A Földközi-tenger vidékéről származó rozmaringot az őskortól ismerjük és használjuk. Az örökzöld cserje nem csak fűszer- és gyógynövényként jelentős, de használatának kulturális vonatkozásai is vannak. A népi gyógyászatban számos módon alkalmazzák, és egyre több tudományos kutatás foglalkozik feltételezett gyógyító erejével.
Rendszertanilag a rozmaring (Salvia rosmarinus) a zsálya nemzetségébe tartozik, ám csak néhány éve sorolta oda a tudomány. Előtte Rosmarinus officinalis néven önálló nemzetségbe sorolták.
A rozmaring nevének eredete
A rozmaring névének eredete nem tisztázott, többféle magyarázatot ismerünk. Egyesek szerint elnevezése a görög rhops myrinos kifejezésből ered, melynek jelentése ’illatos cserje’. Mások a latin ros és marinus szavak összevonását sejtik a rozmaring neve mögött, ebben az esetben jelentése ’tengeri harmat’. Más magyarázatok szerint a ros inkább a tömjénre utalt, így latinul sokkal inkább tömjénillatú cserjét értettek alatta. Utóbbi mellett szól az is, hogy az ókorban igen értékesnek számító tömjén használatát a tömegek nem engedhették meg maguknak. Helyette a rozmaringot használták spirituális célokra, szertartásokhoz.
Az mindenesetre már ebből is látszik, hogy nem egy újhullámos fűszerről beszélünk, minimum évezredek óta ismerik és használják, legalábbis a mediterrán területeken. Az Alpoktól északra, illetve azokban a régiókban, ahol hűvösebbek a telek, csak jóval később terjedt el, mert a növény nem vészelte át a hideg évszakot. Ezen később a cserép megjelenése változtatott, majd jóval ezután a télálló fajták kinevelése tette lehetővé tartását a mérsékeltebb éghajlatú területeken is.
A rozmaring felhasználása
Egykor a párna alá helyezett rozmaringágaktól a démonok és a rossz álmok elűzését remélték. Hogy ez mennyiben valósult meg, arról pontos információk nem állnak rendelkezésünkre, de más területeken be tudunk számolni a rozmaring hatékonyságáról.
A konyhában széles körben használható, fűszerként remekül párosítható többféle hússal is. Kesernyés, aromás ízével képes feldobni az egyszerű sült zöldséget is, gyökérzöldségek, krumpli mellett is kiváló. Felhasználási köre igen széles, pácok, fűszerolaj készítésére is alkalmas. Származása okán leggyakrabban a mediterrán konyhákban találkozunk vele, az olasz, a francia vagy épp a görög gasztronómia egyik alapfűszere, nem mellékesen azért, mert vadon is mindenhol megtalálható.
Így főzz a rozmaringgal!
A fás szárú fűszernövényekre jellemzően a rozmaring is jobban érvényesül főzve. Érdemes már a főzés elején az ételhez adni, hogy aromaanyagai ki tudjanak oldódni. Ilyenkor akár az egész ágat hozzáadhatjuk, így a főzés végén egyszerűbb lesz eltávolítani. Sütéshez is remekül használható, de ebben az esetben érdemes felaprítani, hogy az aromák jobban érvényesülhessenek. Az aprítást egyébként főzésnél is bevetjük, ha intenzívebb ízhatást szeretnénk elérni.
A legjobb megoldás az, ha van saját növényünk, melyről szükség esetén frissen tudunk szedni néhány ágacskát, hajtást. Ha nincs ilyenünk, de friss rozmaringhoz jutunk, hosszabb időre eltárolhatjuk, ha a szárat konyhai papírtörlőbe csavarjuk, és légmentesen záródó dobozban tartjuk a hűtőszekrényben.
Alapszabályok a rozmaringgal való főzéshez
- A rozmaringot csak mértékkel használjuk! Ha túlzásba visszük, képes elnyomni a többi ízt.
