
Napsütés, gyönyörű természeti kincsek, megújuló építészeti remekek, egyedülálló kiállítások, felejthetetlen zenei élmények. Cikkünkben a Városliget sokszínű programjait mutatjuk be.
Hallgatni- és látnivalók a Magyar Zene Házában
A Magyar Zene Háza küldetésének tekinti a magyar és nemzetközi tradicionális, populáris és klasszikus zene értékeinek ápolását, élményalapú bemutatását, valamint a szórakoztatás eszközeivel keresi az ismeretterjesztés új formáit és irányait.
LISTEN. – Zenei utazás a világ körül
Hogyan mutatnád be a Földet és az embereket valakinek, aki még sosem járt itt? Mit helyeznél el egy időkapszulában, amelyet majd 1000 év múlva nyitnak ki az itt élők? A Magyar Zene Háza időszaki kiállítása ezekre a kérdésekre keresi a választ, miközben egy egészen elképesztő zenei utazásra hívja a látogatókat, hogy felfedezzék bolygónk élő, különleges zenei hagyományait Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Indiáig és még tovább.
Fotó: Palkó György / Liget Budapest
A LISTEN. alapanyagát több mint harminc országban több mint száz előadóval forgatott filmek képezik. A zenei és kulturális különbözőségünk és közös gyökereink ünneplése ez. Legyünk a Föld bármely pontján, az életünket meghatározó eseményeket, érzelmeket zenén keresztül öntjük formába. A kiállítás így mindannyiunk számára ismert helyzeteket, pillanatokat, életképeket elevenít meg a születéstől a halálig, miközben megélhetjük azt is, hogy az ezekhez a helyzetekhez, ünnepekhez kapcsolódó zenék eszközeikben és hangzásaiban mennyire sokféle módon jelennek meg a világ különböző pontjain. A LISTEN. emellett arra is rámutat, hogy az egymásra figyelés, a kommunikáció kulcskérdés az emberiség fejlődése szempontjából, miközben a zene minden aspektusában ott van az életünkben.
A LISTEN., a Zene Háza új kiállítása egyedülálló kísérlet arra, hogyan formálható egy film izgalmas kiállítássá. A vetített képek mellett nagy hangsúlyt kapnak a több érzékszervi élményt támogató audiovizuális, tárgyi és térszervezési eszközök, valamint installációk is. Az élmények egyetemesek, csak különböző hangokon szólalnak meg – sok-sok kiváló művész mellett szerepel a kiállításon a Garifuna Collective, Carminho, Ivan Duran, Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković, magyar részről pedig Sebestyén Márta, Lajkó Félix, a Parno Graszt, vagy éppen Roby Lakatos és Lakatos Miklós. A FIGYELEM létfontosságú, legyünk nyitottak a befogadásra!
További zenei élmények, programok és érdekességek a Magyar Zene Háza weboldalán érhetők el.
Hőlégballonnal a város fölött
A városligeti hőlégballonon 150 méteres magasságból tiszta időben akár 20 km távolságra is elláthatunk, sőt, a legszerencsésebb napokon még a Tátra havas hegycsúcsait is megcsodálhatjuk a messzi távolból. A kosárból letekintve elénk tárul a Széchenyi Gyógyfürdő és a Hősök tere, valamint számtalan egyéb, egészen szokatlan és különleges látnivaló, amelyeket ebből a perspektívából még sosem láthattunk.
Fotó: Canva
Jegyárak
- Felnőttjegy: 10 000 Ft (14. életévét betöltött személy veheti igénybe felső korhatár nélkül. Várandósság alatt, illetve alkoholos állapotban és tudatmódosítók hatása alatt nem használható.)
- Gyerekjegy: 5 000 Ft (6 és 14 év közöttieknek, kizárólag felnőtt, 18. évét betöltött személy kíséretében.)
- Családi jegy: 20 000 Ft – 29 000 Ft (2 felnőtt és 2 6 és 14 év közötti gyermek számára, minden további gyermek +3000 Ft.)
