláléka volt.
Az indián törzsek alapvető életfelfogása a természettel való szoros együttműködés, és annak tisztelete. Ez megmutatkozik abban is, milyen sokrétű tudásra tettek szert a természet megfigyelése révén. Ez vonatkozik a gyógyítás témakörére is: a gyógynövények ismerete és használata az indián törzsek életének egyik legfontosabb eleme.
Egy indián egy tomahawkkal nemcsak az élelem megszerzését és elkészítését oldaná meg a vadonban, de még kunyhót és edényeket is készítene magának.
A „három nővér”: a legfőbb élelmiszerek
A három nővéren a babot, a kukoricát és a tököt értjük. Ezek adták az indián gasztronómia gerincét, ezt a három növényt együtt is termesztették. A kukorica volt a bennszülött amerikaiak legfontosabb alapélelmiszere, sőt, a kukoricaszár a bab termesztésében is segítség volt, és a kukorica árnyéka jót tett a levelek alatt termő töknek. A bab, mint minden hüvelyes, nitrogént biztosított a kukoricának és a töknek. A nagy tök és a töklevelek árnyéka mindhárom növény számára megtartotta a nedvességet a talajban. Ezt nevezhetjük jól átgondolt növénytársításnak!
Bár más növényeket, például burgonyát, paradicsomot és paprikát is termesztettek, a három nővér képezte az észak-amerikai indián mezőgazdaság alapját, és sok törzs elsődleges táplálékát. A kertészkedés és a mezőgazdaság ma a modern indiánok életének is fontos része. Ők tehát nem osztották fel kertjeiket különálló, monokultúrás részekre, hanem társulásokat hoztak létre. Ezek között árkokat készítettek, melyek tározóként funkcionáltak, itt gyűlt össze a felesleges víz.
Az indián törzsek fejlett mezőgazdaságuk mellett erősen függtek a vadon élő állatoktól és növényektől. A bogyókat és a gyümölcsöket nyersen fogyasztották, de a legtöbb egyéb ételt megfőzték. Vadhúsból, kukoricából, babból, burgonyából, borsóból, sütőtökből, szárított gyümölcsökből és fűszerekből jóformán minden ételt el tudtak készíteni, ráadásul nagyon változatosan.
Főzz úgy, mint az amerikai őslakosok!
A legalapvetőbb technikáik közé tartozott a sütés, a főzés (forralással) és a nyílt tűzön sütés. A kukoricát sokféleképpen felhasználták. A succotash egy egyszerű kukoricás-babos étel volt, szinte végtelen variációban.
Ez az étel már önmagában is kiegyensúlyozott étkezést biztosított, a kukorica és a bab pedig teljes értékű tápanyagbevitelt jelentett. A kukoricát a floridai Seminole törzsek s ofkee néven ismert kásaként is főzték. Ez általában csak vízben főtt kukoricaliszt volt. A kukoricakenyér szintén nagyon elterjedt étel volt az amerikai őslakosok körében: ez lehetett vékony és lapos, mint például a tortilla, vagy vastag, amely inkább a modern kukoricakenyérre hasonlított.
A kukoricát és a babot gyakran kombinálták babkenyér formájában, amely egy babos kukoricakenyérként értelmezhető. A babkenyér elkészítése egyszerű, és a legtöbb indián recepthez hasonlóan az alapanyagok és a főzési módok is változtathatók az alapanyagok rendelkezésre álló mennyiségétől függően. Az elkészítési módok is változatosak lehetnek, lehet sütni, serpenyőben pirítani vagy akár rántani is. A kenyér a legtöbb modern észak-amerikai indián igen kedvelt étele, részben azért, mert a túlélési képesség jelképe. Régen kedvezőtlen körülmények között is előállították, amikor erőszakkal elüldözték őket otthonukból, hogy új területeken éljenek, ahol nem ismerték a helyi ételeket. A sült kenyér volt az, amely az ismeretlen rezervátumokban is biztos élelem volt a számukra.