- Tároláskor tartsuk szárazon! A nedvességtől tönkremegy a fűszerünk.
- Használjunk hozzá erős ízeket! A legjobban más erős aromájú mediterrán fűszerekkel harmonizál, mint a kakukkfű, a majoránna vagy az oregánó.
- Ne főzzük túl sokáig a rozmaringot! A túl hosszú főzés után a rozmaring enyhe kesernyés ízt adhat az ételeknek.
Receptek rozmaringgal
Fokhagymás, rozmaringos vaj
A rozmaringos vaj kiváló köret steakhez, de kenceként vagy zöldségvajként is használható. Remekül illik sült burgonyára vagy tésztához keverve.
Elkészítése
- Vágj fel 2 közepes gerezd fokhagymát, majd egy szakácskés széles oldalával vagy mozsárban pépesítsd!
- Egy kis tálban keverd össze a fokhagymát 1 teáskanál friss citromlével és kb. 1 teáskanál nagy szemű sóval!
- Adj hozzá fél teáskanál finomra vágott, friss rozmaringlevelet! Keverd jól össze!
- Adj hozzá 100 gramm szobahőmérsékletű vajat, és villával pépesítsd, amíg alaposan el nem keveredik!
- Tedd a vajat egy kis darab sütőpapírra, és formázd hasáb alakúra. Csomagold be jól, és felhasználásig hűtőben tárold!
A rozmaring hatása testünkre
A rozmaring nemcsak fűszerként, hanem gyógynövényként is segítőnk lehet, nem mellesleg azért, mert tele van értékes ásványi anyagokkal. Többféle módon is fogyaszthatjuk, egyfelől nyilván az ételekben felhasználva, de ha koncentráltabb hatást szeretnénk elérni, érdemes alkalmazni a belőle készült teát és a rozmaringolajat is.
Mint gyógynövény
A növény magas polifenol-tartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő hatású. Emellett teáját fogyasztják a klimax tüneteinek enyhítésére, epehajtóként és idegerősítőként, sőt migrénes fejfájásra is ajánlják. Bizonyítottan javítja az emésztést, serkenti a memóriát. Utóbbihoz érdekes adalék, hogy az ókori Görögországban a diákok rozmaringfüzért viseltek a hajukban a vizsgák előtt, mert úgy hitték, a növény javítja a teljesítményüket.
Rozmaringtea
Nemcsak különleges, de ahogy látni fogjuk, igen egészséges is a rozmaringtea. Elkészítése meglehetősen egyszerű, hiszen csak rozmaring, forró víz és egy kis türelem kell hozzá.
Hozzávalók:
- 2–3 teáskanál friss vagy szárított rozmaringlevél,
- 2–3 csésze víz,
- méz, cukor, citrom ízlés szerint.
Elkészítése
Miközben a víz melegszik, tisztítsuk meg és aprítsuk fel a rozmaringot! A felforralt vízbe tegyük bele a leveleket, majd attól függően, hogy milyen erős főzetet szeretnénk, hagyjuk állni 5–15 percig! Ezután szűrjük le, ízesítsük (ha szeretnénk), és már fogyaszthatjuk is.
A rozmaringtea pozitív hatásai
- Serkenti az emésztést.
- Erősíti az immunrendszert.
- Külsőleg alkalmazva nyugtatja a bőrirritációt.
- Hajöblítőként alkalmazva erősíti hajunk és fejbőrünk egészségét.
- Csökkentheti a megfázás és az influenza tüneteit.
- Növeli a koncentrációt, és javítja a memóriát.
- Fertőtlenítő hatású, így elpusztíthatja a baktériumokat.
- Egyesek öregedésgátló és rákmegelőző hatást is tulajdonítanak neki.