- Jó tudni, hogy az online jeggyel megkerülhető a helyszínen lévő sorban állás. A pénztári ablaknál lehet sorszámot kérni.
Nyitvatartás: 8:00 és 23:00 között.
További hírek és információk a BalloonFly weboldalon érhetők el.
Fotó: Canva
Mi újság a Széchenyi fürdőben?
A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) a budapesti műemléki fürdőkben komoly felújításokat tervez a következő években, a komplex program a Dandár fürdő, a Gellért fürdő, a Széchenyi fürdő megújulását eredményezi majd. Ezek közül is a Széchenyit övezi a legnagyobb figyelem, hiszen ez kétségtelenül az egyik legnépszerűbb budapesti desztinációnak számít. Akadnak olyan turisták is, akik kifejezetten a fürdő miatt látogatnak el hazánkba. Méreteiből és a hatalmas vendégforgalmából adódóan a fürdőben folyamatosan szükséges karbantartási és felújítási munkálatokat végezni. Mivel gyakorlatilag az év minden napján nyitva tart, a szükséges kisebb javításokat üzemeltetés közben vagy az éjszakai órákban is el lehet végezni, a nagyobb volumenű felújításokat és beruházásokat azonban csak egyes szolgáltatások részleges korlátozásával lehet megoldani.
Fotó: Canva
A fürdőpalotához méltó külső megjelenés helyreállítása mellett a több mint százéves épület műszaki állapotának javítására és korszerűsítésére van szükség. A statikai vizsgálat kimutatta, a termálrészleg és a nappali kórház egyes részein – a hiányzó technológiai víz elleni szigetelés miatt – az átszivárgó vizek és vegyszerek a födémek szerkezetében a beton és a betonacél, a téglaboltozatokban, a falakban és a pillérekben pedig a mészhabarcs korrózióját okozták. Ezen az épületrészen ezért a födémek, a pincefalak és a pillérek statikai megerősítése, valamint az üzemi, technológiai víz elleni szigetelés szakszerű megoldása szükséges. A fenti problémák miatt a BGYH 2024-ben hároméves, 3–4 ütemben kivitelezett rekonstrukciós programot indított, amelynek teljes tervezett költsége 4,5 milliárd forint.
A Széchenyi gyógyfürdő felújítási programjának részeként 2025. március 3-án megkezdődött a létesítmény úszómedencéjének teljes körű megújítása. Ezen idő alatt a fürdő minden más szolgáltatása zavartalanul üzemel. A vezetőség a kivitelezési munkák során mindent megtesz annak érdekében, hogy a vendégek kikapcsolódása pihentető legyen, és hogy a szolgáltatások színvonala a Széchenyi Gyógyfürdőtől megszokott szintű maradjon.
Fotó: Canva
Jegyárak
A napi belépők és a Zsigmondy-kártyával vásárolt belépők értékesítése, valamint a belépés az uszodai oldalon történik. 2025. június 4-én a Pálmaház pedig zárva tart. A jegyárakról a fürdő weboldalán tájékozódhatnak.
Nyitvatartás: Hétköznapokon: 7:00 és 20:00 között. Hétvégén 8:00 és 20:00 között.
További információk a Széchenyi Gyógyfürdő weboldalán érhetők el.
Fotó: Canva
Szemben, a Fővárosi Állatkertben is a vízé most a főszerep
2025. június 12.: 18:30 és 22:00 között.
A pálmaház az elmúlt évtizedben a trópusi Közép- és Dél-Amerika élővilágának fő bemutatóhelyévé vált. Az itt bemutatott állatok közül az egyik legérdekesebb a kétujjú lajhár. Már csak azért is, mert ezeknél az állatoknál, ha a hétköznapok nem is telnek éppen eszeveszett sebességgel, szinte mindig van valamilyen családi öröm. A pálmaház alatt található patinás akvárium medencéinek jelenlegi lakói közül talán a piráják a legismertebbek, de a leghírhedtebbek is, bár a hozzájuk kapcsolódó rémtörténeteknek csak igen kevés valóságalapjuk van.