Tök, hal és hús
A tök, a harmadik nővér szintén jelentős élelmiszer volt, bár nem kapott olyan központi helyet az étrendben, mint a kukorica. Sokféle tök és sütőtök állt az indiánok rendelkezésére, köztük a nyári tökök és a vajtök. A kemény, őszi tökféléket tárolták, és télen friss zöldségként használták fel. A tököt darabokban megsütve, levesekhez és pörköltekhez adva vagy egészben sütve fogyasztották.
A hús és a hal elkészítésének is számos bevált módja volt. A legelterjedtebb és legegyszerűbb módszer a szabad tűzön való sütés-főzés volt. A halat megtisztították, besózták, és egy éjszakán át állni hagyták. Másnap felfűzték egy rúdra, és tűz fölött gyakori forgatással, egyenletesen megsütötték. A húsokat levesként, pörköltként és zöldségekkel együtt készítették el. Egy klasszikus ételük hasonlít a fajitas-hoz, amely egy népszerű mexikói étel. Ez zöldségekből, például paprikából és hagymából készül húscsíkokkal, lapos kukoricakenyérrel. A halat levesnek is megfőzték, kukoricapéppel tálalták, ez ma a polentához hasonlít.
Alapvető indián receptek a modern konyhák számára is
A sült bab szintén közkedvelt indián étel, amely kiállta az idők próbáját, így a világ számos részén népszerűvé vált. A legtöbb indián recepthez hasonlóan a sült babnak is sok változata van. Az alapreceptben az alábbiak szerepelnek:
- 150 gramm száraz bab,
- 80 gramm juharszirup vagy méz,
- 1 apróra vágott hagyma,
- 225 gramm őzhús (ez értelemszerűen lehet más húsféle is),
- 1 teáskanál só,
- választható hozzávalók: paprika, gyökérzöldségek és hal.
Így készítjük: A babot készre főzzük, hozzáadjuk a többi hozzávalót, edénybe tesszük, lefedjük és tábortűz mellett vagy közepes lángon legalább 1 órán át sütjük.
Egy másik közkedvelt étel a sült makktök, amely téli tökféle. Hozzávalók:
- 1 makktök,
- 2 evőkanál juharszirup vagy méz,
- 2 evőkanál dió,
- málna, áfonya vagy szárított gyümölcs.
Így készítjük: A makktököt félbevágjuk, lefelé fordítva vagy lefedve forró sütőben puhára sütjük (kb. 1 óra alatt). Rátesszük a juharszirupot, a diót és a bogyókat a két felére, és tálaljuk.
Végül a méltán népszerű babkenyér receptje. Bárki bátran elkészítheti otthon is:
- 500 gramm kukoricadara,
- 260 gramm főtt pinto bab,
- 1 tk sütőpor,
- 1 tk só,
- 6 felvert fürjtojás (vagy 2 tyúktojás).
Így készítjük: Összekeverjük az összes száraz hozzávalót egy tálban. Hozzáadjuk a babot a felvert tojással, és jól összekeverjük. Ha több folyadékra van szükség a lágy tésztához, szükség esetén kevés vizet adhatunk hozzá. Felmelegítünk egy lapos követ a tábortűznél vagy egy serpenyőt a tűzhelyen, bekenjük zsírral vagy olajjal, majd lenyomkodjuk tésztát, hogy lapos kenyér legyen. Hagyjuk jól megfőni anélkül, hogy megégne!
Az ősi népek konyhái, a hagyományokra és a természet szeretetére épülő ételek ma egyre népszerűbbek. Néha szeretném azt hinni, hogy a nagy modern őrületben, ahol már az AI irányít, ahol okostelefonokat, okosotthonokat és okosmosógépeket használunk, egy részünk visszavágyik a természetbe és a természetes élelmiszer-termelésbe. Ahol nem félünk bekoszolni a kezünket az ételeinkért, és ahol tudunk harmóniában élni növénnyel és állattal egyaránt. Akárcsak az őslakos amerikai indiánok.
Kizárólag az egészséges táplálkozás számít fenntarthatónak. Ideje végre gátat szabnunk a mértéktelen húsfogyasztásunknak, hiszen – ahogy egy korábbi, a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expót bemutató cikkünkben is írtuk – „a jóléti társadalmaknak jelentősen meg kell(ene) változtatniuk a táplálkozási szokásaikat a növényi élelmiszerek javára.”
Kiemelt kép: canva