Ellenjavallat
A rozmaringtea fogyasztása várandós vagy szoptató nőknek nem ajánlott. Epilepsziában vagy magas vérnyomásban szenvedőknek ajánlott orvosukkal konzultálni, mielőtt fogyasztanák a teát, mivel a rozmaring növelheti a vérnyomást és az idegrendszer aktivitását. Szintén kerülendő a fogyasztása vese- és májbetegségekben szenvedőknek.
Rozmaringolaj
A rozmaringból készített olaj nagyszerű hatással van testünkre és elménkre. Fontos viszont, hogy tisztázzuk, miről is beszélünk. A rozmaringból készült illóolajat bármely drogériában és számos más üzletben beszerezhetjük. A rozmaringgal ízesített fűszerolajat viszont mi magunk is elkészíthetjük. A két szert egészen másként használhatjuk fel.
Rozmaringos fűszerolaj
A növény illat- és ízanyagai remekül oldódnak zsírban és olajban, ezért ideális választás, ha fűszerolajat szeretnénk készíteni. Bár boltban is kapható, olcsóbb megoldás, ha mi magunk készítjük el.
Hozzávalók:
- néhány ág friss, tisztított rozmaring,
- extra szűz olívaolaj,
- zárható üvegpalack.
Elkészítése
A rozmaringot mossuk, majd szárítsuk meg! Töltsünk fel egy tiszta üvegpalackot az olajjal, de ne teljesen! Ha a palack mérete megkívánja, vágjuk kisebb darabokra az ágacskákat, majd helyezzük őket az üvegbe! Ezután töltsük rá a maradék olajat, hogy szépen ellepje az ágakat! Zárjuk le a palackot, és néhány napig érleljük hűtőszekrényben vagy a kamrában, de fontos, hogy legyen jól lezárva, lehetőleg sötétben.
A kész olaj nagyjából 4–6 hétig őrzi meg frissességét, így érdemes egyszerre csak kisebb mennyiséget készíteni. Azonban ha leszűrjük, és hűtőszekrényben tároljuk, megduplázhatjuk az eltarthatósági idejét. Persze később is elfogyasztható, de ekkor már veszít az élvezeti értékéből. A rozmaringos fűszerolaj ugyanúgy felhasználható, mint maga a fűszer.
Rozmaring-illóolaj
A növényből készült illóolaj sokoldalúan felhasználható. Ahogy a növény, úgy az illóolaj is élénkíti a memóriát, segíti a tiszta gondolkodást, javítja a koncentrációt. Akár párologtatónkba helyezve, akár egy zsebkendőre cseppentve segít megnyugodni, felfrissülni. Ezeken kívül más problémákra is megoldást ígér:
- Stimulálja a vérkeringést.
Érdemes valamilyen vivőolajba keverni a rozmaring-illóolajat, és naponta megmasszírozni vele a lábunkat, főként akkor, ha egyébként fázósak vagyunk. Javítja a vérkeringést, így az oxigén és a tápanyagok könnyebben eljutnak a sejtekhez. - Segít a fejfájásban.
Képes csökkenteni a migrén és a fejfájás tüneteit. Ezt egyrészt az illóolaj belélegzésével érhetjük el, ha valamilyen vivőolaj segítségével a halántékunkba, homlokunkba masszírozzuk. - Gyulladáscsökkentő hatású.
Ízületi gyulladás, köszvény, hátfájás, de akár menstruációs fájdalom esetén is segíthet a tünetek enyhítésében. Ehhez készítsünk erős rozmaringteát, majd áztassunk bele egy megfelelő textíliát, például textilpelenkát! A kellemes hőmérsékletű textíliát tegyük a fájó területre, 10–15 percre. Érdemes többször is megismételni a műveletet. - Segít, ha zsíros a fejbőrünk.
Keverjünk néhány csepp illóolajat a samponunkba! Ettől nemcsak kellemesen rozmaringos illata lesz, de segít a zsírosodás megszüntetésében is. Vérkeringést javító hatása miatt a haj növekedését is serkenti, így a hajápolásban igazi telitalálat a rozmaring. Érdemes kipróbálni, hogy a hajunkat rozmaringteával öblítjük le! (Persze, csak miután a tea kihűlt!)