A séta következő állomása a Szavannaház, ahol a lakókat gondozóik kíséretében ismerhetitek meg. Akadnak itt szövőmadarak, különféle hüllők, sőt még fürge kisemlősök, például csíkos fűegerek, zebramungók és törpemanguszták is. Az est kiemelt szereplői az orrszarvúak: Layla, Lulu és Zafriel. Miért olyan híres a nagyvilágban Layla? És miért olyan fontos dátum az állatkert életében 2007. január 23-a? Az este folyamán kiderül! A program részeként a Dolgozói étteremhez is elsétálhatunk, ahol szendvicsvacsorával és többfajta itallal készülnek a szervezők.
Nyitvatartás
- Hétfő–péntek: 09:00–18:00.
- Szombat–vasárnap: 09:00–19:00 között.
Fotó: Canva
Jegyárak
Az állatkerti belépőjegyek és bérletek érvényesek a Varázshegybe, a pálmaházba és az akváriumba is.
- Felnőttjegy: 5 500 Ft
- Gyermekjegy: 3 900 Ft (2-től 18 éves korig).
- 14 éven aluli gyermekek csak felnőtt kísérővel látogathatják az állatkertet.
- Babajegy: 400 Ft 2 éves kor alatt (KÖTELEZŐ!)
- Diákjegy: 3 900 Ft (18 év fölött, érvényes diákigazolvánnyal).
- Szeniorjegy: 3 900 Ft (65 év felettiek részére váltható, fényképes igazolvánnyal).
- A családi és csoportos jegyekről a Fővárosi Állat- és Növénykert weboldalán tájékozódhatnak.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben egész évben számos különleges programmal várják a látogatókat. További információk az állatkert weboldalán érhetők el.
Aktuális kiállítások a Városliget múzeumaiban
Néprajzi Múzeum
2025 a Néprajzi Múzeum 153 éves történetében igazi mérföldkő. Miután az intézmény beköltözött a Szabolcs utcai Gyűjteményi Központjába és új otthonába, 2024 októberében megnyitotta nagyszabású gyűjteményi kiállítását is. A lehengerlő válogatásban 3600 műtárgyat láthatunk. Ha ezekhez hozzáadjuk, -nézzük, -látjuk a Kerámiatér és a ZOOM-kiállítás anyagát, akkor az intézmény 230 ezres gyűjteményéből a Néprajzi Múzeum állandó kiállításain közel 10 ezer műtárgyat tekinthetünk meg. Ezt egészíti ki az időszaki kiállítások változó kínálata, valamint az olyan projektek, mint a hónap műtárgya sorozat vagy a múzeum különböző közönségprogramjai.
Az augusztus 31-ig nyitva tartó Székelyek – Örökségmintázatok, valamint a június 30-ig látható „Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk”, Herman Ottó című időszaki tárlatokkal párhuzamosan Magyarországon még sosem látott kuriózumokat felvonultató időszaki válogatások és közönségprogramok mellett megállás nélkül folyik a gyűjteményi és az állományvédelmi munka, nemzetközi kutatóprojektek zajlanak, kiadványok jelennek meg, adatbázisok frissülnek.
Fotó: Canva
A Vígan zengjetek, citerák! Időszaki kiállítás 2025. június 29-ig látogatható, s főszereplője az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszerünk, a citera, amely az újjáéledő népzenei mozgalmaknak és az 1990-es évektől szerveződő népzeneoktatásnak köszönhetően napjainkban ismét virágkorát éli.
A Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből című időszaki kiállítás 2025. szeptember 15-ig látogatható. A Lackner Mónika, Farkas Zsuzsa, Gál Vilmos és Fejős Zoltán kurátorok által megálmodott kiállítás az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja a középpontba, melyet eddig még sosem láthattunk hazánkban.
A Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek című kiállítás szintén különleges színt kever ki a Néprajzi Múzeum kiállítási palettáján: a dunai sváb lányok és asszonyok életét, viseletkultúráját ismerhetjük meg a 2025. június 6. és 2026. január 31. között nyitva tartó válogatásból.
További részletek és információk a Néprajzi Múzeum weboldalán olvashatók.
Műcsarnok
2025-ben a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh kiállításával nyitott a Budapest Fotófesztivál a Műcsarnokban. Peter Lindbergh az 1980-as évek óta a divatfotó legtöbbet emlegetett képviselője. A fotográfiában úttörőként, minimalista eszközökkel az időtlen karaktert kívánta megragadni, egyéni látásmódjával pedig újraértelmezte a szépség fogalmát. Peter Lindbergh fotókiállítása június 22-ig látogatható.
Experimentum. Nagy Pál és tanítványai
A kiállítás az 1980-as, 90-es évek erdélyi kísérleti művészetébe nyújt betekintést 27 alkotó és mesterük, a marosvásárhelyi képzőművész és művészetpedagógus, Nagy Pál munkáin és művészetpedagógiai módszerein keresztül. A tárlat június 15-ig tekinthető meg.
Nem helyettesíthető tárgyak – Képzőművészeti Nemzeti Szalon 2025
A kiállítás a Műcsarnok évente megrendezett Nemzeti Szalonjainak sorában immár harmadik alkalommal mutatja be a hazai és a határon túli magyar képzőművészet előző öt évének legfontosabb törekvéseit és alkotásait. A tárlat 2025. szeptember 28-ig várja a látogatókat.
További részletek és információk a Műcsarnok weboldalán érhetők el.
Szépművészeti Múzeum
MS mester és kora
Földszint, időszaki kiállítótér: 2025. április 9.–2025. július 20.
A kiállítás a késő középkori magyarországi művészet egyik legjelentősebb alkotóját, az MS mesterként ismert művészt és korát mutatja be. A tárlat középpontjában MS mester legismertebb alkotása, a selmecbányai Szent Katalin-templom egykori főoltára áll. Az ebből a monumentális remekműből fennmaradt hét táblaképet most először láthatja együtt a nagyközönség.
Fotó: Canva
Rövidülő jövő
Földszint, Grafikai kiállítótér: 2025. május 8. – 2025. szeptember 28.
A kiállítás középpontjában a Németországban élő magyar művész, Perneczky Géza elmúlt évtizedekben készített akvarellsorozata áll. A látogatók a 90 éves alkotó munkái mellett többek között Francisco de Goya, Vincent van Gogh, Camille Corot, Édouard Manet, August Rodin, Toulouse-Lautrec és Pablo Picasso műveit tekinthetik meg, amelyeken láthatók az alkotókat késői korszakukban foglalkoztató témák és művészi megoldások.
A Grafikai Gyűjtemény kiállítótere minden héten csütörtöktől vasárnapig az állandó kiállításokra szóló belépővel látogatható, keddi és szerdai napokon zárva tart.
Jegyárak
- Teljes árú belépő: 5800 Ft.
- 50%-os kedvezményes belépő: 2900 Ft.
- 75%-os ifjúsági kedvezmény a tanítási szünetekben.
- Csak magyar fiataloknak 6–26 éves kor között az állandó tárlatokra: 1400 Ft.
- Csoportos belépő: azonos időpontra szóló legalább 15 db fizetős jegy, teljes árú vagy 50%-os kedvezményes belépők: 5200 Ft / 2600 Ft.
Nyitvatartás
- Hétfő: zárva.
- Kedd–vasárnap: belépés 10:00-től.
- Pénztárzárás és utolsó belépés: 17:00.
- Kiállítások zárása: 17:30.
- Épület zárása: 18.00.
További hírek, információk és érdekességek a Szépművészeti Múzeum weboldalán érhetők el.
Kutyával, gyerekkel, kisbiciklivel
Városligeti KRESZ park
A Városliget hagyományosan egyik legnépszerűbb családbarát célpontja a mindennapi közlekedési helyzeteket játékosan bemutató parkrész, a KRESZ park. Az elmúlt évtizedekben méltatlanul leromlott állapotban várta a megújulást, amire a Liget Budapest Projektnek köszönhetően 2024-ben sor kerülhetett. Átadásával az eddig 3 milliós látogatottságú Nagyjátszótérhez fogható méretű, komplexitású és vonzerőjű attrakcióval gazdagodott a Városliget családbarát kínálata. Miniatűr vonatok, repülők, helikopter és egy irányítótorony is várja a kicsiket, de felépült egy mini városrész is, ahol interaktív környezetben gyakorolhatják a biztonságos közlekedés alapjait.
A megújított KRESZ park lett az ország legnagyobb és legkomplexebb, a különböző korosztályú gyerekeket a közlekedési szabályokra játékosan tanító és közben kikapcsolódásra, sportolásra is alkalmas zöld parkja. A felújítás eredményeként a KRESZ park és környezete alapjaiban született újjá: korszerű játékelemeket telepítettek, a közlekedési infrastruktúrát modernizálták, valamint bővítették a zöldfelületeket és pihenőhelyeket. Összesen több mint 30.000 m2 parkfelület született újjá, elültettek 39 db lombosfát, több mint 5.600 cserjét és mintegy 22.000 évelőt. A felújítás során különös figyelmet fordítottak a biztonságos és akadálymentes megközelíthetőségre is.
Városligeti Nagyjátszótér
A Liget Budapest Projektben megvalósult Városligeti Nagyjátszótér Magyarország egyik legkomplexebb és legkorszerűbb játszótere, amely mára a főváros elsőszámú, ingyenesen használható gyerekparadicsomává vált. A több mint 13.000 m2-es parkrészbe közel félszáz különleges játékot állítottak fel. A Nagyjátszótér központi eleme egy háromszintes mászóka, amelyet Szinyei Merse Pál Léghajó című festménye inspirált.
A városligeti gyermekbirodalomban minden korosztály számára külön csúszdarendszereket, fészek-, kör-, mérleg- és függőhintákat, kötélpályákat, forgójátékokat, egyéni és páros rugós játékokat, trambulinokat, többféle homokozót és vizes játékokat is telepítettek. Az összesen mintegy 50 játékeszközt úgy válogatták össze, hogy korosztályonként csoportosítva megfelelően fejlesszék a kulcskompetenciákat és a kognitív képességeket. 6 különféle csúszda, 10-féle hinta és körhinta, 4-féle forgójáték, 3 homokozó, 7-féle egyéni és páros rugós játék, 2 darab egyedi tervezésű, fél tucat elemből álló köteles mászókomplexum, 10 földbe süllyesztett trambulin és hosszan kanyargó patak zsilipekkel és vizes játékokkal: ezek várják a játszani vágyó gyermekeket.
Fotó: Canva
A játékelemek egy része speciális, integrált kialakítású, tehát az egészséges és fogyatékkal élő gyermekek együtt tudnak rajtuk játszani. A rendhagyó játékok egy része arra is alkalmas, hogy a család közösen játsszon, a különleges hálós szerkezetek elbírják a szülők súlyát is. A Szinyei Merse Pál Léghajó című festménye által inspirált központi mászóka mellett további nagyméretű mászóelemek is helyet kaptak a parkban: a nagyobbak számára például a két csúszdatornyot többszintes háromdimenziós mászóhálóval kötötték össze. A különleges játékok az önfeledt szórakozás mellett a mozgáskoordináció fejlesztését is célozzák.
Kutyás élményparkok
A társasházakban élő gazdák és négylábú társaik általában nagy bajban vannak a betonrengetegben, ha játékra adnák a fejüket. Budapest ugyan bővelkedik kutyafuttatókban, mégis jó részük nincs karbantartva, vagy nincs kellőképpen felszerelve. Éppen ezért a Városliget felújítása során két kutyás élményparkot is kialakítottak a parkban, melyek felszereltségükben és szolgáltatásaikban páratlanok egész Budapesten.