Hogyan gondozzuk és szaporítsuk?
Szerencsénk van, ugyanis a rozmaring nevelése igen egyszerű feladat függetlenül attól, hogy cserépben vagy szabadföldben tartjuk a növényt. Néhány szempontot azonban figyelembe kell vennünk, ha szép növényt szeretnénk!
- Talaj
A rozmaringot ültessük tápanyagban dús, laza szerkezetű, így jó vízáteresztő képességű talajba; legalábbis, ha cserépben szeretnénk nevelni. Időről időre érdemes nagyobb cserepet választani és a növényt átültetni, hogy a gyökerek szépen fejlődhessenek. - Megfelelő hely
Mint mediterrán növény, a rozmaring napfény- és melegigényes. Keressünk neki olyan helyet, ahol megfelelőek a körülmények! A tűző naptól nem kell félteni, sőt a szárazságot is jól tűri, így egy déli erkélyen is kiválóan érezheti magát. - Öntözés
A rozmaring nem igényel sok vizet, sőt a túlzott öntözés tönkre is teheti. Bánjunk csínján a vízzel! - Ültetés
A kertbe, szabadföldbe való kiültetéshez a szakember szerint a tavasz első fele a megfelelő, a nagyobb fagyok elmúltával. Cserepes növény esetében viszont még erre sem kell várni, a fagyos időszakokat leszámítva egész évben átültethetjük.
A rozmaring metszése
A rozmaring hálás növény, és ahogy a tartása, úgy a metszése is egyszerű feladat. Leginkább arra kell odafigyelnünk, hogy a beavatkozásra a fagyok elmúltával kerüljön sor, tavasztól a következő télig bármikor elvégezhetjük. Az is fontos, hogy – mint bármely más növény esetében – fordítsunk kiemelt figyelmet a metszőollóra. Mindig legyen tiszta és éles!
A rozmaring szépen megújítható ifjító metszéssel. Ezt a nyugalmi időszak végén, tehát legkésőbb a tavasz kezdetéig érdemes elvégezni. Bátran vághatunk belőle, alakítsuk nyugodtan a formáját ízlésünk szerint, illetve rövidítsük meg a felkopaszodott ágakat!
A rozmaring szaporítása
Ahogy a növény tartása, úgy a szaporítása is szinte gyerekjáték. Keressünk növényünkön olyan hajtásokat, melyek még nem fásodtak el, zöldek. Ezekből vágjunk 8–12 cm-es darabokat! Az alsóbb leveleket szedjük le, csak néhány maradjon a hajtás tetején! Ezután laza, perlites, homokos talajba tűzzük őket (ha van gyökereztetőporunk, belemártjuk, ha nincs, a fahéj is megteszi, de enélkül is működik). Jól meglocsoljuk őket, majd egy fóliával (például zacskóval) be is fedjük. Néhány hét után jó részük egész biztosan gyökeret ereszt. Így már ki tudjuk őket ültetni!
A nagyüzemi mezőgazdasági módszerek, a természetet kizsákmányoló megoldások világszerte egyre nagyobb problémákat okoznak. A Planet Budapest Fenntarthatósági Expó számos szakmai résztvevője és kiállítója foglalkozik a regeneratív mezőgazdasági eljárásokkal, melyek megoldást jelenthetnek, a lassan egész civilizációnkat fenyegető válságra. Magyarországon is több olyan gazdaság működik, melyek nem a természet ellen, hanem azt segítve termelik meg élelmiszereink minőségi alapanyagait. Ilyen például a Száron működő Csoroszlya Farm, melynek vezetőjével, Nobilis Ágostonnal a rendezvényen beszélgettünk.
A cikkben használt képek forrása: canva.com