A Hermina kutyás élménypark
Igazi úttörő fejlesztésként 2018-ban nyitott meg Budapest legkomplexebb kutyaparkja a Hermina út és a Városligeti körút határán. Az 5280 m2 alapterületű, négy kapuval is ellátott kutyapark a funkciójához igazodva három területből áll. Az első rész a Pántlika étteremnél található. Ez egy dombos terepplasztikákkal megformált ügyességi pálya, ahol ugratók, hidak és rejtett alagutak várják a négylábúakat, de az ide látogatók szlalomelemekkel és ugratópályákkal is tesztelhetik házi kedvenceik rátermettségét. Az ügyességi pálya központi részén egy 60 m2-es homokos felület is épült, ahol a kutyák az ásás örömeinek hódolhatnak. A Kutyás élménypark átadásával több mint 5.000 m2-rel nőtt a park zöld területe (mivel elbontott, használaton kívüli épületek helyére épült), és bővült a kutyázási lehetőségek sora. A városligeti kutyázás szabályai azonban nem változtak, a park teljes területe továbbra is szabadon használható, az elkerített területek kivételével.
Kutyapancsoló
Az ásás végén, a nyugati oldalon egy 70 m2 területű kutyapancsolóban tudnak hűsölni vagy pihenni az ebek, ami főleg a forró nyári napokon érezteti majd előnyeit. Ez a kifejezetten a négylábúak számára létrehozott vizes élménytér 10 cm és 20 cm mélységű medencékből tevődik össze, amelyeknek az alján egy-egy leürítő van beépítve, ahol a víz elfolyik, majd távozik a csatornába. A medencék bazaltbeton burkolattal készültek, amelyet geotextillel választottak el a termőtalajtól.
Fotó: Canva
Labdázó, futtató
A Hermina úthoz közelebbi részen egy hatalmas füves területet alakítottak ki a nagy mozgásigényű kutyáknak, akiket a Városligeti körút felőli kijáratnál egy kerti csapnak köszönhetően akár helyben le is csutakolhat a gazdájuk. A tervezett közvilágításnak köszönhetően a terület éjszaka és télen is alkalmas a kései, póráz nélküli sétákra.
A Városliget éttermei, kávézói: szerintünk ezeket ne hagyd ki!
Pántlika
A Pántlika a kultikus szinuszgörbe-alakú tető alatt 1963 óta bisztróként működik a Városligetben. A Pántlikába szerették volna visszahozni a régi idők hangulatát, ezért számos retro tárgy megtekinthető az étteremben. Ezenkívül Magyarországon az elsők között kezdték el a hamburgert minőségi kulináris élményt nyújtó ételként árulni, és már több mint 5 éve rendületlenül készítik. 2013-ben San Pedro Burgerükkel elnyerték „Az év legjobb hamburgere” címet. Meghatározó fogásaik még a Jolán néni 25 éves erdélyi receptje alapján készülő bablevesük és túrógombócuk is. Felelős gasztro pontként a zöldgondolatot és -megoldást pártolják.
Léghajó KERT
A Léghajó KERT egy gasztronómiai kuckó, amely a Városliget vadonatúj sportkomplexuma és játszótere között fekszik. Az étlapon található smoothie-k és granolák az elfáradt sportembereknek kedveznek, a csavart fagyi és pizza kombó pedig a játszótérről jövő gyerekeknek. A hely tehát ügyesen kielégíti mindkét oldal igényeit, sőt a naponta változó ebédmenüvel megszólítanak egy szélesebb közönséget is, nem beszélve arról, hogy mindig választható egy vegetáriánus és egy glutén-/laktózmentes opció is. A reggeleket itt világos pörkölésű Bagira vagy sötét Vergnano kávéval kezdhetjük, amelyekhez választhatunk péksüteményeket, bagelt, focacciát vagy paninit is. A belső tér egyszerű és játékos, ezért remekül beleillik a környék nyugalmába. Szép időben a teraszon is ejtőzhetünk.
Fotók: Canva